Úvod » Blog » Zdravie » Nedostatok vápnika: ako môže ohroziť tvoje zdravie?

Nedostatok vápnika: ako môže ohroziť tvoje zdravie?

Image by 8photo on Freepik

Vápnik (Kalcium) si väčšina z nás na prvú dobrú spojí so zdravými kosťami a rastom. Veľa ľudí už ale nevie, za aké ďalšie funkcie v našom organizme zodpovedá. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké riziká nedostatok vápnika v sebe skrýva.

Vieš, čo všetko má v organizme vápnik pod palcom?

 • Základná stavebná časť kostí a zubov,
 • správny rast a vývoj detí,
 • svalové kontrakcie,
 • zrážanie krvi, aby si nevykrvácala pri každom menšom poranení,
 • správna činnosť srdca a ciev,
 • prenos nervových vzruchov,
 • činnosť hormónovenzýmov.
nedostatok vápnika, Nedostatok vápnika: ako môže ohroziť tvoje zdravie?

https://www.freepik.com/free-photo/male-doctor-pointing-human-skeleton-show-spinal-cord-explain-mechanical-disorders-rehabilitation-cabinet-specialist-explaining-back-bones-system-physical-therapy_24689489.htm#query=bone&position=17&from_view=search&track=sph

Nedostatok vápnika: aké sú jeho riziká?

Vápnik je pre náš organizmus naozaj dôležitý. Pokiaľ ho nebudeš prijímať v dostatočnom množstve, môže viesť až k naozaj závažným ochoreniam. Najčastejšie dochádza k osteoporóze, ktorá je riziková najmä pre ženy v menopauze. Avšak vápnik je potrebné prijímať už od detstva, nie až keď je neskoro.

Osteoporóze aj potrebe kalcia u detí sme sa venovali v samostatných článkoch, takže ak ťa tieto témy zaujímajú, určite klikaj sem:

Nájdeš v nich okrem iného aj odporúčanú dennú dávku vápnika alebo prečo kalciový sirup na kašeľ NEpomáha, aj keď ho do nás babky liali vo veľkom.

Okrem osteoporózy sa nedostatok vápnika môže prejaviť aj takto:

Pokiaľ ide o chronický nedostatok vápnika, môže u starších ľudí viesť až k demencii, problémom s pamäťou, agresivite či zmätenosti. O Alzheimerovej demencii nájdeš viac tu:

nedostatok vápnika, Nedostatok vápnika: ako môže ohroziť tvoje zdravie?

https://www.freepik.com/free-vector/tiny-people-healthy-sportsman-with-organic-food-high-calcium-uses-calcium-calcium-dietary-supplement-strong-bones-teeth-concept-pinkish-coral-bluevector-isolated-illustration_11663387.htm#query=calcium&position=0&from_view=search&track=sph

Nedostatok vápnika: hypokalcémia ako dôvod hospitalizácie?

Veľmi výrazný a náhly pokles vápnika v krvi môže viesť až k hospitalizácii. Tento problém sa nazýva ťažká hypokalcémia a môžu ju spôsobiť napríklad niektoré lieky (diuretiká, bisfosfonáty) či niektoré ochorenia.

Prejavy:

 • svalové reflexy, kŕče,
 • sťahy svalov dýchacích ciest, dusenie,
 • zástava srdca.

Ako môžeš vápnik dopĺňať?

V prvom rade je dôležité zamerať sa na stravu. Poďakuje sa ti (nie len) tvoja peňaženka. Medzi potraviny s vysokým obsahom vápnika radíme:

U rizikovejších ľudí – kostné ochorenia, osteoporóza či menopauza, starší ľudia, vegáni, deti, tehotné ženy – je vhodné k strave pridať aj doplnky výživy. Pre bežnú populáciu tieto doplnky nie sú nutné, no ak si myslíš, že máš nedostatok vápnika v strave, môžeš ho dopĺňať práve nimi.

nedostatok vápnika, Nedostatok vápnika: ako môže ohroziť tvoje zdravie?

https://www.freepik.com/free-photo/top-view-organic-milk-tasty-cheese_9249372.htm#query=calcium&position=45&from_view=search&track=sph

Nezabúdaj na vitamín D

Vitamín D a vápnik sú nerozlučná dvojica. Vápnik totiž pre dostatočné vstrebávanie potrebuje práve déčko. Pokiaľ však nemáš žiadne problémy s kosťami a vitamín D v tabletkách ti nepredpísal lekár – nemusíš hneď bežať do lekárne.

 • Úplne ti stačí sa denne na 10 – 15 minút vystaviť slnku. Najlepšie tvár a paže a dennú dávku vitamínu D máš zaručenú.

Upozornenie: Neznamená to však, že UV žiarenie nie je nebezpečné. Vždy sa chráň opaľovacími krémami s dostatočným SPF! Tvoja pleť ti za to poďakuje. Ale o tom inokedy…

Ako dopĺňaš hladinu vápnika ty? Máš ho dostatok v strave alebo ho suplementuješ práve prostredníctvom doplnkov?

 

ZDROJE:

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať