Úvod » Blog » Zdravie » Ako schudnúť z nôh?

Ako schudnúť z nôh?

Viktória Janáčková
Image by halayalex on Freepik

Máš aj ty tú jednu „problémovú“ časť z tela, z ktorej sa ti nikdy nedarí schudnúť a pokiaľ priberieš, ide to do nej ako do prvej? Ak sú to nohy, tak si tu správne, pretože v tomto článku sa dozvieš, ako schudnúť z nôh!

Pravdepodobne očakávaš nával rôznych cvikov mierených na nohy v určitom poradí a konkrétny tréningový plán či rôzne výživové doplnky.  V tom prípade ťa sklameme, to nájdeš určite niekde inde, ale my si v tomto článku rozoberieme chudnutie z nôh z hľadiska vedeckých faktov.

A tie sa ti možno páčiť nebudú. Ale v tom je veda super – absolútne ju nezaujíma, čo si o nej myslíš, jednoducho má pravdu. Bez ďalších zbytočných rečí, poďme sa pozrieť na to, ako to s chudnutím z určitej partie skutočne je.

Ako schudnúť z nôh: nohy ako problémová partia?

Asi si sa stretla už s lákavými nadpismi článkov ako „cviky na ploché bruško“ alebo „30-dňová výzva pre štíhle nohy“ a podobne. Väčšinou sa skladali z niekoľkých cvikov, ktoré musíš cvičiť každý deň, no zaberie ti to asi tak 15 minút. Ty sa potešíš, lebo to znie presne ako niečo, čo ti vyrieši všetky tvoje problémy.

Problémy v zmysle redukcie tuku z určitej partie tela, ktoré sa v tomto ponímaní často označujú ako „problémové“. Zvyčajne „problémovou časťou“ môže byť brucho, stehná, ruky či tvár.

Tak ako to je? Dá sa skutočne schudnúť z nôh, respektíve z partie, ktorú si vyberieš?

Vieš, z čoho sa priberá?

Možno ťa prekvapí, že to nie sú sacharidy, ovocie poobede a dokonca ani pizza, či vianočný zemiakový šalát. Základom všetkého je energetická bilancia.

Priberieš vtedy, pokiaľ je tvoj príjem dlhodobo väčší ako tvoja denná energetická potreba, čo znamená, že ide o pozitívnu kalorickú bilanciu. To, ako rýchlo budeš priberať, závisí od celkového rozdielu prijatej a potrebnej energie.

Ako prebieha proces chudnutia?

Rovnako, ako pozitívna energetická bilancia spôsobuje priberanie, teda ukladanie nadbytočnej energie do zásob, v negatívnej kalorickej bilancii sa skrýva celé tajomstvo chudnutia. Teda ak chceš schudnúť, musíš mať teda energetický výdaj väčší ako príjem.

Dávaš telu menej energie, ale ono ju stále potrebuje pre správne fungovanie. A práve vtedy začne využívať energiu, ktorú si uložilo práve na tieto „ťažké časy“.

Tukové bunky, adipocyty, ktoré si môžeš predstaviť ako taký balíček naplnený kvapôčkou tuku, dostanú príkaz od mozgu, aby uvoľnilo zásoby energie (tuku) v podobe mastných kyselín do krvného obehu. Telo ich rôznymi procesmi spracuje, čo potrebuje využije a zvyšok môže pokojne „vyhodiť“, a to prostredníctvom oxidu uhličitého v procese dýchania alebo močom (1).

Tuk buď vydýchaš z tela von, alebo ho spláchneš. 

Pamätáš si našu tukovú bunku zo začiatku príbehu?

Adipocyty, ktoré venovali svoj obsah krvnému obehu, teraz ostali prázdne. A teda… Sú už pre nás zbytočné a naše telo sa ich zbaví.

Celkom nepekné zaobchádzane, však? Vďaka tomuto mechanizmu sa však tvoje telo zmenšuje, respektíve prichádzaš o tukové zásoby.

Nášmu telu je jedno, odkiaľ ide energia

Keď mozog povie adipocytu, aby vylúčil do krvi zásoby energie, je mu úplne jedno, či to bude z brucha, nôh, tváre… Vďaka obehovému systému sa dostane energie z akejkoľvek časti tela kamkoľvek.

Nefunguje to teda tak, že sa rozhodneš, že dnes ideš chudnúť z nôh a zajtra z brucha. Bolo by to ale veľmi fajn, však?

Chudnúť budeš jednoducho odtiaľ, odkiaľ to telu bude najviac vyhovovať.

Čo ovplyvňuje ukladanie tuku?

Najväčšiu úlohu v ukladaní tuku zohrávajú pohlavné hormóny. Preto sú často jasne viditeľné rozdiely medzi mužmi a ženami.

Ženské pohlavné hormóny, estrogény, dodávajú ženám typické krivky. Distribuujú tuk najmä do oblasti zadku a stehien. Začne sa tak diať od obdobia prvej menštruácie až do menopauzy, kedy hladiny estrogénu prirodzene klesajú a tuk sa ženám môže začať ukladať viac do brucha. Rovnako v prípade rôznych hormonálnych poruchách, ktoré často súvisia s gynekologickými ochoreniami.

Ukladanie tuku ďalej ovplyvňuje hormón inzulín, spoločne s ďalším množstvom hormónov, ako je napríklad kortizol, keďže distribúcia tuku súvisí aj so stresom (2).

Čo sa tým snažíme povedať je, že distribúcia tuku nie je takmer vôbec v našich rukách. Takmer, lebo ak ide o nejaké ochorenia, môžeš ich riešiť s lekármi a eventuálne ich vyriešiť.

ako schudnúť z nôh, Ako schudnúť z nôh?

Image by Freepik

Ako schudnúť z nôh: checklist

Aby si konečne schudla z nôh, budeš potrebovať toto:

A jednoducho z tých nôh skôr či neskôr schudneš. Ale nečakaj, že to bude preto, že si sa rozhodla cvičiť nohy. Teraz už vieš, že to tak vôbec nefunguje.

My ti s celým Fitlavia tímom držíme na tvojej ceste palce!

A ak by si náhodou potrebovala poradiť, utešiť či podporiť, napíš nám aj o pol noci!

ZDROJE:

https://www.unm.edu/~lkravitz/Article%20folder/physiologgfatloss.html

http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/endocrine/pancreas/insulin_phys.html

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať