Úvod » Blog » Zdravie » 5 vecí, ktoré by mal každý urobiť na jar pre zdravie

5 vecí, ktoré by mal každý urobiť na jar pre zdravie

Petra Ondrašáková

Jar. Toto obdobie zbožňujem. Dni sa predlžujú, je čoraz viac slnka, všetko kvitne a na svet sa hneď pozerá optimistickejšie. Jar je super príležitosť na to, aby si sa začala viac starať o svoje zdravie. Ako na to?

1. Začni s pravidelnými pohybovými aktivitami

A najlepšie tými, ktoré sú vonku. Behaj, choď sa prejsť, zahraj si volejbal či futbal, alebo sa prihlás na nejaké skupinové cvičenie. Po zime sa často cítime bez energie a vyčerpaní, a pohyb je to, čo nás môže poriadne naštartovať. Prispôsob svoje vstávanie skoršiemu východu slnka a užívaj si deň hneď od začiatku s úsmevom na tvári.

Každodenná prechádzka je samozrejme dôležitá počas celého roka, ale ak chceš s týmto dobrým návykom začínať, aby si si udržala dobré zdravie a cítila sa šťastnejšie, asi ti to pôjde ľahšie práve na jar, keď bude teplota príjemná a všetko sa bude prebúdzať k životu, ako keby máš začať počas nie vždy príjemného zimného počasia.

Viac o benefitoch prechádzky si prečítaj v tomto článku.

zdravie, 5 vecí, ktoré by mal každý urobiť na jar pre zdravie

2. Zaraď do jedálnička viac ovocia a zeleniny

V obchodoch sú čoraz dostupnejšie mnohé druhy ovocia a zeleniny, a tak je jednoduché nimi obohatiť svoj jedálniček. Záhradky začínajú ožívať a vyrastajú nám naše vlastné plodiny. Jeden z najjednoduchších a najchutnejších spôsobov ako to dosiahnuť, je pravidelné pitie smoothie nápojov. Inšpiráciu nájdeš na tejto stránke. Tiež sa oplatí dopriať telu trochu oddychu a odľahčiť jedálniček od ťažkých jedál.

WHO odporúča denne skonzumovať minimálne 400g zeleniny a ovocia! Ak denne ješ päťkrát, v jednom jedle by to bolo 80g zeleniny alebo ovocia, čo nie je ani jedno stredné jabĺčko, preto by to ozaj nemal byť problém.

Okrem toho je dôležité poznamenať, že sezónna zelenina a ovocie sú omnoho lacnejšie – to znamená, že napríklad jahody kúpiš lacnejšie počas leta ako v zime. Môžeš podporiť aj miestnych pestovateľov a tvoje zdravie sa ti poďakuje.

zdravie, 5 vecí, ktoré by mal každý urobiť na jar pre zdravie

3. Nauč sa eliminovať stres – zdravie sa ti poďakuje

Vyskúšaj niektoré z mnohých relaxačných cvičení, ktoré nájdeš na internete. Vytvor si rannú rutinu, zavri si oči, zhlboka dýchaj a počúvaj popritom relaxačné cvičenia.

Využiť môžeš rôzne druhy meditácie, jogy, pilatesu alebo aj už spomínaný pohyb vonku sa považuje za skvelého bojovníka so stresom. Máme o tom všetkom veľké množstvo článkov a keďže sem by sa to celé nezmestilo, klikaj na tieto odkazy:

Vedela si, že napríklad aj magnézium ti môže pomôcť zbaviť sa stresu a únavy?

4. Upratovanie pre zdravie

Jar pre mnohých ľudí prináša komplikácie v podobe objavujúcich sa alergií. Najväčší počet roztočov žije zväčša v spálni – preto je čas oprať všetky periny, prikrývky, vyčistiť matrac, utrieť prach na všetkých miestach vrátane svietidiel či vrch vysokého nábytku. Vymeň filtre vo vysávači, v klimatizácii. Tiež si urob poriadok v kozmetike, ktorá je dávno po záruke, skontroluj exspiráciu pri liekoch a tiež v zásobách potravín. Pretože zdravie nie je iba strava a pohyb – je dôležité dbať aj na prostredie, v ktorom sa zdržiavame.

5. Obnov svoje novoročné záväzky

Mnohí z nás si dali po novom roku záväzky. V skutočnosti je naše telo v zime menej produktívnejšie a tak dodržanie mnohých predsavzatí zlyhá. Veď všetky živé tvory sú v úspornom režime, niektoré hibernujú a prebúdzajú sa až na jar – a tak je to aj s našim telom.

Na jar sa v ňom prebúdza nová energia a zrazu zistíš, že dodržať mnohé predsavzatia je jednoduchšie. Tak na čo ešte čakať?

Pomôcť ti s nimi napríklad môže náš nedatovaný diár – Fitlaviár, ktorý bol vytvorený pre všetky ženy, ktoré chcú od života viac!

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať