Úvod » Blog » Zdravie » Bazový sirup podľa overeného receptu

Bazový sirup podľa overeného receptu

maria grossova
bazový sirup

Aj ty miluješ vôňu čerstvej bazy? Presne z jej kvetov si vieš pripraviť chutný bazový sirup, ktorý pridá skvelú chuť tvojmu nápoju alebo ti osladia čistú vodu. Na pitný režim netreba zabúdať ani cez zimu no nezabudni, že čistá voda uhasí tvoj smäd najlepšie.

Bazový sirup

Bazový sirup podľa tohto receptu je naozaj lahodný a osvieži ťa. Aj keď baza kvitne v letných mesiacoch v predstihu ti dávame tento recept, môžeš si ho uložiť a v lete vytiahnuť. Ak si nazbieraš dosť bazy na sirup a niečo ti ostane, môžeš ju usušiť a v zime sa zohriať skvelým čajom z bazy.

Baza

Kvety bazy majú protizápalové účinky a pri ochoreniach horných dýchacích ciest uvoľňujú hlieny. Majú čistiaci účinok – uvoľňujú toxíny z tela. Obsahujú vitamíny B a C. Baza je známa tým, že podporuje imunitu. Bazový sirup je účinný aj pri chrípke, pretože podporuje potenie.

Uskladnenie bazového sirupu

Ak chceš predĺžiť životnosť“ bazového sirupu a udržať jeho chuť skladuj ho v chladničke. Nízka teplota pomáha predĺžiť jeho trvanlivosť. Ak nemáš miesto v chladničke na skladovanie, tak využi tmavé a suché miesto (špajzu). Po uvarení nalej bazový sirup do nádoby z tmavého skla. Sirup tak je chránený pred svetlom, ktoré by mohlo časom znížiť jeho kvalitu aj farbu. Poriadne nádobu so sirupom uzavri. Správne skladovaný bazový sirup môže vydržať až dva roky, samozrejme má na jeho trvanlivosť vplyv viacero faktorov, ako napríklad spôsob varenia alebo skladovania a tiež použité ingrediencie.

bazový sirup, Bazový sirup podľa overeného receptu

Bazový sirup

Vytlačiť
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Hodnotenie 3.5/5
( 13 x hodnotené )

Ingrediencie

 • 80 ks kvetov bazy (čím viac tým lepšie)
 • 5 ks citrónov
 • 100 g kyseliny citrónovej
 • 2,5 kg cukru
 • 6 l vody

Postup prípravy

 1. 2 ks citrńov odšťavíme a ostatné očistíme od šupky a nakrájame na kolieska.
 2. Vodu prevaríme a necháme vychladnúť.
 3. Do väčšieho hrnca dáme vodu, kvety bazy,  citrónovú šťavu a nakrájané citróny.
 4. Hrniec prikryjeme a dáme do chladničky na 24 hodín.
 5. Zmes precedíme a do vody pridáme cukor a povaríme a za stáleho miešania necháme cukor rozpustiť.
 6. Horúci sirup nalejeme do fliaš, uzavrieme a uskladníme.

Oslovil ťa tento recept? Tu nájdeš naše ďalšie recepty: RECEPTY FITLAVIA.

Ak si aj ty rada prelistuješ knihu plnú dobrých nápadov na recepty potom siahni po knihe Necukrím, chudnem, ktorá je plná sladkých receptov bez cukru. Kniha  Zdravo jem aj šetriť viem, je kniha plná cenovo dostupných a zdravých receptov. NOVINKA z našej dielne je kniha Kulinársky trojlístok, kde nájdeš 104 zdravých, lacných a rýchlych receptov. Máš z čoho vyberať bazový sirup, Bazový sirup podľa overeného receptu

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať