Úvod » Blog » Výživa » Ako nakupovať zdravo, lacno a nenaletieť trikom obchodníkov?

Ako nakupovať zdravo, lacno a nenaletieť trikom obchodníkov?

Petra Ondrašáková
zdrave potraviny

Nakupovať zdravé potraviny v obchode niekedy nie je vôbec jednoduché. Obchodné reťazce nám do úrovne očí na policiach regálov alebo ku pokladniam dávajú potraviny, ktoré chcú predať. Vizuálna stránka potravín víťazí nad jej skutočnou hodnotou.

Zvykne väčšina tvojho nákupu pozostávať z produktov nachádzajúcich sa v stredných uličkách obchodu? Potom s veľkou pravdepodobnosťou nakupuješ množstvo spracovaných potravín, ktoré sú plné pridaných látok.

zdravé potraviny, Ako nakupovať zdravo, lacno a nenaletieť trikom obchodníkov?Po obvode obchodov sa zvyknú nachádzať zdravé, čerstvé a výživné potraviny, ktoré nemajú dlhú trvanlivosť – ovocie a zelenina, mäso, vajíčka (je tam zväčša jednoduchšie zaviesť elektriku a chladiace boxy).

Tovar v stredných uličkách obchodu by mal mať v zložení ideálne do 5 ingrediencií.  

9 užitočných tipov pri nakupovaní:

1. Maj vždy so sebou nákupný zoznam!

Bez neho sa budeš len túlať a psychologické ťahy rôznych potravinárskych firiem ťa presvedčia kúpiť aj niečo, čo si pôvodne vôbec nemala v pláne.

2. Vyberaj si zeleninu a ovocie tak, aby si v nákupnom košíku mala aspoň 5 rôznych farieb.

Zabezpečíš si tak príjem veľkej škály vitamínov a minerálov. V zimnom období sa pozri aj po mrazenom ovocí, ktoré môže byť hodnotnejšie než to čerstvé – najmä to, ktoré nie je v sezóne.

3. Stav na zdravé potraviny – sleduj zloženie.

Vyhýbaj sa výrobkom, v ktorých prevažuje cukor, pšeničná múka, palmový tuk, glukózovo-fruktózový sirup.

4. Väčšina obalov klame.

Vyskúšaj úplne ignorovať predné strany výrobkov a pozeraj sa hlavne na zloženie. Zavádzajúce nápisy ako: celozrnný, zdravý, bez tuku, energia na celý deň, fit sú vo väčšine prípadov len marketingovým ťahom a ich zloženie nezodpovedá zásadám zdravej stravy.

zdravé potraviny, Ako nakupovať zdravo, lacno a nenaletieť trikom obchodníkov?5. Ak sa dá, kupuj mäso u miestnych chovateľov alebo z družstiev.

Je dôležité, aby boli zvieratá – najmä kravy, chované na tráve a bez prídavkov antibiotík a hormónov. Všetky toxíny sa totiž ukladajú do tukov a konzumáciou zle chovaných zvierat do seba dostávame množstvo škodlivých látok.

6. Zeleninu a ovocie kupuj od miestnych farmárov, keď je v sezóne.

Na zimné obdobie si môžeš urobiť zásoby a zamraziť určité druhy. Čo sa týka nakupovania BIO ovocia a zeleniny v zásade platí pravidlo, že to, čo sa dá ošúpať a má hrubšiu kôru (ananás, banán, kiwi, melón, avokádo), netreba kupovať v BIO kvalite. Viac o tejto téme v našej knihe 107 neodolateľných 107 receptov, ktorá trhá rebríčky v Martinuse.

7. Ryby a morské plody kupujeme z divokého lovu a nie z fariem.

zdravé potraviny, Ako nakupovať zdravo, lacno a nenaletieť trikom obchodníkov?8. Sacharidové jedlá kupuj celozrnné

Či už pôjde o hnedú ryžu, celozrnné cestoviny alebo pečivo.

9. U konkrétnych potravín je potrebné dávať si pozor na detaily ako napr.:  

  • mliečne výrobky – nesleduj obsah tuku, ale obsah pridaných škrobov, cukrov, fruktózy príp. umelých sladidiel (ideálne žiadne).
  • ovocie a zelenina – sleduj krajinu pôvodu, vôňu, vzhľad.   
  • orechy a semená – ideálne v BIO kvalite, pred konzumáciou namáčať.

To dôležité nájdeš na etiketách

Ak si doteraz nezvykla pozerať zloženie potravín, budeš možno prekvapený, koľko pridaných látok (takzvaných É-čiek) mnohé obsahujú. Keď sa pozrieš na zloženie, jednotlivé suroviny sú zoradené podľa obsahu vo výrobku od najvyššieho.

Napríklad, ak má celozrnná sušienka prvú ingredienciu glukózovo-fruktózový sirup a múka je až na druhom mieste, jedná sa o výrobok primárne z cukru – nie o zdravé potraviny.

V jednoduchosti je krása – a zdravie

Nespracované, resp. minimálne spracované zdravé výrobky majú jednoduché zloženie. Ak si teda budeš najbližšie kupovať celozrnnú tyčinku, pozri sa na etiketu. Ak nerozumieš niečomu v zložení alebo to ani nedokážeš vysloviť, pôjde pravdepodobne o pridané látky, ktoré majú zlepšiť chuť, vzhľad, trvanlivosť či vytvoriť návyk.

Ak chceš pri nákupe ušetriť, prečítaj si naše tipy, ako zvládnuť nákup pre celú rodinu iba raz za mesiac.

zdravé potraviny, Ako nakupovať zdravo, lacno a nenaletieť trikom obchodníkov?PS: Takéto užitočné tipy nájdete v našej novej knižke 107 neodolateľných fit receptov, ktorá patrí bedzi BESTSELLERY na Martinuse. Je to viac než len kuchárka plná zdravých receptov. Ide o kompletného sprievodcu, ktorý vás prevedie princípmi čistého stravovania a vy dáte raz a navždy zbohom prebytočným kilám.

Dali sme v nej dokopy skúsenosti 10 slovenských a českých odborníkov na fitness, zdravie a stravovanie. Navyše sme pridali 21-dňový jedálniček s nákupným zoznamom, takže budete hneď vedieť, ako začať.

Uchmatnite si svoj kúsok, kým je čas!

Fotografia: Freepik

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať