Úvod » Blog » Zdravie » Čo je celulitída a ako sa jej zbaviť?

Čo je celulitída a ako sa jej zbaviť?

Sara Bláhová

Trápi ťa celulitída? Nie si v tom sama. Sociálne siete sa nás síce snažia presvedčiť o opaku, no určitú formu celulitídy má takmer každá žena a to bez ohľadu na telesnú hmotnosť. Napriek jej častému výskytu ju ešte stále považuje väčšina žien za estetický problém. Pokiaľ patríš aj ty do tejto skupiny a nejeden raz si sa už od zúfalstva zamýšľala nad kúpou rôznych prípravkov a procedúr proti celulitíde, tento článok je pre teba. Dnes sa dozvieš prečo vzniká celulitída predovšetkým u žien, aké overené spôsoby ju naozaj pomáhajú redukovať a ktoré ošetrenia sú naopak strata tvojho času a peňazí.

Čo je vlastne celulitída a prečo postihuje predovšetkým ženy?

Celulitídu ti pravdepodobne predstavovať nemusíme, vieš ale čo je jej príčinou? Nie je to totiž tuk sám o sebe ako si väčšina ľudí myslí. Príčinou týchto kožných nerovností je špecifická štruktúra ženského podkožného tkaniva. Formu našej pokožky udržiava komplexný systém spojového tkaniva a jednu z najdôležitejších úloh tu zohráva kolagén. Na obrázku nižšie sú tieto kolagénové vlákna znázornená v bielych pruhoch. Ako môžeš vidieť, toto spojové tkanivo tvorí u mužov pevnú mriežku (B), zatiaľ čo u žien je usporiadané vo vertikálnych pruhoch (A).

celulitída, Čo je celulitída a ako sa jej zbaviť?

Tento základný rozdiel v štruktúre ženského spojového tkaniva umožňuje tukovým bunkám ľahšie preniknúť ku povrchu kože, čo vo finále spôsobuje celulitídu. Z evolučného hľadiska má tento fenomén jedno veľmi dobré vysvetlenie – ženská pokožka je vďaka voľnejšej stavbe spojového tkaniva viac elastická, aby ustála obdobie tehotenstva, počas ktorého sa musí niekoľkonásobne natiahnuť.

Aké ďalšie faktory ovplyvňujú vznik celulitídy?

Okrem nášho pohlavia ovplyvňuje mieru celulitídy veľa ďalších faktorov, nad ktorými nemáme vždy kontrolu. Tu sme ti spísali niekoľko rizikových faktorov pre vznik celulitídy:

  • Vek – so stúpajúcim vekom prirodzene stráca naša pokožka svoju elasticitu. Kolagénové vlákna sú voľnejšie a preto sa pokožka ľahšie deformuje.
  • Genetická predispozícia – pokiaľ máte celulitídu v rodine, je veľmi pravdepodobné že sa jej nevyhneš ani ty. V našich génoch je zakódované všetko až po štruktúru nášho podkožného tkaniva.
  • Hormonálny stav – nadmerne vysoká hladina estrogénu môže výskyt celulitídy zhoršiť. Estrogén zmäkčuje spojové tkanivo, čo umožňuje tukovým bunkám ľahšie preniknúť k povrchu kože.
  • Telesná kompozícia – celulitída neobchádza ani chudé ženy, no treba dodať že vyšší podiel telesného tuku vo väčšine prípadov jej výskyt zhoršuje.

Aké ošetrenia proti celulitíde existujú?

Približne 80 – 90% žien má určitú formu celulitídy. S kožnými nerovnosťami sa teda zaoberá prakticky každá žena. Preto sa na trhu neustále objavujú nové, vraj revolučné ošetrenia proti celulitíde. V nasledujúcej časti si ich predstavíme bližšie:

1. Manuálne ošetrenia

Špeciálne masážne techniky ako napríklad maderoterapia majú už dlhoročnú tradíciu v niektorých kultúrach. Údajne majú pomôcť stimulovať cirkuláciu lymfy v podkožnom priestore a zmieriť opuch, vďaka čomu má pokožka vyzerať hladšie. Na tento účel sa taktiež zvyknú používať špeciálne prístroje na lymfodrenáž.

celulitída, Čo je celulitída a ako sa jej zbaviť?

2. Krémy/ oleje

Medzi najčastejšie používané ošetrenia proti celulitídy patria jednoznačne kozmetické prípravky. Ako účinné látky obsahujú zvyčajne rastlinné výťažky a kofeín, ktoré majú údajne lokálne zvýšiť lipolýzu (= odbúravanie tukových buniek).

3. Vlnová terapia

Vlnová terapia sa už dlhé roky využíva v rôznych medicínskych odvetviach. Jedná sa o neinvazívnu metódu, ktorá dokáže napríklad rozbiť obličkové či žlčníkové kamene. V dermatológií sa na ošetrenie celulitídy presadila takzvaná akustická rázová vlnová terapia (AWT). Údajne pomáha spevniť spojové tkanivo a zvyšuje tvorbu kolagénu, vďaka čomu by mala byť pokožka pevnejšia.

4. Rádiofrekvenčná terapia

Rádiofrekvencia (RF) je ďalšia neinvazívna metóda, ktorá sa využíva na ošetrenie celulitídy. Počas ošetrenia preniká teplo do hlbších vrstiev pokožky, čo údajne denaturuje kolagénová vlákna. Tento proces má následne stimulovať tvorbu nového spojového tkaniva.

5. Ostatné

Medzi ďalšie ošetrenia proti celulitíde patrí napríklad kryoterapia, laserová terapia, špeciálne injekcie, rôzne výživové doplnky… mohli by sme pokračovať do rána. Ošetrení proti celulitíde je nespočetne veľa, no zhodujú sa v jednej oblasti a to je ich účinnosť. V nasledujúcej časti článku si k tomu povieme viac.

celulitída, Čo je celulitída a ako sa jej zbaviť?

Zbavia ťa tieto ošetrenia celulilitídy?

Ošetrenia proti celulitíde sa takmer vždy propagujú s veľmi presvedčivými tvrdeniami, no vedecké dôkazy ich nepotvrdzujú. To nám samozrejme kvôli marketingovým účelom už nikto neprezradí. Väčšina štúdií, v ktorých sa skúmala účinnosť týchto ošetrení, má žiaľ veľmi nízku kvalitu – štúdie častokrát mieru celulitídy vôbec nehodnotili a ak áno, jednalo sa o subjektívne meranie. Výsledky sú napriek tomu nejednotné a preto treba brať sľubované účinky s veľkým odstupom.  Kým nepribudne viac kvalitných štúdií, tak sa jednoducho nedá spraviť silný záver ohľadne účinnosti týchto ošetrení.

Najlepšou voľbou stále ostáva zmena životosprávy.

Najúčinnejší spôsob ako redukovať vzhľad celulitídy je ešte stále úprava životosprávy. Chudnutie má väčšinou v prípade nadbytočného telesného tuku najlepší efekt. Čím menej tuku, tým menej tlaku sa vyvíja na spojové tkanivo a pravdepodobnosť, že sa tukové bunky pretlačia na povrch kože klesá. Tu prichádza na radu kalorický deficit – jediný spôsob, ako sa dá zbaviť telesného tuku.

No treba dodať, že celulitída neobchádza ani chudé ženy (dokonca ani športovkyne). Do akej miery ti zmena životného štýlu pomôže je teda individuálne a záleží od faktorov, ako je napríklad tvoja genetická predispozícia. Redukciu celulitídy najlepšie podporíš nasledovne:

celulitída, Čo je celulitída a ako sa jej zbaviť?

Zhrnutie – ako konečne ukončiť boj proti celulitíde?

Celulitída sa často opisuje ako kožný problém či ochorenie, čim v skutočnosti nie je. Ako sme ti už vyššie vysvetlili,  jedná sa iba o kožné nerovnosti ktoré spôsobuje špecifická štruktúra ženského podkožného tkaniva. Jedná sa o úplne normálnu charakteristiku, ktorá sa spája so ženským pohlavím. Napriek tomu sa celulitída neustále prezentuje ako nelichotivý problém, ktorého by sa mala každá žena zbaviť. Pre kozmetický priemysel je táto naratívna samozrejme veľmi lukratívna. Niektoré ošetrenia proti celulitíde stoja stovky eur, no ich výsledky sú minimálne a väčšinou iba dočasné. Najefektívnejším spôsobom ako redukovať celulitídu stále ostáva zdravý životný štýl s pravidelným pohybom.

Spôsob, ktorým sa dá celulitída kompletne odstrániť momentálne neexistuje. Pokiaľ sa jej teda zúfalo snažíš zbaviť už niekoľko rokov, možno je na čase prestať bojovať proti svojmu telu a pokúsiť sa zmeniť spôsob, akým sama seba vnímaš. Celulitída bude vždy len do takej miery problém, ako si sami pripustíme.

 

Zdroje:

Gabriel, A., Chan, V., Caldarella, M., Wayne, T., & O’Rorke, E. (2023). Cellulite: Current Understanding and Treatment. Aesthetic surgery journal. Open forum5, ojad050. https://doi.org/10.1093/asjof/ojad050

Luebberding, S., Krueger, N., & Sadick, N. S. (2015). Cellulite: an evidence-based review. American journal of clinical dermatology16(4), 243–256. https://doi.org/10.1007/s40257-015-0129-5

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať