Keď vonku klesá teplota, nepadne vhod nič lepšie než teplý čaj na chrípku. So sychravým počasím (a že ho je túto jeseň viac než dosť!) pribúda aj veľa ochorení.
Preto sme si pre vás pripravili čaj, ktorý podporí imunitu a to len to šiestich ingrediencii. Bojuje tiež proti bolesti hrdla, horúčke, mikróbom a hodí sa teda aj vtedy, keď ťa už niečo chytilo. Okrem toho má každá jedna zložka svoje individuálne množstvo výhod, o ktorých si povieme neskôr.
Ingrediencie ľahko zoženieš v obchode a príprava ti zaberie pár minút.
Prečo sa oplatí piť tento čaj na chrípku a prechladnutie?
1. Echinacea
Echinacea patrí medzi sedmokrásky, je to teda kvitnúca rastlina. Pochádza zo Severnej Ameriky. Využíva sa v tabletách, tinktúrach, extraktoch a čajoch.
Pýšiť sa môže vysokým obsahom antioxidantov, ktoré v tele bojujú proti voľným radikálom, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie buniek a taktiež zvýšiť rizikov vzniku rôznych chronických ochorení.
Na imunitu má taktiež veľmi pozitívne účinky a práve preto sme ju vybrali do nášho čaju proti prechladnutiu. Nielenže pomôže predchádzať chrípke, ale zároveň ti skráti dobu liečenia sa z nej. (1)
Okrem toho sa používa na znižovanie krvného tlaku, pomáha zmierňovať úzkosť a má protizápalové účinky.
2. Zázvor
Zázvor inak zvaný ako Ďumbier lekársky patrí medzi najzdravšie a najchutnejšie koreniny na planéte. Pestuje sa v tropických oblastiach. Tam ho odjakživa používajú pri prechladnutí, horúčkach a zažívacích ťažkostiach.
Konzumuje sa podzemok, hoci väčšina ľudí ho nesprávne označuje ako „koreň zázvoru“. Jeho silná aróma je spôsobená ostrými ketónmi, čo sú organické zlúčeniny, konkrétne deriváty uhľovodíkov. Ak o konkrétne zázvorovom čaji chceš vedieť viac, máme o ňom zvlášť článok.
Obsahuje veľa vitamínov: vitamín C posilní imunitu, vitamíny skupiny B zabezpečia správne fungovanie metabolizmu a z minerálov napríklad zinok, ktorý je kľúčový pre správne fungovanie imunitnej sústavy.
Okrem toho prospieva kardiovaskulárnemu systému a má protizápalové a antioxidačné účinky.
3. Škorica
Škorica je korenina s charakteristicky príjemnou voňou a chuťou, ktorá je typická najmä pre vianočné obdobie.
Má skvelé antibakteriálne, protizápalové a antioxidačné účinky. Podporuje trávanie a zabezpečuje správne fungovanie pečene.
Ak ťa škorica zaujíma viac a chceš vedieť aj to, akú škoricu si vybrať pre zmaximalizovanie pozitívnych účinkov, klikni sem.
4. Kurkuma
Kurkuma je ďalšia korenina typická tentokrát pre indickú kuchyňu.
Má silné protizápalové a antioxidačné účinky. Okrem toho dokáže znížiť riziko vzniku rakoviny a depresii a má mnoho ďalších účinkov, a preto by ťa nemalo prekvapovať, že aj o kurkume už sme napísali celý článok tu.
5. Med
Med je jednoducho skvelou sladkou pochúťkou a vďaka jeho chuti sa často zabúda na to, že má aj množstvo pozitívnych účinkov.
Je bohatý na antioxidanty, dobre prospieva kardiovaskulárnemu systému a u detí sa dokázalo, že pomáha potláčať kašeľ. Často sa označuje aj ako prírodné antibiotikum.
6. Citrón
Citrón je najčastejšie spomínaný ako zdroj vitamínu C, no ty už vďaka tomuto článku vieš, že až takým bohatým zdrojom tohto vitamínu nie je. To však neznamená, že je úplne bezvýznamný.
Podporuje imunitný systém, slúži ako prevencia proti obličkovými kameňmi a nedostatku železa, zlepšuje trávanie a môže znížiť riziko vzniku rakoviny.
Ingrediencie
Postup prípravy
PS: Ak si radi pripravujete chutné a hlavne zdravé recepty, máme pre vás skvelý tip na ďalšiu inšpiráciu! Práve v týchto dňoch vychádza naša nová knižka 107 neodolateľných fit receptov. Je to viac než len kuchárka plná zdravých receptov. Ide o kompletného sprievodcu, ktorý vás prevedie princípmi čistého stravovania a vy dáte raz a navždy zbohom prebytočným kilám.
Dali sme v nej dokopy skúsenosti 10 slovenských a českých odborníkov na fitness, zdravie a stravovanie. Navyše sme pridali 21-dňový jedálniček s nákupným zoznamom, takže budete hneď vedieť, ako začať.
Uchmatnite si svoj kúsok, kým je čas!
Ak sa ti recept na tento čaj páči, zdieľaj ho so svojim priateľmi.
Nabudúce môžeš vyskúšať jeden z týchto bylinkových čajov.