Úvod » Blog » Zdravie » Matcha: Je to len trendy čaj alebo je za tým niečo viac?

Matcha: Je to len trendy čaj alebo je za tým niečo viac?

PharmDr. Paťka Janáčková
matcha

V každodennom zhone dnešného uponáhľaného sveta, kedy je čas najcennejším tovarom, hľadáme spôsoby, ako si dopriať chvíle pokoja a harmónie. Jedným z najstarších spôsobov je pitie matcha čaju. Matcha čaj postupne rastie na popularite najmä v poslednom období. Vyskúšala si ho už?

Výroba a spracovanie

Matcha čaj sa pestuje v špeciálnych čajových záhradách, kde sa rastliny čajovníku (Camellia sinensis) chránia pred priamym slnkom, čo pomáha zvýšiť obsah chlorofylu a aminokyselín v listoch. Asi tri týždne pred zbieraním sa rastliny zakrývajú bambusovými plachtami, čo zvyšuje tvorbu chlorofylu a dáva listom charakteristickú jasnú zelenú farbu.

Po zbere sa listy rýchlo paria, sušia a mlynčekom sa melú na jemný prášok. Tento proces zachováva všetky živiny a antioxidanty obsiahnuté v čajových listoch, čo robí matcha čaj jedným z najkoncentrovanejších zdrojov prospešných látok.

Rituál pitia – ako si matcha čaj najlepšie vychutnáš?

Jedným z najkrajších aspektov tohto čaju je jeho rituál pitia, známy ako „chanoyu„. Tento rituál zdôrazňuje zdravé spoločenstvo, pokoru a rešpekt k prírode a tradíciám.

Pitie matcha čaju sa stáva spôsobom spojenia s prítomným okamihom a vnímania krásy jednoduchosti.

Pri príprave matcha čaju sa používa bambusová metla nazývaná „chasen na ručné miešanie matcha prášku s horúcou vodou až do vzniku hladkej peny. Následne sa čaj podáva vo vhodnej nádobe, najčastejšie v keramickej miske nazývanej „chawan“ (ktoré sú, mimochodom, úplne nádherné).

matcha, Matcha: Je to len trendy čaj alebo je za tým niečo viac?

https://img.freepik.com/free-vector/matcha-dessert-pack_23-2148561231.jpg

Zdravotné výhody – vieš, čo všetko pitie matcha čaj dokáže?

Matcha čaj je známy nielen pre svoj bohatý chuťový zážitok, ale aj pre množstvo zdravotných výhod.

1. Vysoký obsah antioxidantov

Matcha čaj je bohatý na polyfenoly, ktoré sú silné antioxidanty. Tieto látky bojujú proti voľným radikálom v tele, čím chránia bunky pred poškodením a pomáhajú bojovať proti ochoreniam srdca, rakovine a starnutiu.

2. Podpora zdravia srdca

Výskum naznačuje, že pravidelná konzumácia môže pomôcť znížiť hladiny cholesterolu a krvného tlaku, čo znižuje riziko ochorení srdca a ciev.

3. Zlepšená koncentrácia a relax

Matcha čaj obsahuje aminokyselinu L-theanín, ktorá je spojená s podporou mentálnej pohody a relaxácie. Táto látka môže pomôcť zmierniť stres, úzkosť či nespavosť a zároveň zlepšiť koncentráciu a pamäť.

4. Zvýšená energetická úroveň a výdrž

V matcha čaji sa nachádza malé množstvo kofeínu, ktoré spolu s L-theanínom zvyšuje energiu.

Daj si však pozor na odporúčané denné množstvo kofeínu, ktoré by si mala prijať. Ak piješ kávu alebo energeťáky, nepreháňaj to ani s týmto čajom. Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín je maximálna odporúčaná denná dávka kofeínu pre dospelého človeka 400 mg. 

5. Podpora chudnutia a metabolizmu

Výskumy naznačujú, že matcha čaj môže pomôcť mierne spaľovať tuk. Všimni si však slová „pomôcť“ a „mierne„.  Zázraky od neho rozhodne nečakaj. Je to stále iba čaj

  • Je potrebné byť veľmi obozretný v interpretácií výsledkov. Pitie matcha čaju (a celkovo tekutín) môže zaplniť žalúdok a znižovať pocity hladu. To môže viesť k zníženému príjmu potravy a chudnutiu.
  • Ak však budeš jesť nad rámec tvojho spaľovania a nebudeš v kalorickom deficite, ani litre tohto čaju ti nepomôžu schudnúť.
  • A že máš pomalý metabolizmus? Mýtus o spomalenom metabolizme sme už tiež vyvrátili tu: Prinášame ti 7 tipov, ako na (ne)spomalený metabolizmus

Chudnutie má jednoduchý princíp, no napriek tejto jednoduchosti ho neobabreš. A čajom už vôbec nie.

6. Posilnenie imunitného systému

Antioxidanty obsiahnuté v matcha čaji posilňujú imunitný systém a pomáhajú telu bojovať proti infekciám a chorobám.

matcha, Matcha: Je to len trendy čaj alebo je za tým niečo viac?

https://media.istockphoto.com/id/694992188/photo/matcha-green-tea.jpg?s=612×612&w=0&k=20&c=WhkrAq1QibIezJlfsNO2vRsr94GNvSOc6qMAKFw2hIc=

Matcha čaj nie je len obyčajný nápoj – Slovíčko na záver

Matcha čaj je oveľa viac než len nápoj. Je to symbol japonskej kultúry a tradícií, spôsob spojenia s prítomnosťou a hľadanie vnútornej harmónie. Jeho jedinečná chuť a bohatá história nás sprevádzajú na cestu objavovania pokladov v japonskej čajovej kultúre a ukazujú nám cestu k zdraviu a pokoju v každodennom živote. Čas strávený s matcha čajom je čas venovaný sebe, svojmu zdraviu a svojej duši.

Netreba mu však pripisovať zázračné účinky. Ide skôr o doplnok k zdravej strave a životnému štýlu.

  • Ak máš vysoký tlak a cholesterol, zameraj sa viac na pohyb a zdravú hmotnosť,
  • nečakaj, že vďaka nemu schudneš zrazu 10 kíl.
  • nezamieňaj ho za lieky diagnostikované lekárom.

Uži si čas na relax so šálkou čaju a daj nám vedieť, ako ti chutil. 🙂  Tak ahoj pri ďalšom článku!

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať