Úvod » Blog » Zdravie » Machovka čerešňová: je táto rastlina zdrojom krásy?

Machovka čerešňová: je táto rastlina zdrojom krásy?

PharmDr. Paťka Janáčková
Image by azerbaijan_stockers on Freepik

To, že rastliny majú skvelé účinky na ľudský organizmus, sa vie už odpradávna. Ďalšia rastlinka, ktorá nás zaujala natoľko, aby sme jej venovali samostatný článok, je Machovka čerešňová. Poď sa s nami o nej dozvedieť viac!

Machovka čerešňová – pozrime sa do učebníc botaniky

Machovka čerešňová sa latinsky nazýva Physalis alkekengi a patrí do čeľade ľuľkovité (Solanaceae).

Čo všetko potrebuješ vedieť o Machovke?

  • Ide o trvácu rastlinu,
  • dorastá do výšky 50 cm,
  • ľudovo je prezývaná ako lampášik či lampiónik,
  • kvety majú bielu farbu, po odkvitnutí vytvárajú oranžové lampášiky,
  • plodom sú červené bobule, zbierajú sa od septembra do novembra a sú jedlé,
  • zimu prežívajú len korene, zvyšok rastlinky odumiera.
machovka čerešňová, Machovka čerešňová: je táto rastlina zdrojom krásy?

https://www.freepik.com/free-photo/front-view-orange-fruits-inside-peels-white-plate-wooden-desk-dark_9481943.htm#page=3&query=physalis%20alkekengi&position=21&from_view=search&track=ais

Na čo sa machovka čerešňová používa a má účinky aj na naše zdravie?

Využitie tejto rastliny je naozaj pestré – od problémov s dýchaním až po účinky na krásu či dekorovanie bytov. Ktoré z nich skutočne potvrdzuje aj veda?

1. Tradičná čínska medicína

V čínskej histórii sa machovka čerešňová používa pre svoje liečivé účinky už mnoho rokov. Existujú záznamy popisujúce jej úlohu pri liečbe detskej žltačky, vracania, straty chuti do jedla, problémov s močením či bolestí brucha. (1)

Tu by sme však mali byť obozretní – niektoré ochorenia by mali byť liečené lekárom a farmakoterapiou, nakoľko môžu byť skutočne nebezpečné. Staviť liečbu iba na túto rastlinku nemusí byť úplne rozumné.

2. Liečba kašľa a bolesti hrdla, znižovanie horúčky

Ochorenia dýchacích ciest sú nám všetkým dobre známe a zhodneme sa na tom, že by sme sa im najradšej zďaleka vyhli. No niekedy je náš imunitný systém oslabený a nedokáže nás dostatočne chrániť, dôsledkom čoho sa objaví chrípka, nádcha, kašeľ či bolesti hrdla.

  • Hovorí sa, že neliečená chrípka sa lieči 7 dní, pričom liečená liekmi 1 týždeň. Z toho vyplýva, že si s ňou jednoducho musí poradiť naše telo samotné.

Avšak aby sme sa cítili aspoň trochu lepšie, používame rôzne spreje do nosa, pastilky na bolesť v krku, dopujeme sa vitamínom C v nezmyselných dávkach a varíme čaje o sto šesť. Napríklad taký čaj z kalichov P. alkekengi je vhodný ako prírodná liečba kašľa (má exprektoračný aj antitusický účinok) či tvorby hlienov. Štúdia dokonca uvádza aj vplyv na rakovinu hrtana, no v týchto vyjadreniach by sme radšej boli opatrní. (2)

machovka čerešňová, Machovka čerešňová: je táto rastlina zdrojom krásy?

https://www.freepik.com/free-photo/young-woman-coughing-into-elbow-while-lying-down-sofa-living-room_26143594.htm#query=cough&from_query=cought&position=4&from_view=search&track=sph

3. Podpora imunity a antioxidačné vlastnosti

Vedci zistili, že plody a extrakty z kalicha machovky obsahujú veľké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením a podporujú celkové zdravie. Sú schopné vychytávať voľné radikály v tele, sú bohaté na karotenoidy a vitamíny, čím podporujú imunitný systém a pomáhajú nám udržiavať sa fit. (3)

4. Pomoc s ekzémami a kožnými problémami

Genetika, UV-žiarenie, chemické látky, teplo a chlad zohrávajú dôležitú úlohu pri väčšine kožných ochorení (atopická či kontaktná dermatitída, žihľavka). Zdravie pokožky a pleti priťahuje čoraz viac pozornosti vedcov v oblasti medicíny či kozmetológie. Do popredia sa dostávajú práve rastlinné prípravky, nakoľko ich bezpečnosť je vo väčšine prípadov vysoká.

Machovka čerešňová sa ukazuje ako jedna z rastlín, ktoré vplývajú aj na zdravie našej pokožky. Pozitívne na ňu pôsobí najmä vďaka svojej protizápalovej a antioxidačnej aktivite, a taktiež spomaľuje starnutie buniek. (4,5)

machovka čerešňová, Machovka čerešňová: je táto rastlina zdrojom krásy?

https://www.freepik.com/free-photo/young-beautiful-model-posing_13057877.htm#query=healthy%20skin&position=19&from_view=search&track=ais

5. Machovka čerešňová a jej protizápalový účinok

Zápal je obranná reakcia tela na rôzne choroby či patogény a našim cieľom nie je sa ho za každú cenu zbaviť. Ak však trvá dlho alebo je príliš silný, môže viesť k rôznym poruchám práve on. Zápal sa dá riešiť liekmi (napr. NSAID ako je ibalgin či nurofen), no tie majú množstvo nežiadúcich účinkov. Vedci sa ich preto snažia nahradiť práve rastlinnými produktami.

Mnoho biologických účinkov machovky súvisí s obsahom tzv. flavonoidov (luteolín, kvercetín, kaempferol). Práve oni sú zodpovedné za jej účinok proti zápalom, ktoré pokiaľ nie sú liečené, vedú k veľkému množstvu ochorení. Konzumácia machovky preto môže byť skvelá prevencia zápalových ochorení. (6,7)

6. Pomoc pri problémoch s močovými cestami

Ak si niekedy zažila zápal močových ciest, určite vieš, že to nie je nič príjemné. Ide o veľmi bolestivý stav, ktorý ma tendenciu sa veľmi často opakovať a mnohokrát je nutná liečba antibiotikami. Ku klasickým a (snáď) dobre známym preventívnym opatreniam (vhodné oblečenie v závislosti na ročnom období, nesedenie na chladnej zemi, dostatočný pitný režim, správny jedálniček, hygiena či užívanie doplnkov stravy) je možné pridať aj konzumáciu machovky.

Účinné látky, ktoré machovka čerešňová obsahuje, dokážu urýchliť vylučovanie kyseliny močovej z organizmu. Aj preto je vhodné túto rastlinu využiť ako pomocnú terapiu pri ochoreniach obličiek, močových ciest, pri reumatických ochoreniach či dne.

No znova pripomíname, vždy je dôležitejšie navštíviť lekára a rastlinné prípravky užívať len ako podporu k nastavenej liečbe. Riešiť niektoré problémy samoliečbou nemusí byť vždy najlepší nápad.

machovka čerešňová, Machovka čerešňová: je táto rastlina zdrojom krásy?

https://www.freepik.com/free-photo/young-adult-girl-with-lilac-hair-wearing-hat-having-problems-with-stomach-suffering-from-period-pain-keeping-hands-her-belly-isolated-white-wall_14289548.htm#page=2&query=urinary%20tract&position=11&from_view=search&track=ais

7. Antibakteriálna a antivirotická aktivita

Viaceré štúdie potvrdili účinok machovky v boji proti rôznym typom baktérií a vírusov, ako napríklad Staphyloccocus aureus (zlatý stafylokok), Bacillus subtilis či stará známa Escherichia coli.

Ukázalo sa, že 70% alkoholový extrakt machovky stimuluje rast dobrých, probiotických laktobacilov a naopak, rast patogénnych baktérií inhibuje (spomaľuje). (8)

8. Ďalšie účinky pripisované machovke

  • Niektoré štúdie udávajú vplyv vodného extraktu rastliny pri liečbe alergickej astmy u detí,
  • spomína sa aj pozitívny efekt na cukrovku, nakoľko extrakt machovky údajne znižuje hladiny cholesterolu a cukru v krvi, (9)
  • obsahová látka machovky – fyzalín B – by sa mohol použiť pri liečbe kolitídy či Alzheimerovej choroby,
  • udávajú sa dokonca aj antiobezitné vlastnosti alkoholového extraktu tejto malej rastlinky. (10,11)

Tu je však dôležité poznamenať, že vo väčšine prípadov ide o výskumy na zvieratách (myšiach), pri ktorých však nemôžeme s istotou predpovedať rovnaké účinky aj na ľudí. Sú preto nutné ďalšie výskumy pre potvrdenie týchto účinkov.

9. Niečo na záver pre maškrtníkov

Machovka čeresňová sa dá skvele využiť aj v kuchyni. Zrelé plody je možné zjesť samotné ako ovocie, dajú sa použiť do rôznych šalátov, omáčok, polievok či na prípravu ovocných nápojov. Mnohokrát ich môžeš vidieť aj ako ozdobu na tortách či iných zákuskoch.

machovka čerešňová, Machovka čerešňová: je táto rastlina zdrojom krásy?

https://www.freepik.com/free-photo/top-view-orange-peeled-physalises-inside-bucket_10187916.htm#page=2&query=physalis%20arkekengi%20cake&position=32&from_view=search&track=ais

Machovka čerešňová má mnoho zdravotných výhod, ale…

…rovnako ako ani na iné rastliny, ani na machovku sa nemôžeme 100% spoliehať. Prírodná liečba je vo väčšine prípadov dobrá a bezpečná, no aj rastlinné prípravky môžu mať svoje mínusy, nežiadúce účinky, obsahovať nebezpečné toxíny alebo máme kvôli nim tendenciu odďaľovať návštevu lekára, čo nám môže veľmi uškodiť.

Je veľmi dôležité pochopiť, že rastlinné čaje či doplnky výživy môžu slúžiť ako skvelá podporná terapia, no treba vedieť posúdiť hranicu, kedy to ešte zvládame samy a kedy už rastliny nestačia a ,bohužiaľ, bude nutné nastaviť farmakoterapiu.

A ak ti niekto tvrdí, že vyliečil ADHD, sclerosu multiplex, depresiu, astmu, cukrovku a iné závažné ochorenia pomocou rastlinných produktov, zbystri pozornosť, overuj informácie, nenechaj sa nachytať a hlavne používaj zdravý rozum.

Držíme ti palce a ahoj pri ďalšom článku. 

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať