Úvod » Blog » Chudnutie » Chudnutie strava » Najmenej kalorické potraviny – týchto 10 môžeš jesť bez výčitiek

Najmenej kalorické potraviny – týchto 10 môžeš jesť bez výčitiek

Erika Zajacová
najmenej kaloricke potraviny

Aký by bol svet krásny, keby mala čokoláda toľko kalórií ako brokolica. Bohužiaľ, príroda to zariadila inak a oveľa viac túžime po sladkých veciach než po zelenine či ovocí.

A keďže o tom, či budeme chudnúť alebo nie rozhodujú kalórie, hodí sa mať v zálohe zoznam potravín, po ktorých môžete siahnuť bez obáv o vašu postavu.

Toto sú najmenej kalorické potraviny, ktoré sú prekvapivo chutné a pomôžu ti nielen pri chudnutí.

1. Uhorka, rajčina, paprika

Klasická „letná“ zelenina, ktorá tvorí základ väčšiny šalátov najmä v stredomorskej kuchyni. 100 gramov surovej uhorky (čo je celkom slušná porcia) pripadá približne 12 kcal, jedna veľká rajčina má do 20 kcal.najmenej kalorické potraviny, Najmenej kalorické potraviny – týchto 10 môžeš jesť bez výčitiek

Miska podobného šalátu k obedu a večeri ti pomôže naplniť odporúčaný denný príjem ovocia a zeleniny, vlákniny a pomôže ti ostať dlhšie sýtou. Navyše si ho vychutnáš spolu s hlavným jedlom, takže nebudeš mať pocit, že ješ „jedlo pre zajace“.

2. Cuketa

Cuketa je láska a cuketové rezance patria k najlepším vychytávkam, aké môžeš do svojej kuchyne zaradiť. Dnes už nemusíme stáť v rade na banány a máme k dispozícii širokú ponuku zeleniny počas celého roka. Sto gramov cukety obsahuje približne 17 kcal.

Čo je na cukete najlepšie? Má všestranné využitie. Môžeš z nej urobiť rezance, placky alebo ju nastrúhať do perníkového cesta.

3. Šampiňóny

Jedna šálka očistených šampiňónov má okolo 15 kcal, bez obáv ich teda môžeš pridať k svojej porcii mäsa alebo naplniť napríklad vajíčkovo-zeleninovou zmesou.

4. Karfiol a brokolica

Akoby ich jedna mater mala. Líšia sa farbou, kalorické hodnoty sú približne rovnaké. Na 100 gramov brokolice pripadá 35 kcal, z toho je približne 10 kcal vo forme bielkovín. Karfiol je na tom podobne, v 100 gramoch nájdeme 25 kcal a 2 gramy bielkovín.najmenej kalorické potraviny, Najmenej kalorické potraviny – týchto 10 môžeš jesť bez výčitiek

Karfiol aj brokolica sú skvelou formou samostatnej prílohy, môžeš ich použiť aj ako náhradu ryže, osviežia obľúbené fašírky či placky.

Nenechaj si ujsť ani náš skvelý recept na karfiolové rizoto s tuniakom, ktoré je plné bielkovín a ušetrí poriadnu dávku kalórií.

5. Konjac

Ak hľadáš najmenej kalorické potraviny, rozhodne by si si nemala nechať ujsť konjac.

Táto vychytená novinka vo forme hľuzovej rastliny k nám prišla z Ázie. Za krátky čas si získala veľa fanúšikov – a my sa vôbec nečudujeme.

Konjac je surovinou na výrobu rezancov či iných cestovín, ktoré využiješ ako náhradu prílohy. Sú takmer úplne bez kalórií, neobsahujú lepok, laktózu, cukor ani soľ.

Hlavnou zložkou konjacu je forma rozpustnej vlákniny, tzv. glukomanán. Ten vo vode bobtná, udržuje pocit sýtosti, stabilizuje glykémiu a znižuje cholesterol.

6. Grapefruit

Pôvodne sme chceli použiť melón, toho si však počas zimných mesiacov veľa neužijeme. Skvelou náhradou je grapefruit alebo iné citrusy. Ak ti prekáža horká chuť grapefruitu, neboj sa siahnuť po pomele, mandarínke či pomaranči.

Všetky citrusové plody obsahujú vďaka šupkách, v ktorých sú mesiačiky zabalené, veľa vlákniny a prospešných látok. V zime oceníme najmä vitamín C, ktorý podporí imunitu.

7. Špenát

Veľa objemu za málo kalórií. Čerstvý špenát navyše skvele vyzerá v akomkoľvek šaláte. Dodá cenné železo, draslík, horčík aj fosfor.

Podobnú službu urobí tiež ľadový šalát, rukola, polníček alebo „hocičo zelené“ – listovú zeleninu právom radíme medzi najmenej kalorické potraviny. Na 100 gramov obsahuje v priemere tesne nad 10 kcal. najmenej kalorické potraviny, Najmenej kalorické potraviny – týchto 10 môžeš jesť bez výčitiek

Nevýhodou je, že vysoký obsah kyseliny šťavelovej v špenáte znižuje vstrebávanie vápnika. Plátok syra k špenátu ešte nemusí byť z hľadiska celodenného príjmu vápnika problém, urobíš však lepšie, ak ho nebudeš konzumovať s mliečnymi výrobkami.

8. Kvasená kapusta

Vedela si, že kvasená kapusta obsahuje viac vitamínu C ako citrusové ovocie? Okrem toho je zdrojom cenných probiotík, ktoré slúžia ako potrava pre naše črevné baktérie. Na 100 gramov obsahuje okolo 20 kcal, pomôže s denným príjmom vlákniny, dodávkou vitamínov.

9. Biely jogurt

Aby sme neostali iba pri zelenine a ovocí, nízkokalorické skvosty nájdeme aj v mliečnych výrobkoch. Ako príklad uvádzame neochutený biely jogurt, ktorý na 100 gramov obsahuje približne do 70 kcal. Hľadajte výrobky s čo najnižším podielom tuku, čo kalórie udrží na minime.

Najmä pri chudnutí oceníte vyšší podiel bielkovín. Baktérie mliečneho kvasenia pozitívne vplývajú na trávenie a zdravie vašich čriev. Sú podpornou liečbou pri hnačke aj zápche a môžu pomôcť aj s nafukovaním.

10. Bylinky a korenie

Áno, nie je to zrovna klasická potravina, ktorú by si v podobnom zozname čakala. Vhodné bylinky a koreniny však vedia aj z toho najnudnejšieho šalátu vytvoriť dielo hodné šéfkuchára. Bazalka či oregáno sa výborne hodia k jedlám na taliansky spôsob a zemiaky s tymiánom sú dokonalá zimná lahôdka.najmenej kalorické potraviny, Najmenej kalorické potraviny – týchto 10 môžeš jesť bez výčitiek

A keďže súčasťou zdravého stravovania je aj pitný režim, z byliniek si môžeš urobiť čaj, ktorý podporí imunitu, trávenie a… viac si prečítaš v našom článku, kde sme vybrali 7 bylinkových čajov, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Ktoré sú tvoje obľúbené nízkokalorické potraviny?

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať