Úvod » Blog » Zdravie » Superpotravina goji a zdravie: 10 výhod, pre ktoré si ju obľúbiš

Superpotravina goji a zdravie: 10 výhod, pre ktoré si ju obľúbiš

Bc. Erika Zajacová
goji zdravie

Za posledných približne 10 rokov rástla popularita exotických plodov spolu s množstvom výskumov, ktoré potvrdzovali vysoké hodnoty mnohých zdraviu prospešných látok. Inak to nie je ani v prípade goji. Ako podporuje naše zdravie? Ktoré účinky sú potvrdené iba na zvieracích štúdiách, a kedy by si sa mala konzumácii goji vyvarovať? Aj na to nájdeš odpoveď v nasledujúcom článku.

Čo je to goji?

Goji alebo goji berries, ako sa niekedy správnejšie tieto červené bobuľky nazývajú, sa získavajú z dvoch príbuzných rastlín: kustovnice čínskej (Lycium chinese) a kustovnice cudzej (Lycium barbarum).

Obe rastliny sú pôvodom z Ázie a patria do čeľade ľuľkovité – takže sú akýmisi vzdialenými príbuznými napríklad rajčín alebo zemiakov.

Goji berries sa najčastejšie konzumujú v sušenej forme. Ovocie sa zbiera na konci leta a následne sa nechá sušiť na slnku. Na Slovensku by sme ich mohli prirovnať k šípkam: aj goji totiž v Číne sušia a potom z nich robia napríklad čaj (ale aj polievky).

V tradičnej čínskej kuchyni využívajú goji aj na tinktúry, robia z neho šťavu či dokonca víno.goji zdravie, Superpotravina goji a zdravie: 10 výhod, pre ktoré si ju obľúbiš

Goji a zdravie: aké sú jeho hlavné účinky?

  • zlepšuje zdravie očí
  • podporuje imunitu
  • znižuje hladinu krvných lipidov (na zvieracích štúdiách a niekoľkých klinických na ľuďoch)
  • znižuje LDL cholesterol
  • bojuje proti degenerácii sietnice
  • znižuje hladinu cukru v krvi (zatiaľ pozorované v štúdiách na zvieratách)
  • zlepšuje zdravie obličiek
  • spomaľuje starnutie
  • protirakovinový účinok
  • neuroprotektívny účinok

Goji berries sú antioxidačnou bombou!

Goji berries obsahujú mnoho bioaktívnych látok – a mnoho z nich má antioxidačné vlastnosti.

Tieto malé červené plody sú tvorené zo 46 % sacharidmi, 16 % vlákniny, 13 % bielkovín a 1,5 % tuku.

Z vitamínov nájdeš v goji napríklad vitamín B1, B2, B5, z minerálov je bohaté na meď, mangán, horčík a selén.

Bioaktívne súčasti s najväčším potenciálom pozitívne ovplyvniť naše zdravie sú sacharidovej povahy. Konkrétne ide o jednoduché cukry, ako napríklad arabinóza, galaktóza, glukóza, manóza či xylóza.

Goji je nabité karotenoidmi, ktoré potrebujeme pre zdravie očí

Za výraznú farbu vďačí goji karotenoidom, ktoré sú v goji považované za druhé biologicky najaktívnejšie látky. Ich celkový obsah v plodoch sa pohybuje od 0,03 do 0,5 %. Práve oni spôsobujú charakteristickú oranžovú až tmavočervernú farbu.

Goji berries sú jedným z najlepších zdrojov zeaxantínu

Medzi najznámejšie a najdôležitejšie karotenoidy v goji patrí zeaxantín. Ako goji berries postupne dozrievajú, zeaxantín môže tvoriť až trištvrte obsahu všetkých karotenoidov.

Zeaxantín je druh karotenoidu (konkrétne xantofyl), ktorý sa okrem goji nachádza napríklad aj v paprike či kukurici. Spolu s luteínom patrí medzi najvýznamnejšie zložky vitamínových prípravkoch pre zdravie očí. Jeho dostatočný príjem zabraňuje degenerácii sietnice a podporuje správnu funkciu očí.

Už 15 gramov goji berries denne sa považuje za účinné pre doplnenie potrebného príjmu zeaxantínu (cca 3 mg / denne).

Pri zdravých očiach ešte ostaneme: čaj z 20 gramov goji berries dokáže pomôcť pri zhoršenom videní.

Goji berries obsahuje aj betakarotén, kryptoxantín a neoxantín, ktoré patria tiež medzi karotenoidy.goji zdravie, Superpotravina goji a zdravie: 10 výhod, pre ktoré si ju obľúbiš

Goji a antioxidanty: ako ich využiť v praxi?

Goji je bohaté aj na flavonoidy a fenolové zlúčeniny. Z tých známejších môžeme spomenúť kyselinu kávovú, rutín, kyselinu chlorogénovú či kvercetín. Všetky tieto zlúčeniny sa vyznačujú mimoriadne vysokou antioxidačnou kapacitou.

A aby sme neostali iba pri teórii, antioxidačné účinky využiješ okrem zmiernenia príznakov každodenného stresu aj po vyčerpávajúcom vytrvalostnom tréningu.

Pridaj do tvojho potréningového jedla (smoothie, ovsená kaša alebo hoci aj mäsové jedlo) za hrsť goji. Goji ti pomôže v boji proti voľným radikálom a zmierni ich nepriaznivé účinky na organizmus.

Môžeš vyskúšať napríklad toto jablkové smoothie s goji.

Upozornenie: ak vrcholovo športuješ, poraď sa o užívaní antioxidantov po tréningu s trénerom alebo nutričným terapeutom. Existujú totiž názory, že veľké dávky antioxidantov do istej miery spomaľujú tréningové adaptácie.

Goji a zdravie: v takýchto prípadoch ho radšej vynechaj!

Aj napriek tomu, že to nie je časté, objavili sa už aj prípady alergie na goji berries. Odborníci takisto varujú pred zvýšenou konzumáciou goji a výrobkov z neho v prípade užívania liekov na riedenie krvi (napríklad Warfarin). Vo viacerých prípadoch totiž bolo zaznamenané častejšie krvácanie.

Ako si najradšej vychutnávaš goji ty? Potešíme sa, ak nám dáš vedieť v komentároch.

Zdroje:

MA, Zheng Feei, et al. Goji berries as a potential natural antioxidant medicine: An insight into their molecular mechanisms of action. Oxidative medicine and cellular longevity, 2019, 2019.

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať