Živiny, minerály a všetky látky, ktoré sú potrebné pre naše telo, by sme mali primárne získavať z pestrej stravy. Doplnky výživy by nikdy nemali tvoriť väčšiu časť ich príjmu ako samotná potrava. Ako sú na tom datle? Aké majú na naše telo účinky a kde nachádzame ich najväčšie pozitíva? Na to sa pozrieme v dnešnom článku.
Čo sú datle, kde rastú a ako sa získavajú?
Datle radíme ako ovocie rastúce na palme Phoenix dactylifera (datlová palma). Tieto plody majú sladkú chuť (cca 68% hmotnosti obsahuje cukor), valcovitý tvar a dlhé sú asi 4-7cm. Ich farba je rozmanitá – od žltej, medovej, cez červenú až po tmavohnedú.
Konzumujú sa buď čerstvé alebo sušené plody či extrakty. Často sú na trhu predávané plnené rôznymi orieškami, mandľami, marcipánom či syrom, alebo sú poliate čokoládou. Okrem toho sa dajú použiť aj pri príprave iných jedál a dezertov. Ďalej sa dajú spracovávať na sirupy či med, existuje dokonca aj datlový cukor, ocot alebo alkohol a šumivý džús.
Vedela si? Semená datlí sa dajú namlieť a použiť ako krmivo pre zvieratá.
Olej sa zase používa v kozmetológií.
Aké látky získava náš organizmus konzumáciou datlí? Zisti, čo obsahujú
Datle sa môžu pýšiť obsahom:
- 280 kcal v 100g,
- 21% vody,
- 68% sacharidov (najmä glukóza a fruktóza),
- 8% vlákniny,
- 2% bielkovín,
- menej ako 1% tuku,
- kyseliny pantoténovej,
- vitamínom A, vitamínmi skupiny B (B1, B2, B3 aj B6), C, E a K,
- minerálmi ako horčík, draslík, mangán, vápnik aj zinok.
Vedela si? 100g datlí poskytuje tretinu dennej odporúčanej dávky vlákniny.
Aké majú datle účinky na naše zdravie?
Teraz sa pozrieme na to, aké výhody má konzumácia datlí na zdravie nášho organizmu. A že je ich mnoho.
1. Boj proti ochoreniam tráviaceho traktu a srdca
- Prínos polyfenolov nachádzajúcich sa v datliach je najmä vďaka ich antioxidačnej, protizápalovej a protirakovinovej aktivite,
- nášmu organizmu napomáhajú tak, že zabraňujú ukladaniu tuku na steny ciev a tým pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam ako je ateroskleróza, ktorá môže následne viesť až k infarktu myokardu či cievnej mozgovej príhode,
- podobné účinky majú aj ďalšie obsahové látky datlí – taníny, flavonoidy (kvercetín, luteolín) či vláknina, beta-glukán a celulóza, ktoré navyše podporujú zdravie tráviaceho traktu. (1)
2. Antibakteriálna aktivita a vysoký obsah vitamínov pre podporu imunity
Štúdie preukázali antivírusovú aj antimikrobiálnu aktivitu extraktu datlí (čo znamená, že bojujú proti vírusom aj baktériám). (2,3)
Najmä proti:
- Escherichia coli, ktorá je zodpovedná za mnoho močových problémov,
- Bacillus cereus spôsobujúci nevoľnosti, bolesti brucha či hnačky,
- Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) vyvolávajúci infekcie kože, kostí aj orgánov,
- Serratia marcescens napadajúca močové či dýchacie cesty a oči.
Minerály a vitamíny nachádzajúce sa v datliach:
- podporujú zdravie kostí – najmä vďaka vápniku, selénu a horčíku,
- posilňujú imunitu,
- regulujú krvný tlak – vďaka draslíku
- udržujú mladistvú a sviežu pleť – vitamíny C, D, antioxidanty,
- prekrvujú pokožku hlavy a podporujú rast vlasov – železo, selén, zinok,
- zmierňujú zápal,
- liečia opuchy, rany a infekcie. (4,5)
3. Môžu byť datle účinné aj proti rakovine?
Ako sme si už spomenuli vyššie, zlúčeniny nachádzajúce sa v datliach majú okrem iného aj antikarcinogénnu aktivitu. To znamená, že by potenciálne mohli slúžiť ako pomocná liečba pri rôznych typoch rakoviny. (6)
- Pozor! Vždy sa o akýchkoľvek látkach užívajúcich popri farmakologickej liečbe poraď s lekárom!
- Štúdia ukazuje, že extrakty datle Ajwa podporovali liečbu nádorov žalúdka, prostaty, hrubého čreva, prsníka a pľúc (7),
- konzumácia datlí zvyšuje rast prospešných črevných baktérií a znižuje rozmnožovanie nádorových buniek. Mechanizmus tohto účinku však ostáva nejasný, preto sa nedá s určitosťou povedať, či je táto aktivita naozaj zásluhou datlí (8),
- veľký potenciál datlového extraktu pri znižovaní rastu rakovinových buniek potvrdzuje aj táto štúdia → (9).
Dôležité je však podotknúť, že rôzne druhy datlí sa odlišujú v obsahu jednotlivých látok, preto sa aj ich účinky prejavujú odlišne.
4. Datle ako pomoc pri cukrovke a poruchách pečene
Medzi ďalšie výhody, ktoré konzumácia datlí prináša, patria antidiabetické (na cukrovku) a hepatoprotektívne (ochrana pečene) vlastnosti.
Mnohé štúdie uvádzajú, že aktívne zlúčeniny v ovocí môžu pomáhať regenerácií buniek pankreasu, ktoré sú pri cukrovke poškodené. Extrakt zo semien datlí má naviac schopnosť znižovať hladinu cukru v krvi a zlepšiť komplikácie vyvolané cukrovkou. (10,11,12,13)
- No pozor! Už sme si spomenuli, že ďatle obsahujú veľmi veľa cukru, čo pre diabetikov nemusí byť úplne bezpečné. A aj keď štúdie potvrdzujú efekt na pankreas, je potrebné byť opatrný, vedieť si správne odmerať hladinu cukru v krvi, poznať prvotné príznaky hypo alebo hyperglykémie a čo v takom prípade robiť.
Čo sa týka pečene, ďatle obsahujú množstvo látok (kyselina dodekánová, metylester), ktoré majú pozitívne účinky na pečeň, zabraňujú poškodeniu pečeňových buniek a pomáhajú pri liečbe pečeňových ochorení. Štúdia dokonca uvádza aj efekt výťažku z datlí na rakovinu pečene vďaka obnove enzýmov a protizápalových látok. (14)
5. Datle pre správny priebeh tehotenstva a pôrodu
Do štúdie bolo zapojených 251 prvorodičiek, ktoré od 38 týždňa tehotenstva konzumovali 7ks datlí denne a boli porovnávané s kontrolnou skupinou 227 tehotných žien. Ukázalo sa, že ženy prijímajúce ďatle mali nižšiu potrebu umelého vyvolania pôrodu a v prieme o 4 hodiny rýchlejší pôrod. (15,16,17)
Aj dojčiace matky z datlí môžu profitovať. Ukázalo sa, že konzumácia 10 plodov datlí denne zvyšuje produkciu mlieka až o 11%. (18)
Dávaj si však pozor! Voľnopredajné bylinné a prírodné doplnky stravy nepodliehajú žiadnemu testovaniu bezpečnosti a nemusia byť vždy, najmä pre tehotné ženy, prospešné. Aj v tomto prípade sa poraď o ich užívaní s lekárom, ktorý najlepšie pozná tvoj stav a riziká.
6. Plody datlí dokážu zlepšiť pamäť a schopnosť učenia pri Alzheimerovej chorobe
Konzumácia datlí znižuje riziko a spomaľuje progresiu Alzheimerovej demencie, má protektívny účinok na mozog a podporuje učenie a pamäť. (19)
Slovíčko na záver – toto je dôležité si uvedomiť!
Aj keď sme si v dnešnom článku spomenuli mnoho skvelých účinkov datlí na naše zdravie, ktoré sú naozaj podložené štúdiami, je nutné si uvedomiť pár faktov :
- Nie sú datle ako datle – jednotlivé odrody sa môžu odlišovať,
- datle nie sú liek na všetko – je to len typ ovocia,
- ak teraz začneš jesť datle, pravdepodobne vďaka nim nevyriešiš všetky svoje zdravotné problémy – aj keď sa to z článku môže zdať,
- datle obsahujú skvelé zlúčeniny, antioxidanty a vlákninu – no tie sa nachádzajú aj v iných typoch ovocia a tiež nikto netvrdí, že jablko ťa samé o sebe vylieči, len ti dodá potrebné živiny a vitamíny, ktoré tvojmu telu pomôžu podporiť imunitu,
- nenahrádzajú farmakologickú liečbu chronických a ťažkých ochorení,
- slúžia len ako doplnok k zdravej strave a podpora k liečbe,
- nezabúdaj, všetky doplnky stravy, stravovacie režimy, vitamíny, minerály a akékoľvek iné, tebou naindikované prípravky konzultovať s lekárom alebo lekárnikom,
- mnoho takýchto prípravkov totiž môže interagovať s liekmi či liečbou a môže znižovať jej účinnosť či zhoršovať nežiadúce účinky.
Tak čo? Máš v obľube toto ovocie alebo si ho ešte neskúšala? Teraz je ten správny čas! Daj nám vedieť ako ti chutí na našom Instagrame.
Tak ahoj pri ďalšom článku, tešíme sa na teba.