Úvod » Blog » Výživa » Konopné semienka – prečo ich zaradiť do jedálnička?

Konopné semienka – prečo ich zaradiť do jedálnička?

Petra Ondrašáková

Aj keď konopné semienka u nás ešte nie sú také populárne (ako napríklad chia semienka), oplatí sa ich zaradiť do jedálnička. Ide o malé, chutné semienka, ktoré sa hodia ku sladkým aj slaným jedlám.

Patria k najvýživnejším potravinám na zemi – majú vysokú koncentráciu živín a môžu sa používať ako bielkovinová náhrada mäsa. Obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, najmä rozvetvené, ktoré sú ideálne pre stavbu svalovej hmoty. A dokonca neobsahujú žiadne pesticídy, keďže rastlinu nenapáda hmyz.

Prečo sa oplatí konopné semienka zaradiť do jedálnička?

Bielkoviny: 100g konopných semien obsahuje 33 g bielkovín, vrátane všetkých esenciálnych aminokyselín. Sú tak skvelým rastlinným zdrojom bielkovín, po ktorom by sa mali pozerať (nielen) vegetariáni či vegáni. Nevieš, v akých „vege potravinách“ hľadať bielkoviny? Neboj sa, pomôžeme ti s tým v tomto článku:

Esenciálne mastné kyseliny: Konopné semená obsahujú veľké množstvo omega-3 mastných kyselín vo výbornom pomere 3:1 s omega-6 mastnými kyselinami. Tieto kyseliny podporujú imunitný systém, majú protizápalové účinky, podieľajú sa ochrane srdca, raste a obnove buniek. Každých 100 g konopných semien má 47 g esenciálnych mastných kyselín.

konopné semienka, Konopné semienka – prečo ich zaradiť do jedálnička?

Kyselina gama-linolénová: konopné semená sú zdrojom tohto malého zázraku. Kyselina gama-linolénová pomáha pri kožných problémoch, srdcových chorobách, menopauze, artritíde a má protizápalové účinky.

Fytosteroly: konopné semená obsahujú veľké množstvo fytosterolov, ktoré sa podieľajú na znížení hladiny cholesterolu v krvi.

Konopné semienka sú bohaté na antioxidačne pôsobiaci vitamín E a fytol. Tieto látky pomáhajú chrániť pred vznikom Alzheimerovej choroby, aterosklerózy a pred vznikom rakoviny. Antioxidanty okrem toho bojujú proti oxidačnému stresu. Čo je zač? To sa dočítaš tu:

Konopné semienka obsahujú tiež množstvo vlákniny, ktorá udržuje zdravé črevá a potláča chuť na sladké. O vláknine by si si určite mala prečítať viac, môžeš tak urobiť tu:

Konopné semená ďalej obsahujú množstvo vitamínov rozpustných v tukoch a minerálnych látok, vrátane horčíka, vápnika, železa, zinku, vitamínov skupiny B, vitamínu E a vitamínu D3.

Ako zaradiť konopné semienka do jedálnička?

Konopné semienka majú niekoľko možných využití, prečítaj si pár z nich:

  • Môžeš nimi posypať šalát či cestoviny,
  • pridať sa dajú do tvojho obľúbeného smoothie,
  • skvelo chutia aj na pečive,
  • dochutia tvoju ovsenú kašu, jogurt či tvaroh,
  • môžeš ich pridať aj do chia pudingu.

Teraz už vieš, že konopné semienka majú množstvo možností využitia a ešte viac skvelých pozitívnych účinkov, ktorými pomôžu k zachovaniu celkového zdravia. Tak na čo ešte čakáš? Choď vyskúšať ich lahodnú chuť.

Nezabudni nás aj sledovať na Instagrame, aby sa k tebe všetky nové recepty a iné novinky dostali ako k prvej!

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať