Úvod » Blog » Zdravie » Kotvičník zemný: bylina, ktorá pôsobí na hormonálny systém

Kotvičník zemný: bylina, ktorá pôsobí na hormonálny systém

PharmDr. Paťka Janáčková
https://www.stoporex.sk/wp-content/uploads/2022/01/Tribulus-Terrestris-Kotvicnik-zemny.jpg

Bylinky sú preskúmavané a používané v oblasti liečiteľstva odjakživa. To, že majú skvelé účinky na organizmus, nie je žiadna novinka. No napriek tomu, že dnes svet prekypuje prípravkami, ktoré sú BIO, EKO, RAW a ktovie čo ešte, nie všetky bylinky sú pre náš organizmus zdravé. Mnoho prírodných látok obsahuje veľké množstvo toxínov, ktoré môžu viesť od bolestí brucha až po závrate či smrť. Ako je na tom kotvičník zemný? Poznáš jeho účinky na organizmus a zaujíma ťa, kedy by si po ňom mala siahnuť? Pozrime sa na to spolu.

Na úvod trocha botaniky: čo je kotvičník zemný?

Kotvičník zemný má po latinsky celkom krkolomný názov: Tribulus terrestris. Ide o jednoročnú bylinu z čeľade Zygophyllaceae (jarmovcovité), ktorá sa pýši krásnymi žltými kvetmi.

Ľudovo je nazývaný aj ako zelená viagra či prírodné afrodiziakum – mal by zlepšovať potenciu, vyrovnávať hladiny hormónov, zvyšovať sexuálnu aktivitu či udržiavať zdravie močových ciest. Okrem toho sa v čínskej medicíne používa aj na liečbu očných problémov, edémov a neplodnosti.

Na tieto účinky sa teraz postupne pozrieme rad za radom a posvietime si aj na vedecky podložené fakty.

Vedela si? Kvôli vysokému obsahu alkaloidov táto rastlinka nie je vhodná pre deti a dospievajúcu mládež pod 18 rokov, tehotné ani kojace ženy.

kotvičník zemný, Kotvičník zemný: bylina, ktorá pôsobí na hormonálny systém

https://mediteka.sk/wp-content/uploads/2019/10/kotvicnik-zemny.jpg

Kotvičník zemný a jeho účinky na zdravie ženy

Keď si rozklikneš väčšinu článkov týkajúcich sa kotvičníka, väčšinou narazíš na tvrdenia, že:

Pozrime sa na to logicky: je na tom niečo pravdy?

Fuu, to je celkom dosť široké portfólio účinkov na tak malú rastlinu, však? Už tu by sme mali mať zdvihnutý prst aj obočie. Tak napríklad:

 1. Zvýšený cholesterol a krvný tlak sú závažné problémy, ktoré môžu viesť až k ateroskleróze, infarktu myokardu a smrti. Miernejšie formy je možné ovplyvniť znížením hmotnosti, zlepšením stravy a zvýšením pohybovej aktivity. Závažné a rizikové formy si však budú vyžadovať farmakoterapiu a lekára. Kotvičník sem môžme zaradiť naozaj len ako doplnok, rozhodne naň netreba staviť „všetky drobné“.
 2. Na psychické ochorenia, depresiu a úzkosť taktiež bylinky stačiť nebudú. Pri pocitoch mierneho napätia, podráždenosti či stresu samozrejme majú svoje miesto, no ak máš podozrenie, že trpíš depresiou – navštív psychológa či psychiatra, rozhodne sa nespoliehaj na tribulus.
 3. Pečeň je super. Pečeň prečistenie ani detox nepotrebuje. Práve ona je totiž orgán, ktorý prečisťuje celý náš organizmus. 24/7. A to dokonca úplne zadarmo.  Ak ťa zaujíma táto téma, pozri sem. 
 4. Telesný tuk odbúraš jednoducho – kalorickým deficitom. Nič proti kotvičníku, no racionálne stravovanie a dostatok pohybu budú mať určite výraznejší efekt ako on.

Necháp nás zle, kotvičník v zdravotníctve určite má svoje miesto. Treba si však dávať pozor na vyjadrenia ako „lieči“ alebo „vyrieši“. Určite je vhodný ako podporná / doplnková terapia, no netreba na ňom zakladať liečbu. Ak sa niekto nehýbe, neschudne (len) vďaka kotvičníkovým čajom či tinktúram.

kotvičník zemný, Kotvičník zemný: bylina, ktorá pôsobí na hormonálny systém

https://img.freepik.com/free-photo/still-life-loose-tea_169016-2071.jpg?w=1060&t=st=1668538992~exp=1668539592~hmac=cadcbb5b46c45aea5fc3d9a0dddd3d8d5a11b191c4f294fb2bcc3ebb8f774443

A čo na to hovorí veda a štúdie?

Napriek vysokej popularite kotvičníka zemného v doplnkoch stravy je len veľmi málo dôkazov potvrdzujúcich jeho toľko ospevované účinky. Väčšina kvalitných štúdií je zakončená vetou: „Je nutný ďalší, správne vykonaný a hodnotený výskum, aby sme účinky kotvičníka mohli skutočne posúdiť.“

 • zlepšuje histologický nález pacientiek so syndrómom polycystických ovárií,
 • zvyšuje sexuálnu túžbu pri postmenopauzálnom syndróme. 

Ako vidíš, je to naozaj rôzne a názory sa podstatne líšia.

Mužská potencia a libido verzus kotvičník zemný

Vo väčšine článkov o kotvičníku kolujúcich o po internete sme našli výhody aj na mužské zdravie. Najčastejšie išlo o:

 • podporu zdravia pohlavných orgánov,
 • zvýšenie libida, sexuálnej výkonnosti, potencie a vitality,
 • zlepšenie plodnosti,
 • afrodiziakum,
 • ovplyvnenie problémov s prostatou,
 • liek (?!) na diabetes mellitus (cukrovku).

Štúdia z roku 2019 uvádza, že kotvičník môže poskytnúť výhodné účinky na parametre spermií mužov trpiacich neplodnosťou a na podporu zdravia prostaty. Tento účinok bol potvrdený viacerými štúdiami (tu, tu a tu tiež).

Niekoľko štúdii tiež skúmalo tribulus ako zložku väčšej bylinnej zmesi (takže nie je jasné, či je to efekt kotvičníka alebo iných bylín), ktorá sa osvedčila pri erektilnej dysfunkcii.  Na druhej strane iná štúdia tento účinok nepotvrdila.

Užívať kotvičník pri cukrovke sa síce môže, no rozhodne by nemal nahradiť racionálnu liečbu, inzulín a antidiabetiká. Mohlo by ťa to totiž stáť život. Diabetes je závažné ochorenie a všetci čo tvrdia, že ho samotný kotvičník vylieči, nevedia nič o ľudskom tele ani tomto ochorení.

 • Je to stále veľmi diskutabilné.
kotvičník zemný, Kotvičník zemný: bylina, ktorá pôsobí na hormonálny systém

https://m.media-amazon.com/images/I/71hfGI72M8L._SY450_.jpg

Športovci pozor! Kotvičník zvyšuje hladinu testosterónu aj výkonnosť. Alebo nie?

Zvyšovanie testosterónu (až o 30%!)  je ďalší z udávaných účinkov, ktoré sme pri naších „rešeršoch“ internetových článkov objavili. Vďaka nemu je na kotvičník široko zacielený marketing. Často je užívaný kulturistami a teší sa popularite medzi športovcami kvôli rozvoju sily a svalovej hypertrofie.

Dôkazy z vedeckej sféry sú však menej presvedčivé:

 • Štúdie, ktoré tento účinok potvrdzujú boli väčšinou malé, nepoužívali placebo skupinu na porovnanie alebo trvali príliš krátko.
 • Okrem toho boli subjektom výskumu podávané kombinované produkty kotvičníka s ďalšou látkou, čo nemusí priamo dokazovať účinok kotvíčníka ako takého.
 • Ďalšou diskutovanou časťou je fakt, že doteraz nie je známa presná dávka, ktorá by mala zvýšenie testosterónu spôsobiť. Výskumy sa pohybovali od 450-2400mg – čo je pomerne veľké rozmedzie.
 • Len 3 štúdie z 11 potvrdili zvýšenie testoterónu po podaní kotvičníka – avšak všetky tri boli výskumy na zvieratách (1 na primátoch a 2 na potkanoch).  
 • Ďalšia štúdia na potkanoch uvádza, že kotvičník môže znižovať riziko srdcovo-cievnych problémov vyplývajúcich z užívania steroidov a taktiež mierne zvyšovať výkon športovcov.

Kotvičník zemný: je to jednoducho rastlinka

Aj keď prírodným látkam naozaj fandíme, musíme byť realisti. Veríme, že kotvičník má pozitívne účinky na organizmus a nechceme ho v dnešnom článku úplne zhodiť, no nemôžeš od neho očakávať nič extra prevratné.

Táto rastlinka určite má svoj potenciál. No máme pocit, že je trocha preceňovaná. Nie všetky účinky, ktoré sú jej pripisované, sú naozaj vedecky potvrdené. A úprimne? Tých kvalitných štúdií sme našli naozaj málo.

 • Keby po užívaní kotvičníka zrazu všetkým vystúpia hladiny testosterónu k oblakom, fitness nadšenci závratne rýchlo naberú svaly a brutálnu silu – vedeli by sme o tom okamžite. A nikto by si neničil zdravie steroidmi, však.
 • Ak by naozaj účinne vplýval na sexuálnu dysfunkciu – žiadny lekár by nepredpisoval lieky ale kotvičník. Mierne zvyšovať libido môže, ale nečakaj, že spraví robotu za teba.
 • Pokiaľ by každý človek s depresiou po požití doplnkov, čajov či tinktúr z kotvičníka skákal šťastím – bol by to šialený pokrok v liečbe tohto ochorenia.

Ale takto to nefunguje. Rozhodne nie sme proti užívaniu tejto bylinky, neuškodí ti ani ťa finančne nezruinuje. Avšak je treba si spojiť 2 + 2, nečakať zázraky a myslieť kriticky.

Ako sme si viackrát ukázali, väčšina štúdií potvrdzujúcich účinky kotvičníka, bola nejakým spôsobom chybná, prípadne išlo o výskumy na zvieratách. Výsledkom sa v tom prípade nedá úplne veriť, či?

kotvičník zemný, Kotvičník zemný: bylina, ktorá pôsobí na hormonálny systém

https://img.freepik.com/free-photo/flat-lay-natural-medicinal-spices-herbs_23-2148776507.jpg?w=996&t=st=1668539179~exp=1668539779~hmac=2775fe681b9d86db70d0e46868efa16dba9948c3e2e13aa1508f397ed7c6b6dd

Rýchla rekapitulácia: ktoré účinky boli naozaj vedecky potvrdené?

Je v tom riadny bordel, však? Dnes sme sa dosť povŕtali v PubMede –  a jednotlivé štúdie sa navzájom potvrdzujú aj vyvracajú, niektoré sú zlé, iné dobré…

Čo sa však v štúdiách naozaj potvrdilo, je:

 • Zlepšenie kvality a pohyblivosti spermií,
 • podpora zdravia prostaty,
 • doplnková liečba pri neplodnosti, erektilnej dysfunkcii,
 • zmiernenie menopauzálnych príznakov,
 • mierne zvýšenie libida,
 • zlepšenie histologických výsledkov pri syndróme polycystických ovárií.

No znova opakujeme: je to bylinka, aj keď skvelá, závažné ochorenia by si ňou liečiť nemala. Radšej navštív lekára a poraď sa o riešení svojich problémov s ním. A kto vie, možno ti práve on odporučí tribulus. 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať