Úvod » Blog » Zdravie » Melónová diéta: nezmysel alebo cesta za dokonalou postavou?

Melónová diéta: nezmysel alebo cesta za dokonalou postavou?

PharmDr. Paťka Janáčková
Image by drobotdean on Freepik

Diéta. Toľkokrát skloňovaná, nenávidená aj milovaná, opradená rôznymi klamstvami a hlúposťami, cesta za krásnym telom či psychickými zrúteniami. Ako to teda je? Potrebujeme v živote diéty? Ako sa v nich vyznať? Je práve melónová diéta to, čo ti zachráni postavu aj psychické zdravie?

Potrebujeme v živote diétovať?

Diéta je dnes už až hanlivé slovo. Väčšina ľudí ju nemá rada, lebo nás nejakým spôsobom obmedzuje. Pri chudnutí sa bez nej ale nepohneš. Diétou vlastne označujeme zníženie množstva kalórií, ktoré v priebehu dňa prijmeš. Keď ju nazveme trochu rozumnejšie – kalorický deficit – už neznie až tak nepríjemne, však?

To, akým spôsobom to urobíš, už je vec druhá. Dá sa ísť na to rozumne, ale aj veľmi nezdravo.

 • Nie každá diéta je zlá. Cukrovkári či celiatici musia dodržovať špeciálne stravovanie, bez ktorého by sa im žilo omnoho horšie a dá sa povedať, že aj omnoho kratšie.

Pokiaľ vieš ako na to ísť správne, nemusí pre teba predstavovať utrpenie. Vždy si môžeš dopriať aj keksík ku káve. Nemusíš vynechávať ovocie ani zeleninu. Nemusíš jesť iba suchú ryžu.

Niekoľko diét sme si už opísali na blogu, tak ak ťa zaujímajú, môžeš pozrieť aj sem:

Melónová diéta: vďaka nej zaručene schudneš!

Prečo? Lebo budeš v kalorickom deficite.

Ak budeš jesť iba melón každý deň v priebehu 2 týždňov, nemáš šancu prijať také množstvo kalórií, na aké si pravdepodobne zvyknutá. A tak, samozrejme, začneš chudnúť. Tvoje telo však prostredníctvom melónu nebude dostávať to, čo potrebuje – živiny, bielkoviny, tuky. A tým si koleduješ o problémy.

Internetové články ti dokonca zaručujú až 3-4 kilá dole za týždeň! To neznie zdravo, však? A naviac, nie je to tuk, ktorý za ten týždeň schudneš → iba stratíš vodu, svaly a zmenší sa obsah v tvojich črevách.

Rovnaké články melónovú diétu označujú za dokonalý detox organizmu. Ak čítaš Fitlaviu, vieš, že detox absolútne nepotrebuješ.

melónová diéta, Melónová diéta: nezmysel alebo cesta za dokonalou postavou?

https://www.freepik.com/free-photo/beautiful-pattern-with-fresh-watermelon-slices-yellow-bright-background-top-view-copy-space_1160082.htm#query=water%20melon&position=18&from_view=search&track=sph

Zaujíma ťa, ako melónová diéta vyzerá?

Pozreli sme niekoľko článkov, ktoré nám internet ponúkol a boli sme naozaj zdesení. Takéto diéty môže odporúčať naozaj len človek, ktorý netuší nič o zdravom stravovaní, životnom štýle, športe či fungovaní organizmu. Nenechaj sa nachytať sľubmi o rýchlom chudnutí. Na melóne naozaj nevydržíš dlho a keď začneš jesť po ukončení tejto diéty tak, ako si bola zvyknutá – kilá sa ti vrátia aj s úrokmi.

Melónová diéta vyzerá nejako takto:

 • Raňajky: melónové müsli (melón s jogurtom a vločkami), melónová hrianka (opečený chleba s melónom),
 • Desiata: melónové smoothie, melónový šalát,
 • Obed: melónová polievka (rozmixovaný melón s vodou), melónové kura (kuracie mäso s nakrájaným melónom a hriankou), melónové cestoviny/ rizoto
 • Večera: melón s mozzarellou a šalátom

No, nevieme ako ty, ale pre nás sú tieto kombinácie dosť strašidelné a vôbec nie lákavé. A navyše, už po obede by sme mali melóna plné zuby a brucho naopak prázdne.

melónová diéta, Melónová diéta: nezmysel alebo cesta za dokonalou postavou?

https://www.freepik.com/free-photo/pieces-watermelon-mozzarella-with-cloth_8966400.htm#query=water%20melon&position=6&from_view=search&track=sph

Prečo povedať melónovej diéte striktné NIE?

Tento typ diéty za nás vôbec nie je správny ani vhodný na chudnutie. Prečo?

1. Melón obsahuje asi 29 kalórií na 100g

A to je veľmi málo na to, aby sme z neho mohli vyskladať (aspoň trochu) schopnú diétu.

Keď sme veľmi narýchlo v kalorických tabuľkách prepočítali denný kalorický príjem pomocou tejto diéty, vyšlo nám priam desivé číslo → 1050 kcal/deň!

Pokiaľ si si nikdy nerátala kalórie, asi ti toto číslo nič nehovorí. Preto ti to v skratke priblížime:

 • priemerný denný príjem kalórií u ženy na udržanie váhy je 2000 kcal (aktívne ženy 2200 – 2500 kcal).

Na 1000kcal určite budeš chudnúť, ale nie je to zdravý ani udržateľný koncept diéty. Prídeš akurát o všetky svaly, menštruáciu a chuť existovať.

2. Tuky nie sú nepriateľ – nesnažíme sa ich zbaviť

Autori článkov o melónovej diéte považujú za hlavnú výhodu tohto excelentného jedálnička to, že neobsahuje takmer žiadne tuky. Naozaj. Množstvo tukov prijatých touto diétou za deň je cca 25g. A to je žalostne málo.

 • Denne by si mala prijať asi 1g tuku na kilogram hmotnosti. Takže 25g je vhodné tak pre 8 ročné dieťa!

Tuk potrebujeme. On nie je zodpovedný za naše priberanie. Naopak, je skvelý. Hrá dôležitú rolu v správnom fungovaní nášho menštruačného, hormonálneho aj nervového systému, je zdrojom energie a plní mnoho ďalších skvelých funkcií. Že neveríš? V tom prípade šup šup sem:

melónová diéta, Melónová diéta: nezmysel alebo cesta za dokonalou postavou?

https://www.freepik.com/free-photo/piece-red-juicy-watermelon-green-background_4399604.htm#query=water%20melon&position=20&from_view=search&track=sph

3. Bielkoviny budeš v melóne hľadať márne

Bielkoviny sú pre nás organizmus taktiež extrémne dôležité. Podporujú tvorbu buniek, tkanív (áno, aj svalov), prispievajú k regenerácii, tvoria enzýmy a hormóny, podporujú imunitu a pomáhajú pri chudnutí.

 • Vieš, koľko by si mala denne prijať bielkovín? Asi 1,6 – 2,0g na kilogram hmotnosti. Takže pokiaľ vážiš 70 kíl, mala by si prijať minimálne 110 – 140 g bielkovín denne.
 • A koľko ich prijmeš touto diétou? Približne 70g za deň a to tiež len vďaka tomu jednému kuraciemu prsu, ktoré ti toto stravovanie dopraje. A to zďaleka nestačí.

„Okrem toho, pokiaľ sa snažíš vyformovať postavu tak, ako si videla u tej krásnej fitnessky na Instagrame – schudnúť nestačí. Budeš potrebovať svaly. Pravdepodobne o moc viac svalov, ako si myslíš. A tie bez bielkovín rozhodne nenaberieš.

4. Bez sacharidov a životnej energie sa žije ťažko

Hlavným zdrojom energie pre naše svaly a mozog sú práve sacharidy. Čím menej ich budeš prijímať, tým unavenejšia budeš. A pokiaľ sa snažíš schudnúť, mala by si práve naopak pridať viac pohybu.

Tým, že vyradíš väčšinu sacharidov zo svojho jedálnička, docieliš akurát tak to, že sa posadíš na gauč hneď, ako sa  vrátiš z práce.

5. Melóna budeš mať za tri dni plnú hlavu aj žalúdok

A to nie je udržateľný koncept diéty. Pri chudnutí hrá rolu aj čas. Nie je vhodné chudnúť príliš rýchlo. Chudnutie musí mať systém a diétne stravovanie musí byť udržateľné dlhodobo.

 • Vieš si predstaviť jesť melón s chabými prílohami mesiac? Ani my nie.
 • Myslíš že za mesiac dosiahneš svoju vysnívanú postavu? No, tak jednoduché to nie je.
melónová diéta, Melónová diéta: nezmysel alebo cesta za dokonalou postavou?

https://www.freepik.com/free-photo/sliced-watermelon-side-view-white-grunge-background_8248482.htm#page=2&query=water%20melon&position=41&from_view=search&track=sph

Melónová diéta nie je cesta. Čo teda robiť, keď chceš schudnúť?

Nadváha a obezita sú problém. Chronický. Smrteľné ochorenia. Rizikové faktory mnohých chorôb. Psychický tlak. Slabá sebahodnota a nízke sebavedomie. Niekedy jednoducho potrebujeme diétu, aby sme boli zdravší a sebavedomejší. Ale dá sa to aj rozumne. Bez zbytočného týrania svojho tela a odopierania si obľúbených potravín.

Mnoho článkov na našom blogu sa venuje témam racionálneho stravovania. Preklikneš sa na ne pohodlne cez nasledujúce odkazy:

Okrem toho sme pre teba vytvorili vzdelávaciu platformu o chudnutí a zdravom životnom štýle. Viac sa o nej dozvieš tu: Najväčšia online video platforma na Slovensku. Predídeš vďaka nej mnohým problémom, ku ktorým by ťa dostala možno práve melónová diéta. Tak na čo čakáš? Pridaj sa k nám!

melónová diéta, Melónová diéta: nezmysel alebo cesta za dokonalou postavou?

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať