Úvod » Blog » Zdravie » Crossfit: Je tento program vhodný pre teba?

Crossfit: Je tento program vhodný pre teba?

Crossfit: Je tento program vhodný pre teba

Crossfit, dynamický a intenzívny tréningový program, si za posledných niekoľko rokov získal obrovskú popularitu medzi fitness nadšencami po celom svete. Kombinuje prvky vzpierania, gymnastiky a kardio cvičení do rôznorodých a náročných tréningov, ktoré majú za cieľ zlepšiť celkovú fyzickú kondíciu. Prevedieme ťa základmi tohto športu, jeho výhodami a nevýhodami a pomôžeme ti zistiť, či by sa crossfit mohol stať súčasťou tvojho fitness režimu.

Čo je to crossfit a čím je charakteristický?

Crossfit je veľmi komplexný tréning, vytvorený s cieľom zlepšiť celkovú fyzickú kondíciu jedinca prostredníctvom rôznych typov cvičení. Jeho hlavným cieľom je zvýšiť silu, vytrvalosť, rýchlosť, flexibilitu a celkovú fyzickú zdatnosť.

Základné princípy crossfitu zahŕňajú:

 • rôzne druhy cvičení od vzpierania, gymnastiky, silového cvičenia až po kardio. Tréningy sú veľmi rozmanité a určite si v nich nájdeš niečo, čo ťa bude baviť,
 • zameranie na klasické a účinné cviky ako drepy, mŕtve ťahy, zhyby, výskoky, kľuky,
 • veľmi rýchle, intenzívne tréningy, pri ktorých nebudeš mať čas sa nudiť,
 • individualizuje tvoje schopnosti, preto si dá do tela jednak začiatočník, jednak profesionálny športovec.
crossfit, Crossfit: Je tento program vhodný pre teba?

https://www.freepik.com/free-photo/portrait-young-spotive-girl-doing-exercises-with-rope-keeping-body-fit-isolated-green-background-neon_24052841.htm#fromView=search&page=1&position=17&uuid=fdc5d5be-a88d-4adc-85e1-f59aeb87a6bf

Aké výhody ti crossfit ponúka?

Crossfit ponúka množstvo výhod, ktoré ho robia atraktívnym pre široké spektrum ľudí.

Zaujme crossfit aj teba?

Zváž aj potencionálne riziká a nevýhody

Hoci crossfit ponúka množstvo vyššie spomínaných výhod, mysli aj na potenciálne riziká a nevýhody spojené s týmto typom tréningu:

 • vysoká intenzita a riziko zranení – natiahnutie svalov, poranenia kĺbov a iné ortopedické problémy,
 • potreba správnej techniky a kvalitného trénerabez správneho vedenia sú cvičenia neefektívne a rizikovejšie,
 • náročnosť pre začiatočníkov – crossfit je pomerne náročný pre ľudí, ktorí nemajú skúsenosti s cvičením alebo majú slabšiu fyzickú kondíciu. Začni pomaly, opatrne a postupne zvyšuj nároky na seba. Nesnaž sa vyrovnať za každú cenu športovcom, ktorí cvičia roky.
 • cena členstva – crossfit gymy bývajú drahšie v porovnaní s tradičnými fitness centrami. Vyššie náklady sú pre niektorých ľudí prekážkou, hlavne ak si nemôžu dovoliť pravidelné tréningy,
 • pozor na zdravotné problémy – niektoré cviky nie sú vhodné pre jedincov s chronickými ochoreniami či problémami s kĺbmi.
crossfit, Crossfit: Je tento program vhodný pre teba?

https://www.freepik.com/free-photo/close-up-woman-doing-crossfit-workout_17805444.htm#fromView=search&page=2&position=29&uuid=accb7009-79c0-4418-9c7f-8e8906909186

Je crossfit šport pre teba?

Predtým, ako začneš s crossfitom, zváž tieto kroky, kľudne si ich vypíš na papier alebo do notebooku:

 • Akú máš súčasnú kondíciu? Si ochotná poriadne makať?
 • Trpíš nejakým zdravotným problémom? Máš srdcové ochorenie, problémy s kĺbmi, trpíš obezitou?
 • Si ochotná konzultovať svoj zdravotný stav a šport s lekárom/fyzioterapeutom?
 • Aké máš ciele? Chceš zlepšiť silu, vytrvalosť, kondíciu?
 • Máš rada intenzívne, rýchle tréningy alebo skôr preferuješ pomalšie, výdržové cvičenia?
 • Je v tvojom okolí crossfit gym s kvalitnými trénermi?
 • Koľko si ochotná zaplatiť za tréning? Bude ti to z dlhodobého hľadiska finančne vychádzať?
 • Vieš si spraviť časové okno, kedy tréningy v gyme prebiehajú?

TIP: Skúšobné tréningy – mnohé crossfit gymy ponúkajú možnosť vyskúšať si niekoľko tréningov zdarma alebo za zníženú cenu. Využi túto príležitosť na to, aby si zistila, či ti crossfit vyhovuje a či sa cítiš v gymu pohodlne.

Odpovedala si na otázky negatívne? Zváž tieto alternatívy

Aj keď crossfit ponúka mnoho výhod, nie je to jediný spôsob, ako dosiahnuť svoje športéve ciele. Určite zváž aj iné typy športov, ako napríklad: 

 • silový tréning ak preferuješ menej kardia a kondičného cvičenia, tradičný silový tréning bude pre teba vhodnejšou alternatívou. Tento typ tréningu sa zameriava na posilnenie svalov prostredníctvom činiek a posilňovacích strojov. Treba si však na začiatok tiež nájsť vhodného, kvalifikovaného trénera, aby ťa naučil správnu techniku a cviky.
 • high-intensity interval training (HIIT): HIIT je ďalšou populárnou alternatívou k crossfitu. Tento typ tréningu zahŕňa krátke, intenzívne intervalové cvičenia striedané s krátkymi obdobiami odpočinku. HIIT poskytuje podobné výhody ako crossfit, zlepšuje kondíciu a spaľovanie tukov, ale s menšou záťažou na telo.
 • box a bojové športyak hľadáš niečo náročné na kondíciu a silu, vyskúšaj box. Vybiješ stres a negatívne emócie, staneš sa silnejšou a naučíš sa brániť. Win-win.
 • joga a pilates pokiaľ hľadáš niečo kľudnejšie, menej intenzívne, pomalšie, tvojou cestou bude joga alebo pilates. Joga kombinuje fyzické cvičenia, dychové techniky a meditáciu na zlepšenie flexibility, sily a duševného zdravia, pilates cvičenia sú zamerané na jemné pohyby a dostatočnú kontrolu tela.

Každý z týchto tréningových programov má svoje vlastné výhody a nevýhody, a preto je dôležité vybrať si ten, ktorý najlepšie vyhovuje tvojim cieľom, preferenciám a zdravotnému stavu. Ktorý si vyberieš ty? 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať