Úvod » Blog » Výživa » 15 potravín, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine

15 potravín, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine

Petra Ondrašáková
potraviny proti rakovine

Rakovina je strašiakom dnešnej doby. Ide o ochorenie, na ktorom sa podieľa niekoľko faktorov – od dedičnosti, stravy až po škodlivé vplyvy prostredia. Aké potraviny proti rakovine sa oplatí konzumovať?

Na začiatok treba spomenúť, že nasledujúci zoznam potravín neslúži ako liečba alebo zaručená prevencia rakoviny. Vedeckými štúdiami sa však dokázalo, že môžu znížiť riziko vzniku rakoviny – znížiť ho neznamená úplne odstrániť. Otázne tiež je, ako moc ho dokážu znížiť.

Potraviny proti rakovine? Áno.

Strava môže byť naším liekom – alebo jedom.

Naše stravovanie máme plne v rukách a vďaka tomu sa vieme nielen proti tejto zákernej chorobe lepšie ochrániť. Okrem základného pravidla – 5 porcií zeleniny a ovocia denne, vám odporúčame viac konzumovať nasledovné potraviny, ktoré pomáhajú bojovať proti vzniku rakoviny.

1. Cesnak

Lacný a pritom taký účinný! Cesnak je základom zdravého jedálnička. Pomáha chrániť najmä proti rakovine tráviaceho traktu, vrátane rakoviny hrubého čreva, ktorá je v našich končinách rozšírená.Vyskúšajte napríklad tento recept na domáci hummus s cesnakom.

Rovnaké účinky má aj medvedí cesnak, o ktorom si viac prečítaš tu:

potraviny proti rakovine, 15 potravín, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine

2. Paradajky

Paradajky, vďaka obsahu lykopénu, majú podľa vedcov vplyv proti rakovine. Týka sa to najmä mužov, pri ktorých sa znižuje riziko vzniku rakoviny prostaty.

3. Bobuľové plody

Bobuľové plody sú malé zázraky. Aj napriek ich malej veľkosti v sebe skrývajú celé zastúpenie živín. Ich účinok v prevencii vzniku rakoviny spočíva vo vysokom obsahu antioxidantov. Nebojte sa, dopriať si poriadnu dávku čučoriedok, černíc, malín, brusníc ale tiež aj jahôd.

 

potraviny proti rakovine, 15 potravín, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine

4. Hlúbová zelenina

Kapusta, brokolica, kel, ružičkový kel no aj chutná špargľa. Tento typ zeleniny nielenže pomáha predchádzať vzniku rakoviny, no taktiež sú plody účinné aj proti rozvinutej rakovine, kedy pomáhajú ničiť rakovinové bunky.

5. Listová zelenina

Medzi potraviny proti rakovine má svoje čestné miesto aj listová zelenina. Tá patrí medzi najzdravšie druhy zeleniny. Je nabitá živinami, a to najmä antioxidantmi, ktoré bojujú s voľnými radikálmi zodpovednými za rakovinu. Pridajte ku každému hlavnému jedlu hrsť listovej zeleniny a zlepšite tak svoje zdravie.

Vyskúšaj tiež niektorý z našich fit šalátov od odborníkov na výživu.

potraviny proti rakovine, 15 potravín, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine

6. Zelený čaj

Zelený čaj je super zdrojom antioxidantov a tak sa vyplatí vypiť denne šálku či dve.

7. Kurkuma

Kurkuma je účinná najmä vďaka obsahu kurkumínu – účinnej zložke, ktorá bojuje proti rakovine a dokonca dokáže zmenšovať nádory. Je účinná najmä ako prevencia pri rakovine hrubého čreva a prsníkov. Nezabudnite spolu s kurkumou konzumovať aj štipku čierneho korenia, ktoré mnohonásobne zlepšuje jej účinok.

8. Ľanové semienka

Ľanové semienka, okrem toho že sú zdrojom antioxidantov, sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Tieto kyseliny znižujú zápaly v tele a zlepšujú imunitu, čo je super prevencia proti rakovine.

potraviny proti rakovine, 15 potravín, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine

9. Celozrnné potraviny

Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú celozrnné potraviny majú podľa vedcov z univerzity v Minesote o 21-43% menšie riziko vzniku rakoviny oproti tým, ktorí ich nekonzumujú. Celozrnné potraviny sú dobrým zdrojom živín – antioxidantov aj vlákniny, ktorá na seba viaže škodlivé látky.  

10. Farebné ovocie a zelenina

Červené hrozno, oranžové pomaranče či mandarínky, červené jabĺčka, tekvica, sladké zemiaky. Všetky tieto druhy zeleniny a ovocia sú bohatým zdrojom antioxidantov, vlákniny a ďalších živín. Mali by tak patriť do každodenného jedálnička.

11. Arašidové maslo

Mladým ženám, ktoré konzumovali arašidové maslo alebo orechy minimálne dvakrát týždenne, sa znížilo riziko rakoviny prsníka o 39 %. 

Miluješ aj ty arašidové maslo? Potom klikni na tento link a dozvieš sa množstvo ďalších výhod, ktoré ti môže priniesť!

12. Zázvor

Zázvor znižuje riziko rakoviny hrubého čreva a pankreasu.  Do stravy ho môžeš zaradiť napríklad formou zázvorového čaju.

Kupovať zázvorový čaj alebo si ho radšej pripraviť doma? To a ešte omnoho viac o zázvorovom čaji sa dozvieš kliknutím na tento odkaz.

13. Kuskus

Kuskus obsahuje látku, ktorá sa nazýva selén. Ten má na svedomí množstvo účinkov, vrátane schopnosti znižovať riziko vzniku rakoviny.

Ak by si do svojho jedálnička chcela pridať túto chutnú a jednoduchú prílohu, mala by si si o nej prečítaj aj celý tento článok!

14. Maca peruánska

Maca patrí medzi superpotraviny – je to rastlina, ktorá rastie v oblasti Ánd v Peru. Najčastejšie sa spomína v súvislosti so zlepšením libida a zlepšuje kvalitu spermii. Okrem toho však aj pomáha zmenšovať prostatu a taktiež zniťovať riziko rakoviny prostaty. 

15. Kokosové mlieko

Kyselina laurová v kokosovom mlieku spúšťa apoptózu (bunková smrť) v bunkách rakoviny prsníka. Spomaľuje tak rast rakovinových buniek.

Ak ťa zaujíma, ako môžeš zaradiť kokosové mlieko do jedálnička, určite nezabudni kliknúť sem.

Týchto 15 spomenutých potravín proti rakovine ti okrem zníženia rizika jej vzniku určite pomôžu spestriť tvoj jedálniček. Inšpiráciu na recepty aj s týmito surovinami môžeš nájsť na našom webe – stačí kliknúť sem alebo napísať do vyhľadávania vpravo hore „recepty“, či si nájsť kategóriu receptov v sekcii „blog“.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať