Úvod » Blog » Zdravie » Chudnutie po pôrode: 6 tipov ako sa zbaviť prebytočných kíl

Chudnutie po pôrode: 6 tipov ako sa zbaviť prebytočných kíl

Viktória Janáčková

Tehotenstvo je pre mnoho žien krásny dar, ktorý so sebou prináša mnoho krásnych a aj náročnejších dní. Chudnutie po pôrode ale môže byť veľmi stresujúce.

Pre ženy je v období tehotenstva veľmi dôležitá pestrá strava – pre ženu aj pre dieťatko, čo sa môže podpísať na vzhľade a celkovej hmotnosti. Netreba sa trápiť, nie je to nezvrátiteľný stav a môžeš sa rýchlo vrátiť späť k svojej pôvodnej váhe.  Chceš vedieť, ako na to?

Priberanie počas tehotenstva je prirodzené

Ženské telo počas tehotenstva prechádza zmenami, aby pre dieťatko dokázalo zabezpečiť všetko, čo potrebuje.

Zvyšovanie váhy sa začne objavovať už na začiatku tehotenstva, no s pribúdajúcim časom sa tie zmeny stávajú stále zreteľnejšie. Nemusí to byť tuk, a nie je to len kvôli váhe rastúceho dieťatka.

Veľkú časť získanej hmotnosti tvorí voda, ktorej je v tele tehotnej ženy viac, pretože je potrebná napríklad pre krvný obeh dieťatka, plodovú vodu či placentu.

Navyše, vytvorené zásoby energie vo forme tuku je možné využiť pri pôrode či kojení.

To, koľko priberieš počas tehotenstva, sa odvíja aj od tvojej váhy pred tehotenstvom: drobné ženy by mali pribrať viac ako ženy, ktoré mali pred tehotenstvom nadváhu a pod.

Tenká hranica: pozor na nepotrebné kilá

Tehotné ženy najčastejšie počúvajú vety ako: „Neboj sa, tie kilá pôjdu počas kojenia rýchlo dolu!“ alebo: „Užívaj si, môžeš jesť aj za dvoch.“

Potom sa rýchlo môže stať, že okrem „zdravého“ priberania sa na nich nalepí aj niekoľko kilogramov zbytočného tuku.

Ak teda žena priberie príliš veľa a dostane sa na hranicu obezity, môže sa to nepriaznivo odraziť na váhe dieťatka pri narodení. Dokonca sa zvyšuje šanca na cisársky rez. Tiež to veľmi sťaží chudnutie po pôrode.

Na druhú stranu, nízka telesná hmotnosť so sebou tiež nesie niekoľko rizík, ako napríklad predčasný pôrod alebo nízka hmotnosť dieťatka po narodení.

chudnutie po pôrode, Chudnutie po pôrode: 6 tipov ako sa zbaviť prebytočných kíl

Chudnutie po pôrode: ako na to?

Mnoho žien veľmi trápi predstava, ako dlho bude trvať, kým sa vrátia k postave, akú mali pred tehotenstvom.

Telo sa musí po pôrode najskôr zotaviť, čo trvá nejaký čas. Preto by si mala byť s chudnutím veľmi trpezlivá, aby si si viac neuškodila.

Tu je niekoľko tipov, ako na chudnutie po pôrode:

1.    DOJČENIE MÔŽE PRISPIEŤ K CHUDNUTIU PO PÔRODE

Dojčenie má pozitívny vplyv na chudnutie po pôrode. (1) Je však dôležité myslieť aj na to, že počas aktívneho dojčenia potrebuješ prijať až o 450 – 500kcal viac kvôli dostatočnému príjmu živín. (2)

Ďalšie výhody dojčenia:

Dojčenie je jedinečnou zložkou v strave dieťaťa (3):

  • obsahuje všetky živiny potrebné pre zdravie, rast a vývoj dieťaťa
  • je zdrojom antioxidantov
  • podporuje imunitný systém a znižuje riziko rôznych ochorení
  • zlepšuje kognitívne funkcie

Pre teba ako matku je taktiež veľmi dôležité:

  • menšia pravdepodobnosť hypertenzie
  • znížené riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb
  • menšia náchylnosť na vznik rakoviny prsníka či vaječníkov
  • pomáha zbaviť sa zvyšných „tehotenských“ kíl

2.    JEDZ JEDLÁ BOHATÉ NA BIELKOVINY

Je všeobecne známe, že bielkoviny majú veľmi vysoký sýtiaci efekt, čo ti môže pomôcť kontrolovať svoj príjem. (4)

Dokonca je aj vedou potvrdené, že dostatok bielkovín môže uľahčiť chudnutie po pôrode. (5)

3.    MYSLI NA VLÁKNINU

Vláknina silno potláča prirodzenú chuť do jedla, a preto môže byť skvelým nástrojom, ktorý môžeš využiť pri chudnutí nielen po pôrode. (6)

4.    SLEDUJ SI KALORICKÝ PRÍJEM

Nie je to jediný spôsob, ako schudnúť a tiež to nie je nutné.  Ale najmä ak dojčíš, bolo by múdre zvoliť túto alternatívu, aby si vedela, či neješ príliš málo, lebo tým môžeš uberať dieťatko o množstvo živín a zároveň by si mala istotu, že sa zbytočne neprejedáš.

5.    DODRŽIAVAJ PITŃY REŽIM A ALKOHOLU SA RADŠEJ VYHNI

Dostatočný príjem vody môže zabezpečiť väčší pocit sýtosti. Taktiež zohráva dôležitú úlohu pre dojčiace ženy, ktoré prichádzajú denne o väčšie množstvo tekutín, ako za bežných podmienok.

Alkohol obsahuje množstvo zbytočných kalórii, ktoré ti nejako nepomôžu na ceste za chudnutím. Taktiež počas dojčenia by si sa mala alkoholu úplne vyhnúť. (7)

6.    HÝB SA!

To pri dieťaťu asi bude veľmi jednoduchá úloha. Môžeš zaradiť denné prechádzky, začať cvičiť doma alebo, ak ti to možnosti dovoľujú, oprášiť oblečenie do fitka. Samozrejme je najlepšie poradiť sa so svojím lekárom, ktorý lepšie posúdi tvoj zdravotný stav a cvičenie ti odobrí.

Po pôrode je vhodné vyhľadať pomoc fyzioterapeuta, ktorý ti pomôže zvoliť vhodné cviky, či ti v prípade cisárskeho rezu pomôže, ako sa starať o jazvu. Dokáže taktiež skontrolovať, či nemáš diastázu alebo rozostup brušných svalov, ktorý je po pôrode veľmi častý.

Priberanie patrí k tehotenstvu a je potrebné uvedomiť si, že v zdravej miere je to potrebné pre tvoje zdravie a taktiež správny vývin bábätka. Nie je to nič, prečo by si sa mala cítiť zle a radšej sa teš z toho, čo tvoje telo dokázalo a teš sa z novej malej lásky!

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať