Zavodnenie organizmu je jedna z tém, na ktoré je veľmi dobre zameraný marketing. Existuje veľké množstvo rôznych doplnkov stravy, čajov či byliniek, ktoré bojujú proti tomuto „problému“. Vďaka odvodneniu budeš vraj vyzerať štíhlejšie, budeš sa cítiť lepšie a odpuchnú ti nohy. Ako to naozaj je? Pomôžu ti bylinky na odvodnenie organizmu alebo je to strata peňazí?
Voda tvorí 65% nášho organizmu – nechceme sa jej zbaviť!
Poznáš všetky zdravotné výhody, ktoré pitie čistej vody prináša? Máme pre teba pripravený krátky zoznam, čo všetko voda dokáže:
- je zodpovedná za zdravie obličiek,
- pomáha udržiavať správnu hodnotu krvného tlaku,
- hydratuje pleť, pôsobí proti vzniku vrások a akné, udržuje zdravé vlasy,
- odstraňuje bolesti hlavy, zlepšuje fungovanie mozgu, podporuje koncentráciu,
- podporuje trávenie,
- zlepšuje tréningový výkon, dodáva svalom energiu, vyživuje kĺby,
- pomáha využívať vo vode rozpustné vitamíny,
- tvorí prostredie pre metabolické procesy,
- pomáha pri chudnutí,
- znižuje únavnosť,
- zlepšuje náladu.
Prečo sa teda cítiš zavodnená, keď je voda taká super?
Existuje niekoľko dôvodov, kvôli ktorým sa môžeš cítiť plnšia, zavodnenejšia a ťažšia. No pozor. Často sa stretávame s tým, že ženy si nechcú priznať, že sa im nedarí schudnúť a zhodia to na zavodnenie či problémy s metabolizmom. No nalejme si čistého vína (ehm, teda vody), väčšinou nie je kameň úrazu veľa tekutín v organizme, však.
Čo všetko môže viesť k tomu, že sa cítiš zavodnene?
1. Nepiješ dostatočne
Tvoje telo je úžasné a snaží sa ťa v každej situácii chrániť. Predvída. Tvorí si energetické zásoby, keby zrazu nemáš dostatok potravy. Rovnako, pokiaľ nie je dostatočne hydratované, vodu začne zadržovať, akoby vedelo, že mu dnes dopraješ maximálne tie 2 dcl, ktorými si zaleješ rannú kávu. Mimochodom, káva sa do pitného režimu neráta.
- Nedostatočný pitný režim je najčastejší dôvod, prečo sa cítiš zavodnená a opuchnutá. Dopraj si aspoň 1,5l vody denne.
Čo môžeš robiť, ak zabúdaš piť?
- Polož si fľašu vody na pracovný stôl,
- zober si vlastný shaker do fitka,
- sprav si z toho rutinu – hneď ako vstaneš sa choď napiť, hneď ako sa naobeduješ sa choď napiť, hneď ako prídeš zvonku sa choď napiť,
- daj si pripomienku do mobilu alebo si nastav budík,
- vyhni sa sladeným nápojom a alkoholu.
- Pitný režim – prečo je dôležitý, ako ho dodržiavať + 3 domáce limonády
- Ako na pitný režim v zime, akú farbu by mal mať moč a ktoré potraviny ho zafarbujú?
2. Menštruácia a ovulácia – môže za to ženský cyklus
Je dokázané, že počas ovulácie a prvých pár dní menštruácie zadržiavame viac vody. Aj to je dôvod, prečo sa cítiš nafúknutá či dokonca navážiš o 2 kg viac! Je to však úplne bežné a netreba proti tomu bojovať drahými doplnkami výživy.
3. Zabúdaš na regeneráciu
Snažíš sa schudnúť. Znižuješ denný kalorický príjem. Dokonca aj dostatočne piješ. Snažíš sa cvičiť každý deň, aby to išlo rýchlejšie.
No. A to je kameň úrazu. Tvoje telo potrebuje oddych a regeneráciu. Ak mu nedopraješ chvíľku odpočinku, môže to byť dôvod, prečo sa cítiš zavodnená. Rozlož si tréningové a netréningové dni uváženejšie.
4. Alkohol, sladkosti, burgre a veľa sacharidov
Nesprávna skladba jedálnička je zodpovedná za mnoho problémov so zdravím či dosiahnutím vysnívanej postavy. Vysoký príjem sacharidov môže spôsobiť tiež to, že sa v tele bude držať viac vody. Sacharidy sú super, dodávajú nám energiu potrebnú na život, no všetkého veľa škodí.
5. Nedostatočne sa hýbeš
Že je pohyb dôležitý už určite vieš. Poznáš všetky jeho výhody na kardiovaskulárny systém, psychiku, výzor… Tak dnes ti pridávame ďalšie jeho plus a to je práve fakt, že sa vďaka nemu nebudeš cítiť zavodnená.
- Pohyb a stres – ako pohyb zlepší reakciu na stresové obdobie
- Ako si správne nastaviť tréningový plán na rysovanie svalov?
- Kardio vs. silový tréning – čo si vybrať?
6. Trpíš vážnejším zdravotným problémom
K skutočnému zavodneniu, ktoré môže predstavovať problém vyžadujúci farmakoterapiu, vedie porucha vnútorných orgánov alebo nadmerné zadržiavanie škodlivín v tele. Ak dostatočne piješ, hýbeš sa, správne sa stravuješ a regeneruješ, no napriek tomu sa stále cítiš zavodnená, navštív svojho lekára.
Bylinky na odvodnenie organizmu – načo sa v skutočnosti používajú?
Bylinky, ktoré sú spojené s vyšším vylučovaním vody z organizmu, nazývame diuretiká alebo močopudné rastliny. Účinkujú tak, že prekrvujú obličky alebo ich priamo dráždia, čím podporujú vylučovanie moču. Používajú sa najčastejšie vo forme urologických čajov, ak trpíš:
- zápalom močových ciest,
- intoxikáciou organizmu ťažkými kovmi,
- vysokým krvným tlakom.
Samozrejme, bylinkové čaje môžeš piť, aj pokiaľ žiadny problém nemáš. No daj si pozor.
Niektoré čajové zmesi nie sú určené na dlhodobé užívanie! Poraď sa radšej s lekárnikom.
Ktoré bylinky na odvodnenie sa používajú najčastejšie?
- Borievka obyčajná (plod) – Juniperus communis – ide o silne dráždivé diuretikum, ktoré však vo vyšších dávkach môže spôsobiť krvácanie!
- Ligurček lekársky (koreň) – Levisticum officinale – okrem diuretických účinkov pôsobí aj proti plynatosti, dokonca môže pomôcť aj pri problémoch s nepravidelnou menštruáciou.
- Petržlen záhradný (koreň) – Petroselinum crispum- petržlenová vňať je charakteristická svojimi močopudnými účinkami, zvyšuje chuť do jedla a podporuje trávanie. Vysoké dávky však tiež môžu spôsobiť vyššie prekrvenie sliznice maternice a tráviaceho traktu.
- Vres obyčajný (kvet) – Calluna vulgaris – spolu s diuretickými účinkami pôsobí aj ako dezinficiens močových ciest pri pálení a problémoch s močením.
- Breza previsnutá (list) – Betula pendula – často obsiahnutá v urologických čajových zmesiach.
- Stavikrv vtáčí (vňať) – Polygonum aviculare – okrem diuretických účinkov sa používa aj na podporu vykašliavania, vďaka obsahu kyseliny kremičitej, ľudovo pri zástave krvácania.
- Lipa malolistá (kvet) – Tilia cordata – vďaka obsahu slizu je vhodná nie len ako diuretikum, ale aj ako laxans (pri zápche) a zmierňuje kŕče hladkého svalstva.
- Prietržník holý (vňať) – Herniaria glabra – zvyšuje vylučovanie solí a vďaka obsahu saponínov zabraňuje tvorbe močových kameňov.
- Praslička roľná (vňať) – Equistetum arvense – diuretikum, zvyšuje aktivitu bielych krviniek pri zápaloch a infekciách, no pozor – zvyšuje aj zrážanlivosť krvi!
- Ihlica tŕnitá (koreň) – Ononis spinosa
- Pŕhľava dvojdomá (vňať) – Urtica dioica – okrem močopudných účinkov pôsobí pozitívne na znižovanie cukru v krvi a posilňuje organizmus.
- Medvedica lekárska (list) – Arctostaphylos uva-ursi – pôsobí dezinfekčne na močové cesty a bojuje proti zápalom.
Daj si pozor! Diuretiká nie sú vhodné pri poškodení obličiek ani v tehotenstve!
Bylinky na odvodnenie organizmu v čajovej zmesi
Vyššie spomínané bylinky na odvodenie kúpiš buď samotné, alebo vo forme urologických zmesí, ako je napr. Species urologicae od Leros alebo Urologická čajová zmes od Megafyt a mnoho ďalších:
- čajové zmesi (fytofarmaká), ktoré zoženieš v každej lekárni,
- pôsobia pozitívne na močové cesty,
- uvoľňujú kŕče hladkých svalov,
- majú protizápalové účinky,
- užívať by si ich však nemala dlhšie ako 2 týždne,
- vyhnúť by sa im mali tehotné a kojace ženy, deti do 12 rokov a ľudia trpiaci ochoreniami obličiek.
Zhrnutie na záver – bylinky na odvodnenie, čaje ani kávy NEPOTREBUJEŠ. Je to zbytočná strata peňazí a ver nám, vody sa nechceš zbaviť. Začni sa viac hýbať a zlepši svoju stravu – to mnohokrát úplne stačí.
S láskou,
Tvoja Fitlavia ♥