Úvod » Blog » Zdravie » Marhuľový olej a jeho účinky na zdravie

Marhuľový olej a jeho účinky na zdravie

PharmDr. Paťka Janáčková
Image by azerbaijan_stockers on Freepik

Oleje vo všeobecnosti sú výborným pomocníkom jednak v kuchyni, no ich účinky vieš skvelo využiť aj starostlivosti o svoj výzor. Rôzne typy olejov bojujú proti polámaným vlasovým končekom a urýchľujú ich rast, iné pôsobia ako pomocník pri problémoch s pleťou či suchou pokožkou. Ako je na tom marhuľový olej a kde všade ho môžeš použiť?

Aké živiny marhuľový olej obsahuje?

Na to, aby mohol marhuľový olej pôsobiť na organizmus prospešne, musí obsahovať vitamíny, minerály a iné živiny, ktoré prostredníctvom neho dodáš do svojho organizmu. Ide konkrétne o:

Okrem lokálneho použitia (zvonku, na kožu, vlasy, pleť) sa tento olej dá užiť aj perorálne (čiže konzumovať).

Obsahové látky sa prípravok od prípravku môžu mierne líšiť.

marhuľový olej, Marhuľový olej a jeho účinky na zdravie

https://www.freepik.com/free-photo/apricot-tea-teapot-mug-with-apricots-cutting-board-top-view-wooden-kitchen-towel_9426423.htm#query=oil%20apricot&position=1&from_view=search&track=ais

Marhuľový olej – Aké má účinky na organizmus?

1. Suchá pokožka, ekzémy a kožné problémy

Väčšina olejov má schopnosť zmäkčovať pokožku, dodáva jej hydratáciu či pomáha pri suchej, odlupujúcej sa koži. Niektoré štúdie poukazujú na antioxidačné a protizápalové účinky marhuľového oleja, vďaka čomu sa používa ako prírodná liečba nie až tak závažných ekzémov či akné. Okrem toho upokojuje podráždenú pokožku a má zvláčňujúce, vyživujúce a regeneračné účinky.

 • Marhuľový olej je vhodný pre každý typ pleti, aj tej detskej.

Najlepšie výsledky dosiahneš, pokiaľ marhuľový olej aplikuješ na noc, po odlíčení a vyčistení pleti.

2. Pomalý rast vlasov, rozštiepené končeky a lámavé nechty

Oleje na vlasy sú výborný pomocník pri starostlivosti o ne a olejovanie pokožky hlavy či končekov by si do svojej rutiny mala určite zapojiť aj ty. A to bez ohľadu na to, či máš vlasy suché, farbené alebo mastiace sa.

Aspoň raz do týždňa by si mala olejovať pokožku hlavy pri korienkoch a masírovať. Existujú rôzne masážne hrebene, ktoré ti pomôžu olej poriadne zapracovať a prekrvia pokožku. Po použití nechaj chvíľku olej pôsobiť a potom vlasy poriadne umy. Podporíš tým rast vlasov, posilníš ich, znížiš ich lámavosť, zabrániš tvorbe lupín a ten lesk!

Pozor! Nenechávaj olej pri korienkoch vlasov cez noc, mohol by ich nadmerne zaťažiť!

Marhuľový olej môžeš použiť tiež na končeky vlasov a do dĺžky. Množstvo oleja a ako často to robiť už musíš vysledovať na sebe. Ženy so suchými, lámavými vlasmi ocenia aj každodenné používanie. Naopak, mastnejšie vlasy (logicky) až tak často olejovať končeky nepotrebujú, no párkrát do týždňa takúto kúru určite ocenia.

Okrem vlasov vieš použiť marhuľový olej aj na podporu lámavých nechtov. Stačí doňho namáčať vatovú tyčinku a potrieť na povrch nechtov.

marhuľový olej, Marhuľový olej a jeho účinky na zdravie

https://www.freepik.com/free-photo/happy-woman-singing-into-hairbrush-home_12247552.htm#query=healthy%20hair&position=15&from_view=search&track=ais

3. Problémy s trávením

Vďaka obsahu vlákniny marhuľový olej podporuje správne funkcie tráviaceho traktu, znižuje nafukovanie, plynatosť a zabraňuje zápche / hnačke.

Pozor! Pokiaľ problémy s tráviacim traktom pretrvávajú dlhšie ako 3-4 dni, navštív lekáreň alebo lekára. Môže totiž dôjsť k dehydratácii a stratám dôležitých mikroživín.

4. Pomoc s pleťou, boj proti vráskam

Hydratácia zachraňuje životy. Či už hydratácia zvnútra a dostatočný pitný režim, hydratácia vlasov ale aj hydratácia pokožky je naozaj dôležitá. Oleje vo všeobecnosti túto hydratáciu podporujú a udržujú množstvo vlhkosti v pokožke. Vďaka tomu je pleť pružná, hydratovaná a vyzerá krásne.

Vitamíny obsiahnuté v marhuľovom oleji slúžia ako prevencia tvorby vrások a omladzujú pleť.

Ani na pleť to však s množstvom marhuľového oleja nepreháňaj. Pri nadmernom používaní môže upchávať póry a zaťažiť ju, čo môže viesť k tvorbe vyrážok či zápalov.

marhuľový olej, Marhuľový olej a jeho účinky na zdravie

https://www.freepik.com/free-photo/woman-home-applying-cream-mask_10703996.htm#query=healthy%20skin&position=1&from_view=search&track=ais

5. Podpora imunity

Vďaka množstvu vyššie spomínaných obsahových látok marhuľový olej pôsobí pozitívne aj na tvoj imunitný systém, pomáha bojovať proti vírusom a má antioxidačnú aktivitu.

Spoj jeho užívanie so studenými sprchami, pohybom a dostatkom vitamínov (hlavne céčko, déčko a zinok, prípadne kolostrum) a uvidíš, ako jednoducho sa vyhneš jesenným chrípkam.

6. Marhuľový olej v kuchyni

Marhuľový olej môžeš použiť aj na dochucovanie jedál, do ovsenej kaše, šalátov či jogurtov.

 • Veľmi ho však nezohrievaj, stratí tak veľkú časť živín.
marhuľový olej, Marhuľový olej a jeho účinky na zdravie

https://www.freepik.com/free-photo/woman-cooking-kitchen_3962549.htm#query=cooking%20food&position=0&from_view=search&track=ais

Marhuľový olej – Na toto si daj pozor!

 • Na trhu existuje mnoho výrobcov a nie všetky prípravky sú rovnako kvalitné a určené na rovnaké použitie. Vždy si pri konkrétnom výrobku over, či je naozaj vhodný aj na konzumáciu alebo na používanie u detí a tehotných či kojacich žien.
 • S konzumáciou to s marhuľovým olejom nepreháňaj. Neprekračuj denné dávkovanie a neužívaj ho dlhodobo. Môže totiž viesť k bolestiam brucha, kŕčom či plynatosti.
 • Pamätaj, že marhuľový olej nie je zázračný. Mnoho blogov udáva jeho protirakovinové účinky a mnoho ďalšieho, no pri závažných problémov sa zver do rúk farmaceutom a lekárom. Pri nezávažných problémoch marhuľový olej pomôcť môže, no pri závažných ochoreniach môže viac uškodiť.

Po ktorom oleji je najlepšie siahnuť?

V predajni si pýtaj olej:

 • 100%,
 • lisovaný za studena,
 • fľaša z tmavého skla (aby svetlo neznižovalo jeho kvalitu).

Skladuj ho:

 • v pôvodnom obale,
 • na tmavom, suchom mieste,
 • po otvorení v chladničke.

Spotrebuj ho:

 • do 3 mesiacov od otvorenia (drž sa ale pokynov na konkrétnom prípravku).

Tak čo? Zaujali ťa výhody marhuľového oleja a pôjdeš ho vyskúšať s nami? Daj nám vedieť na našom Instagrame! 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať