Klasickú jogu pozná každá z nás. Je to skvelé cvičenie nielen pre telo, ale aj ducha. Okrem nej poznáš určite aj rýchlejšiu power jogu alebo jogu pre deti. Ale počula si už pojem „hormonálna joga“?
Hormonálna joga je hlavne pre ženy!
Hormonálna joga štýl jogy pri ktorom sa precvičujú špeciálne asány určené na zlepšenie celkového zdravia. Hlavne toho hormonálneho a sexuálneho. Samozrejme, môžu ju cvičiť aj muži. Ale profitujeme z nej najviac my ženy.
Ako každý šport, aj hormonálna joga ti tiež dopomôže ku krajšiemu a flexibilnejšiemu telu.
Zlepšený celkový postoj, uvedomelé dýchanie a zrelaxovaná myseľ sú ďalšími bonusmi tohto výnimočného cvičenia. Aspoň z času na čas by sa jej mala povenovať každá žena. Prečo? Pretože hormonálna joga si doslova „ide bomby“.
Aké zdravotné benefity ti hormonálna joga môže poskytnúť?
Tejto téme sa venovali aj odborníci na Masarykovej Univerzite u našich českých susedov. Prišli doslova na prevratné veci. Hormonálna joga poskytuje toľko zdravotných benefitov ako žiadna iná:
-
Harmonizuje a vyrovnáva hladiny hormónov v tvojom tele:
Zvlášť my ženy mávame hormonálne výkyvy aj niekoľkokrát do mesiaca. Súvisí to s naším menštruačným cyklom alebo s menopauzou.
Koľko krát si aj ty sama povieš, že dnes máš mizernú náladu, a môžu za to hormóny? Aj cvičenie špeciálnych asán ti pomôže na ceste za zdravým telom aj duchom.
-
Detoxikuje organizmus:
Hoci o všelijakých zázračných detoxoch vieme svoje, hormonálna joga naozaj pomáha vyplaviť škodliviny z organizmu. Pomocou presne zostavených asán, ktoré rozprúdia lymfatický systém sa telo ľahšie zbavuje toxínov.
-
Pomáha aj sexuálnemu zdraviu:
Veľa žien počulo o tantre ako o cvičení na dosiahnutie zdravej sexuality, avšak len málo z nich tuší, že aj hormonálna joga je v tomto veľmi nápomocná.
Ocenia ju najmä ženy, ktoré bojujú so začiatkom menopauzy alebo vaginálnou suchosťou. Všetko súvisí s hormónmi, a preto ich stabilizovanie sa pozitívne odzrkadlí aj v tejto oblasti.
-
Poradí si aj s predmenštruačným syndrómom a menopauzou:
V tvojom živote sa striedajú obdobia kedy menštruuješ, a určite z času na čas bojuješ aj s predmenštruačným syndrómom. Hormonálna joga si poradí nielen s bolesťami a kŕčmi, ale aj s hormonálnymi výkyvmi nálad.
Ak si už v období pred alebo po menopauze, práve toto obdobie v živote ženy býva často náročné. K jej hladkému priebehu bez návalov tepla pomáha práve hormonálna joga. Všetko sa dá zvládnuť so správnym prístupom!
-
Vhodná aj v období tehotenstva a dojčenia:
Naopak, ak práve prežívaš tehotenstvo alebo popôrodné obdobie, určite cítiš, že tvoje hormóny sú stále „rozhádzané“. Pomôcť ti môže aj hormonálna joga, ale najskôr sa poraď so svojím gynekológom.
-
Dobrá nálada a krásna pleť ako bonus:
Keď začneš cvičiť hormonálnu jogu, spočiatku zrejme spozoruješ len menšie zmeny na svojom tele. No po pár mesiacoch zrazu zistíš, že máš krajšiu pleť a zaspáva sa ti akosi ľahšie.
Nie sú to len prázdne slová, hormonálna joga naozaj harmonizuje chemické procesy v našom tele, čo sa odzrkadlí aj na tvojom výzore.
Poďme si teda povedať niečo o hormónoch
Keďže sa jedná o hormonálnu jogu, je jasné, že v centre diania stoja homóny. Tieto chemické zlúčeniny sú neoddeliteľnou súčasťou ľudského tela a tvoria endokrinný systém.
Tento systém tvorí viacero orgánov alebo ich častí ako je hypotalamus, hypofíza, epifíza, štítna žľaza, nadobličky, pankreas, vajíčka, semenníky, obličky, pečeň či tráviaci trakt.
Toto všetko sú miesta, kde sa hormóny tvoria. Naše telo funguje ako jeden perfektný stroj, no niekedy sa môže stať, že sa pokazí. Vtedy mu treba pomôcť.
Ktoré sú ženské hormóny?
Hormóny pôsobia ako akýsi poslíčkovia z jedného miesta na druhé. Napríklad taký progesterón sa tvorí v žltom teliesku, a pôsobí na nás počas celého cyklu. Nesie v sebe informáciu, ktorá napríklad na sliznici maternice spúšťa ovuláciu.
Pre nás ženy sú najdôležitejšie hormóny práve estrogén, prolaktín, melatonín, oxytocín, progesterón ale aj testosterón.
Vplyvom nezdravej výživy, nedostatku spánku alebo pri nadmernom strese sa produkcia týchto hormónov môže spomaliť alebo aj zrýchliť. Výsledkom je hormonálna nerovnováha. Do zdravej rovnováhy sa vieš dostať aj pomocou vyváženej stravy, dostatočným spánkom, užívaním kvalitných výživových doplnkov a cvičením hormonálnej jogy.
Aké sú jej výhody?
- Vhodná aj pre začiatočníkov ( tým, že zostavy nie sú náročné na cvičenie, môžeš ju začať cvičiť aj keď si sa s jogou ešte nestretla).
- Vhodná pre všetky vekové kategórie (profitovať z nej budú mladšie aj staršie dámy).
- Aj pre ženy so zdravotnými problémami, ktoré sa nemôžu venovať iným športom (samozrejme, najskôr sa treba poradiť s lekárom. Ale dokážu ju cvičiť aj ženy s nadváhou alebo tie, ktoré trápia bolesti kĺbov).
- Je to nenáročný šport (či už na čas alebo aj na financie. Budeš potrebovať len vedenie v podobe vyškoleného inštruktora. Po zvládnutí cvikov ju môžeš cvičiť aj doma. Nepotrebuješ žiadne špeciálne vybavenie, len kvalitnú karimatku a pohodlné oblečenie).
- Môžeš ju cvičiť v kolektíve alebo aj osamote (prípadne do cvičenia zapoj aj svojho partnera, z cvikov profitujú aj muži).
Záver: je hormonálna joga vhodná pre teba?
Hoci hormonálna joga znie trochu netradične, v skutočnosti sa jedná o veľmi starú techniku cvičenia jogy, ktorá vedie k ozdraveniu organizmu ,navodzuje hormonálnu rovnováhu a zlepšuje sexuálny život. Uvidíš, že po jej vyskúšaní sa pozícia Kobry či Ťavy stane súčasťou aj tvojho života.
Vyskúšaš ju? Podeľ sa s nami v komentároch…