Úvod » Blog » Zdravie » Kolagénové solárium a jeho funkcia

Kolagénové solárium a jeho funkcia

Image by Drazen Zigic on Freepik

Kolagénové solárium je pomerne žhavá novinka na trhu. Po obrovskom BOOMe s kolagénovými doplnkami stravy sa začal kolagén používať takmer všade. Pripisujú sa mu účinky omladenia pleti, zlepšenie štruktúry vlasov, kĺbová podpora a mnohé ďalšie. O kolagéne samotnom sme článok už napísali, tak ak si ho nečítala, odkloníme ťa najskôr naň. Obsahuje totiž základné informácie o tejto bielkovine, ktoré v dnešnom článku nezaznejú, no mala by si o nich vedieť:

Kolagénové solárium: čo to vlastne je?

Kolagénové solárium, alebo inak nazývané aj kolagenárium alebo solagenárium, je podtyp solária, ktorý okrem krásneho opálenia sľubuje aj omladenie pleti a regeneráciu pokožky. Vizuálne vyzerajú obe rovnako, no používa sa iný typ svetelného žiarenia. Špeciálne svetlo s vlnovou dĺžkou 633 nm podľa informácií od prevádzkovateľov tejto metódy v tele stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu.

To má za následok všetky ospevované účinky kolagénárií:

To tvrdia výrobcovia a ľudia, ktorí prevádzkujú tieto služby.

kolagénové solárium, Kolagénové solárium a jeho funkcia

https://www.freepik.com/free-photo/young-woman-getting-tan-solarium_15643048.htm#query=collagen%20solarium&position=0&from_view=search&track=ais

Kolagénové solárium a kontraindikácie – kedy mu povedať nie?

Nežiadúce účinky kolagenárii – poznáš ich riziko?

Každá látka či proces interagujúci s organizmom môže spôsobiť menej či viac závažné negatívne účinky. Či už ide o lieky, potraviny či rôzne procesy a zákroky. Aj kolagénové solárium má svoje riziká. Aké to sú?

 • Bolesti hlavy, migréna,
 • nevoľnosti, vracanie,
 • únava očí, krátkodobo zhoršené videnie,
 • kožné alergie, žihľavky, začervenania,
 • zvýšenie potenia.
kolagénové solárium, Kolagénové solárium a jeho funkcia

https://www.freepik.com/free-photo/happy-woman-with-sun-shape-arm_11599311.htm#query=solarium&position=8&from_view=search&track=sph

Čo je ešte dôležité vedieť pred návštevou kolagénového solária?

Vždy je nutné dodržiavať pravidlá, ktoré ti v danom kolagenáriu odporučia.

 • Nepreháňaj to a nepodstupuj kúry častejšie, ako je odporúčané,
 • používaj kvalitnú kozmetiku,
 • dodržiavaj dostatočný pitný režim,
 • vždy pred kúrou odstráň všetok make-up, dôkladne očisti pokožku,
 • používaj ochranné okuliare,
 • over si, či má dané zariadenie certifikáty garantujúce bezpečnosť týchto služieb a rovnako aj vyškolený personál.

Kolagénové solárium – a čo hovoria štúdie?

No, práveže nič.

Kolagénové solárium sa na vedeckých stránkach vyskytuje veľmi málo a ide väčšinou o nekvalitné štúdie (málo skúmaných objektov, zlá metodika, mnoho procesných chýb). Niektoré články na webe sa na štúdie síce odkazujú, no reálny odkaz na ne nikdy nepridali.

Dokonca ani prevádzkari kolagenárií neudávajú žiadne revelantné zdroje ich tvrdení, ani podložené dôkazy v oblasti medicíny či vedy. Vždy ide maximálne o osobné skúsenosti jednotlivcov, čo ako už vieme, nie je relevantný doklad o účinku.

 • Jediná pozorovacia štúdia, na ktorú sa odkazujú, je zo švajčiarskej kliniky pod vedením Dr. Angehrna z Anti-aging spoločnosti, kedy sa používalo tzv. ESWT na pokožku stehien. Výsledkom tejto štúdie je, že ESWT môže byť účinné pri liečbe celulitídy (žiadne iné premenné sa neskúmali). Avšak – testovalo sa 21 žien, čo je rozhodne veľmi malá vzorka ľudí a nedá sa hovoriť o kvalitnej štúdií. Okrem toho, ide o štúdiu z roku 2007 a čo má spoločné  s kolagénariom je otázne. Ak si ju chceš pozrieť bližšie, odkaz prikladáme sem. 

Oplatí sa navštíviť kolagénové solárium?

Posúď teda sama. Nechceme ťa od kolagenárií odrádzať, no poriadne si overuj informácie, ktoré poskytovatelia udávajú a radšej sa poraď so svojím lekárom.

Poznáš kolagénové solárium, prípadne si ho vyskúšala a máš osobnú skúsenosť? Našla si nejaké podložené informácie, ktoré jeho účinky potvrdzujú? Pošli nám ich na náš Instagram. Veľmi to oceníme!

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať