Úvod » Blog » Výživa » Čo robiť, keď príde neodolateľná túžba na niečo nezdravé?

Čo robiť, keď príde neodolateľná túžba na niečo nezdravé?

Petra Ondrašáková
zdravé stravovanie

O zdravom stravovaní sa niekedy ľahšie rozpráva, než sa plní. Stane sa to každému: ideme do obchodu a aj keď sa snažíme jesť zdravo, keď nám padne pohľad na našu obľúbenú sladkosť, neodoláme. Inokedy stačí vidieť reklamu v televízií či kolegu, ktorý si pochutnáva na balíčku chipsov.

Zdravé stravovanie vs. extrémy

Aj keď zastávame názor, že na občasnom zhrešení nič nie je, niekedy nás chute na niečo dobré, nezdravé, ovládajú úplne. Pritom častokrát stačí vedieť, čo dané stavy spôsobuje. Je úplne v poriadku dať si niečo nezdravé – raz za čas.

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré spúšťajú chuť na rôzne nezdravé veci. Aby si lepšie pochopila, čo za tvojimi chuťami stojí, pozri si nasledujúci zoznam.

Máš stále chuť jesť (konštantný hlad)?

Neustály hlad znamená jedno – neprijatie dostatku kalórií. Môžeš jesť veľa, no ak to nie sú kvalitné kalórie a energia, ktorá sa uvoľňuje postupne, hlad budeš pociťovať neustále. Zdravé stravovanie nie je o držaní hladovky – len musíš vedieť, čo jesť. Aj o tom píšeme v našej knihe 107 neodolateľných FIT receptov, ktorá trhá rebríčky na Martinuse.

zdravé stravovanie, Čo robiť, keď príde neodolateľná túžba na niečo nezdravé?

Hlavne netreba zabúdať na to, aby tvoja strava obsahovala dostatok bielkovín a tiež zdravé tuky. Do šalátu si teda pridaj kuracinku, tofu či orechy, hlavné jedlá by mali obsahovať zeleninku a príloha ako ryža či zemiaky, by nemala tvoriť väčšinu porcie.

Pre inšpiráciu na fit šalátiky si prečítaj tento článok.

Máš chuť na sladké?

Túžba po niečom sladkom je zväčša vyvolaná nedostatkom sacharidov v jedálničku. Dôležité je, aby sa skonzumované sacharidy uvoľňovali postupne, preto sladké limonády či sladkosti pomôžu len dočasne a zasýtia len na krátku dobu. Vyskúšaj radšej zelené výživné smoothie alebo kúsok horkej čokolády. Pomôcť môže tiež ovocie, ktoré síce obsahuje rýchle cukry, ale zároveň aj mnoho vlákniny a vitamínov.

Pamätaj tiež na fakt, že cukor je návykový. Chuť na “niečo sladké ku káve” je častokrát len o zvyku. Cukor v našom mozgu funguje podobne ako droga – aktivuje centrum odmien zakaždým, keď zjeme niečo sladké, a tak nám náš mozog hovorí, že sa cítime dobre.  

Pokiaľ vieš, že konzumuješ dostatok kalórií, zamysli sa nad tým, či po cukre nebažíš iba zo zvyku. Pokiaľ áno, vytrvaj! Po dvoch až troch týždňoch chute na sladké samé zmiznú.

Máš chuť na slané?

Nedostatok soli je medzi dospelou populáciou veľmi vzácny. Pretože celý rad jedál obsahuje soľ, o ktorej ani nevieš, zriedkakedy sa stáva, že by sme trpeli práve nedostatkom soli.

zdravé stravovanie, Čo robiť, keď príde neodolateľná túžba na niečo nezdravé?

Na druhej strane, pri rôznych diétnych obmedzeniach (napríklad paleo diéta) je možné, že deficit soli vznikne. Pokiaľ máš chuť na soľ alebo slané jedlo, dopraj si domáce zdravé chipsy zo zeleninky posypané morskou soľou.

Máš chuť na niečo mastné?

Nedostatok tukov v diéte môže byť príčinou toho, že túžiš po mastnom jedle. Vyskúšaj si dať ½ avokáda či malú hrsť orechov.

Aj takéto užitočné tipy nájdeš v našej novej knižke 107 neodolateľných fit receptov. Je to viac, než len kuchárka plná zdravých receptov. Ide o kompletného sprievodcu, ktorý ťa prevedie princípmi čistého stravovania a ty dáš raz a navždy zbohom prebytočným kilám.

zdravé stravovanie, Čo robiť, keď príde neodolateľná túžba na niečo nezdravé?

Čo pomáha tebe, keď máš chuť na niečo nezdravé? Podeľ sa s nami o tipy na zdravé stravovanie 🙂

Fotografia: Freepik

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať