Úvod » Blog » Výživa » Cvičenie či diéta – čo je dôležitejšie pri chudnutí?

Cvičenie či diéta – čo je dôležitejšie pri chudnutí?

Petra Ondrašáková
CVIČENIE chudnutie

Určite si už počula – keď chceš schudnúť, viac sa hýb, menej jedz. Či už chceš schudnúť, žiť zdravšie, toto sú základné kroky, ktoré by sme mali dodržiavať. Cvičenie a chudnutie idú ruka v ruke s výživou. Nastaviť si vysoké ciele, a mnoho obmedzení je z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Lepšie je robiť malé, postupné kroky a pridávať ďalšie. 

Ako začať chudnúť?

Nikto učený z neba nespadol. 

Napísali sme pre teba aj komplexný manuál, ak len začínaš s chudnutím a nevieš sa odraziť – nájdeš ho tu.

Si ochotná kvôli postave či zdraviu urobiť kompromisy, no mali by byť čím najefektívnejšie? Zaujíma ťa, či je dôležitejšie menej a zdravšie jesť alebo sa viac hýbať? Poďme sa na to teda pozrieť.

Na to, aby si schudla 1 kg tuku, potrebuješ spáliť približne 7000 kalórií.

cvičenie chudnutie, Cvičenie či diéta – čo je dôležitejšie pri chudnutí?

 

To je približne 15 obedov. Takže ak by si chcela schudnúť 0,5 kg týždenne, bolo by potrebné vzdať sa napríklad každého obedu, alebo odbehnúť 40 minút denne. Asi ti je jasné, že behať takmer 5 hodín týždenne aby si zhodila 0,5 kg nie je zrovna motivujúce. Jeden z dôvodov, prečo čisto zaradenie cvičenia väčšine ľudí neprinesie úbytok váhy je v preceňovaní.

Nie sme takí aktívni, ako si myslíme

Štúdia zistila, že nevedomky preceňujeme našu fyzickú aktivitu a myslíme si, že sme spálili oveľa viac kalórií, než v skutočnosti. To potom vedie k tomu, že si dáme napríklad sladkú tyčinku za odmenu – veď sme toľko cvičili a jedna tyčinka nám neublíži. No mnohokrát má ta sladkosť za odmenu viac kalórií, než spálené kalórié a tak sa kilogramy nikde nestrácajú.

cvičenie chudnutie, Cvičenie či diéta – čo je dôležitejšie pri chudnutí?

 

Vedela si, že napríklad na spálenie kalórií z 2 kúskov pizze by si musela bicyklovať viac než hodinu? Je oveľa jednoduchšie odoprieť si tie 2 kúsky, ako musieť bicyklovať hodinu v rýchlom tempe, aby si tie kalórie spálila.

Na druhú stranu – len diéta sama o sebe tiež nie je ideálna

Zhadzuješ síce tuk, ale aj svaly. Preto je potrebný dostatok bielkovín a pohyb, ktorý prispieva k tvorbe svalov – a tie formujú krásnu, pevnú postavu.

Ako by to teda malo byť? Vyčleň si denne určitý čas, ktorý chceš venovať chudnutiu. Či už to bude 20 minút alebo hodina. Nech je ⅓ tohto času venovaná zdravému stravovaniu – priprav si doma výživné jedlo so zeleninou, kvalitnými bielkovinami. Zvyšok času venuj prechádzke, či inej športovej aktivite – hlavne nech je to niečo, čo ťa baví a napĺňa. Množstvo fit receptov nájdeš aj na našom blogu.

 

cvičenie chudnutie, Cvičenie či diéta – čo je dôležitejšie pri chudnutí?

Pri nastavovaní cieľov a plánov si vždy odpovedz na otázku: dokázala by som toto robiť stále? Ak nie, zmenši nároky.

Zober cvičenie a chudnutie ako proces učenia sa napríklad bojového umenia

Nik, kto začne, nedostane po pár tréningoch čierny pás. Je to o malých krokoch, ktoré prinášajú potešenie, pocit, že sa posúvame. Pomaly ale isto, budeš lepšia a lepšia.

Čo sa týka stravovania, zmenši jednu porciu jedla denne a každý druhý deň si odopri sladkosť či iný kalorický prehrešok. Hmotnosť sa zhadzuje hlavne v kuchyni- a strava je základ!

Šport je efektívny na zlepšenie nálady, produkciou endorfínov a zlepšenie zdravia. Vyskúšaj napríklad veľmi efektívne cvičenie HIIT – viac o ňom v tomto článku.

 

cvičenie chudnutie, Cvičenie či diéta – čo je dôležitejšie pri chudnutí?

Tak teda – cvičenie alebo strava?

Nie nadarmo sa zvykne hovoriť, že chudnutie je 80% stravovania a 20% cvičenia. Ak je tvoje stravovanie veľmi zlé a neplánuješ sa vzdať množstva sladkostí, sladkých nápojov, chipsov, prejedania sa, žiadne cvičenie ti na chudnutie nepomôže.

Treba sa sústrediť najskôr na zmeny v jedálničku – začať s malými krokmi, obmedziť sladené nápoje, menej cukriť, dopriať si o sladkosť menej každý druhý deň.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať