Úvod » Blog » Zdravie » Ľubovníkový čaj – liek na nervy alebo tichý zabijak?

Ľubovníkový čaj – liek na nervy alebo tichý zabijak?

Viktória Janáčková

Ľubovník je známa rastlinka so žltými kvietkami. Nájsť ho môžeš v oleji, mastičkách či čaji. Ľubovníkový čaj je veľmi chutný s množstvom výhod. Ale vieš aj to, že môže byť nebezpečný? Kedy?

V tomto článku sa najskôr zoznámiš z ľubovníkom bodkovaným, s pozitívnymi účinkami ľubovníkového čaju a nakoniec si prečítaš aj o tom, aký negatívny dopad môže mať tento čaj, a tiež kedy sa mu radšej úplne vyhnúť.

Ľubovník bodkovaný v hlavnej úlohe: bylina sv. Jána

Ľubovník bodkovaný, inak nazývaný aj ako bylina sv. Jána, svätojánska tráva či trezalka, je liečivá rastlina zdobiaca lúky po celej Európe.

Spoznáš ju ľahko, jej listy a kvety sú posiate drobnými bodkami viditeľnými oproti svetlu. Má bohaté žlté kvietky, ktoré ak v ruke požmolíš, vytečie z nich červená šťava ľudovo nazývaná jánska krv. Deje sa tak preto, že kvety obsahujú červené farbivo – hypericín.

Kvitne od júna do augusta, ideálny čas na zber je v júli. Zbiera sa asi 16cm dlhá vňať aj s listami. Uložiť ju treba do vzduchotesných tmavých nádob.

Trezalka je výnimočná aj svojimi obsahovými látkami. Nájdeme v nej flavonoidy, hyperforín, organické kyseliny, provitamín A a vitamín C. Tie stoja za pozitívnymi účinkami ľubovníka.

Používa sa ako základ pre liečivé čaje, skvelý je aj olej z tejto rastlinky upokojujúci suchú a podráždenú pokožku, no použiť sa dá aj pri rehabilitáciách, po mozgových príhodách, u dlhodobých ťažkostí s chrbticou, zabezpečí regeneráciu platničiek a tiež je vhodný pri ťažkostiach s cievami.

ľubovníkový čaj, Ľubovníkový čaj – liek na nervy alebo tichý zabijak?

Ľubovníkový čaj a jeho pozitívne účinky

Ľubovník je taký bylinkový všeliek a ma veľmi širokú škálu využitia. Používa sa pri pľúcnych poruchách,  pri problémoch so žlčníkom, pečeňou, močovými cestami, pri nervovej depresii, hnačkách či srdcovo-cievnych ochoreniach.

Pomôcť môže aj pri problémoch s nespavosťou a odporúča sa pri nadmernom strese.

Pôsobí antivírusovo a jeho kvety sa využívajú ako antiseptikum, analgetikum a antispazmodikum. Vďaka sedatívnemu účinku tíši bolesť.

DEPRESIA

Ľubovník sa často používa pre liečbe mierne až stredne ťažkej depresie. Predpokladá sa, že účinky ľubovníka sú takmer totožné s antidepresívami na predpis.

Vedci sa domnievajú, že to bude práve vďaka hypericínu a hyperforínu, lebo pomáhajú zvyšovať hladinu určitých látok v mozgu: napr. serotonín, dopamín a norepinefrín.

Predpokladá sa, že ľubovník tiež znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu a môže blokovať receptory, ktoré sa viažu na serotonín.

Vždy platí, že ak máš akékoľvek podozrenie na depresiu alebo si už v liečbe, konzultuj všetko so svojim lekárom. Ľubovník totiž reaguje zle s určitými liekmi. (1, 2)

Rovnako sú náznaky, že bylina sv. Jána je prospešná aj pri liečbe iných psychických chorôb a porúch. Využiť sa môže pri liečbe úzkostí, somatoformnej poruchy, sezónnej afektívnej poruchy

MENOPAUZA a PMS

Ľubovníkový čaj môže zmierniť príznaky menopauzy a PMS, akými sú napríklad návaly horúčavy, nadmerné potenie sa, búšenie srdca, nevoľnosť a bolesti hlavy. Rovnako je ale účinný pri psychologických príznakoch: nespavosť, zhoršená pamäť, úzkosť, strata libida, zmeny nálad a plačlivosť. (3)

RAKOVINA

Hypericín v ľubovníku bodkovanom môže inhibovať rast nádorových buniek. Neodporúča sa však pri liečbe rakoviny kvôli potenciálnej interakcii s inými liekmi na rakovinu. (4)

Ľubovníkový čaj je dvojsečná zbraň: pozor na jeho vedľajšie účinky

Napriek všetkým pozitívnym účinkom je potrebné pozorne sa pozrieť aj na vedľajšie účinky, ktorých nie je málo. Ľudia, ktorý ho užívajú perorálne, sa môžu stretnúť s:

  • Žalúdočné ťažkosti
  • Hnačka
  • Suché ústa
  • Bolesť hlavy
  • Únava
  • Závraty
  • Úzkosť
  • Nepokoj
  • Alergické reakcie
  • Sexuálna alebo erektilná dysfunkcia
  • Živé sny
  • Poranenia pečene

INTERAGUJE S LIEKMI

Nižšie nájdeš zoznám niektorých rozpoznaných interakcií ľubovníka s liekmi. Je tu len pár druhov, v skutočnosti ich môže byť omnoho viac a preto je potrebné poradiť sa so svojím lekárom, najmä ak užívaš lieky na predpis. (4)

  • Alprazolam (Xanax)

Užívanie ľubovníka bodkovaného spolu s týmto liekom používaným na zmiernenie príznakov úzkosti môže znížiť účinok lieku.

  • Antidepresíva

Ľubovník spolu s antidepresívami môže zvýšiť riziko akumulácie vysokých hladín sérotonínu vo tele. To môže spôsobiť serotonínový syndróm, čo je potencionálne nebezpečný stav spôsobujúci zmätenosť, horúčku, halucinácie, nevoľnosť, stratu svalovej koordinácie, potenie a trasenie.

  • Niektoré lieky na chemoterapiu

Môže to znížiť účinky chemoterapeutického lieku.

  • Antikoncepčné lieky

To môže mať za následok medzimenštruačné krvácanie, nepravidelné krvácanie alebo neplánované tehotenstvo.

  • Narkotiká

Užívanie ľubovníka bodkovaného s určitými omamnými látkami môže znížiť účinnosť lieku. Kombinácia doplnku s narkotikami môže tiež zvýšiť narkoticky indukovaný čas spánku a účinky tlmenia bolesti.

  • Fotosenzibilizujúce lieky

Trezalka s liekom, ktorý zvyšuje citlivosť na slnečné žiarenie, môže zvýšiť riziko reakcie.

ľubovníkový čaj, Ľubovníkový čaj – liek na nervy alebo tichý zabijak?

ľubovník bodkovaný, ľubovníkový čaj, čaj, zdravie, chudnutie

Kedy čaj z ľubovníka určite nepiť?

Ak spadáš do nejakej z nižšie uvedených skupín, zváž pitie ľubovníkového čaju a radšej sa porozprávaj so svojím lekárom.

  • Pred opaľovaním

Ľubovník je fototoxický, čo znamená, že zle reaguje spolu s nadmerným slnečným žiarením. Hrozí ti ťažké spálenie pokožky.

Okrem toho ti môže táto kombinácia poškodiť oči. Ak dôjde k použitiu a potom sa vystavíš viditeľnému alebo ultrafialovému svetlu, môže hypericín vyvolať zmeny v bielkovinách šošovky, ktoré by mohli zapríčiniť vznik šedého zákalu. (5)

  • Tehotenstvo a dojčenie

Nie sú jasné dôkazy, či je ľubovník nebezpečný, ak sa užíva počas tehotenstva. Sú štúdie, kedy sa zistili vrodené chyby u nenarodených potkanov. Nikto však nevie, či to má rovnaký účinok aj na bábätká.

Dojčiace matky môžu pociťovať koliku, ospalosť a rozrušenosť.

Deťom sa ľubovníkový čaj neodporúča, skús im radšej uvariť jeden z tohto článku: Je čaj pre deti iný ako čaj pre dospelých?

  • Bipolárna porucha

Ľudia s bipolárnou poruchou cyklujú medzi depresiou a mániou.  Ľubovník bodkovaný môže vyvolať mániu a môže tiež urýchliť striedanie týchto dvoch stavov.

  • Čaká ťa operácia

Ľubovník bodkovaný môže ovplyvňovať hladinu serotonínu v mozgu, čo by mohlo interferovať s chirurgickým zákrokom. Použitie anestézie počas operácie môže viesť k závažným srdcovým komplikáciám. Nepoužívaj ľubovník najmenej dva týždne pred plánovaným chirurgickým zákrokom.

Ako bezpečne piť ľubovníkový čaj?

Je veľmi ťažké určiť presné dávkovanie, keďže sa to veľmi líši aj od pohlavia, veku a celkového zdravotného stavu.

Ak sa budeš držať hranice 300mg trikrát denne (900mg/deň), malo by to byť v poriadku. Opäť je potrebná konzultácia s lekárom.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať