Úvod » Blog » Zdravie » Nimbový olej: správny liek na kožné problémy?

Nimbový olej: správny liek na kožné problémy?

Sara Bláhová

Nimbový olej má dlhú históriu v Ajurvédskej medicíne vďaka jeho všestranným účinkom. Dlhé stáročia sa využíva na liečbu rôznych kožných ochorení ako sú napríklad psoriáza, ekzémy či akné. Rôzne stránky s prírodnou kozmetikou ospevujú účinky tohto tropického oleja, no napriek tomu ho u nás nevídame často v komerčnej kozmetike.

V dnešnom článku sa dozvieš či je nimbový olej hodný tvojich peňazí – rozoberieme si jeho chemické zloženie, konkrétne využitia a prípadne riziká používania.

nimbový olej, Nimbový olej: správny liek na kožné problémy?

V čom vyniká zloženie nimbového oleja?

Nimbový olej sa získava z tropickej rastliny Azadirachta indica, ktorá pochádza z Indie. Olej má tmavo oranžovú farbu kvôli vyššiemu obsahu karoténov. Ďalšia z charakteristík tohto oleja je jeho nepriaznivá aróma, ktorá súvisí s obsahom triterpénov. Nimbový olej obsahuje predovšetkým azadirachtin a nimbin, kvôli ktorým má potentné antibakteriálne, antivírové a protiplesňové účinky.

Okrem bioaktívnych látok sa v oleji nachádza široké spektrum mastných kyselín vrátane vitamínu E, ktorý sa radí medzi dôležité antioxidanty.

Využitie nimbového oleja (nie len) v kozmetike

  • Nimbový olej má silné antimikrobiálne vlastnosti vďaka obsiahnutým triterpénom, čo vysvetľuje jeho využitie pri liečbe kožných infekcií ako sú napríklad bradavice.
  • Vďaka jeho protizápalovým vlastnostiam má údajne pomáhať na zmiernenie symptómov kožných ochorení ako je psoriáza, ekzém či akné.
  • Vyšší obsah vitamínu E v oleji vysvetľuje možné ochranné účinky proti starnutiu pokožky, keďže zabraňuje tvorbe voľných radikálov, ktoré pokožku poškodzujú.
  • Nimbový olej sa v poľnohospodárstve využíva ako účinný pesticíd. Rastlina využíva totiž triterpény ako obranný mechanizmus proti škodcom. Preto niektorí využívajú olej ako prírodný repelent.

nimbový olej, Nimbový olej: správny liek na kožné problémy?

Čo hovorí veda na účinky oleja?

Momentálne existuje len málo kvalitných štúdií, v ktorých sa skúmali účinky nimbového oleja na ľuďoch. Dôvodom môže byť nedostatok financií či nezáujem kozmetického priemyslu skúmať v tejto oblasti. Väčšina vedeckých dôkazov ktoré momentálne máme sú založené na in-vitro a zvieracích štúdiách, z ktorých nemôžno robiť silné závery. Existujú ale možné mechanizmy, ktoré vysvetľujú niektoré z pripisovaných účinkov oleja – súvisia predovšetkým s vyššie spomínanými bioaktívnymi látkami.

Napriek tomu že sa nimbový olej používa už dlhé roky v Ayurvede, treba brať jeho účinnosť ako liek na kožné problémy s odstupom.

Nežiadúce účinky a riziká používania nimbového oleja

Prírodný pôvod nimbového oleja negarantuje jeho bezpečnosť pre ľudské používanie. Vysoký obsah triterpénov robia olej toxickým, preto rozhodne nie je vhodný na vnútorné použitie. V Ayurvede sa nimbový olej síce konzumuje, no v dnešnej dobe vieme, že takéto používanie môže spôsobiť vážne tráviace problémy až poškodenie pečene.

Taktiež treba dodať, že sú prírodné oleje pri ich výrobe väčšinou nedostatočne regulované. Pri nesprávnej extrakcií oleja sa radikálne znižuje obsah bioaktívnych zložiek a taktiež môže prísť ku kontaminácií produktu so škodlivými látkami.

Čistý nimbový olej je veľmi potentný, kvôli čomu môže citlivú pokožku podráždiť. Preto sa pred aplikáciou zvyčajne riedi s inými prírodnými olejmi. V horších prípadoch môže prísť až ku alergickej reakcii. Preto ti rozhodne odporúčame poradiť sa so svojim dermatológom, ak zvažuješ používanie tohto oleja.

Verdikt – stojí nimbový olej za skúšku?

Tento tropický olej má silné korene v Ayurvede a alternatívnej medicíne, no jeho používanie nesie so sebou určité riziká. Na liečbu kožných ochorení máme v dnešnej dobe efektívnejšie lieky a prípravky. Pokiaľ ťa napriek tomu jeho účinky zaujali, tak ti odporúčame poradiť sa so svojim dermatológom, pred tým než ho zaradíš do svojej rutiny. Alebo ostať pri jeho využití v záhradkárstve ako pesticíd.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať