Úvod » Blog » Zdravie » NUPO diéta: Veľmi nízkokalorická diéta – štýl rýchleho chudnutia?

NUPO diéta: Veľmi nízkokalorická diéta – štýl rýchleho chudnutia?

Viktória Janáčková

NUPO diéta pomáha vytvoriť účinnú nízkokalorickú diétu, ktorá ti zaručí rýchle chudnutie. Ideálna je pre tých, ktorí chcú efektívne schudnúť a udržať si cieľovú hmotnosť zdravou cestou. Čo je na tom pravda?

V tomto článku ti najskôr predstavíme celkový koncept NUPO diéty a potom si ju bližšie rozoberieme, prípadne vyvrátime fakty, ktoré tvrdí. Poďme na to!

NUPO diéta: zoznám sa s práškovou diétou

Názov NUPO je vytvorený zo slov Nutritional (NU) Powder (PO), čo v preklade znamená výživový prášok. Táto diéta bola vytvorená v roku 1981 v nemocnici v Dánsku popredným výskumníkom v oblasti obezity, Dr. Flemmingom Quaadeom.

NUPO diéta je veľmi nízkokalorická diéta, počas ktorej všetko jedlo nahradíš nízkokalorickými práškami s vysokou výživovou hodnotou. Vybrať si môžeš z chutných kokteilov, teplých polievok či ovsených kaší.

Firma NUPO stále sídli v Dánsku. Nachádzajú sa tu oddelenia vývoja, výroby, marketingu a predaja pre medzinárodný trh.

NUPO diéta, NUPO diéta: Veľmi nízkokalorická diéta – štýl rýchleho chudnutia?

AKO PREBIEHA STRAVOVANIE S NUPO DIÉTOU?

Denne by si prijímala 6 porcií náhrad jedla po dobu niekoľkých týždňov, ktorých celková kalorická hodnota sa pohybuje okolo 700 kcal denne – zvyčajne nepresahuje 800kcal. Dodajú ti správnu kombináciu potrebných živín – bielkoviny, vláknina, vitamíny a minerály.

NUPO diéta sľubuje, že vďaka ideálnemu zloženiu nebudeš strácať svalovú hmotu – všetka stratená hmotnosť bude tuk.

Všetky náhrady jedál obsahujú obmedzené množstvo sacharidov. To vedie k tomu, že telo namiesto sacharidov začína po pár dňoch spaľovať prebytočné zásoby tukov. Takto sa dostaneš do stavu „ketózy“, ktorá sa vyznačuje nízkou hladinou cukru v krvi a vysokou hladinou ketónov v krvi, čo sú látky tvorené odbúraným tukom, ktoré slúžia ako zdroj energie pre telo.

Ľudia v ketóze pociťujú majú väčší pocit sýtosti a lepšie pracujú so svojim hladom. (1)

Začiatok na NUPO diéte nie je ľahký

Prvý týždeň môže priniesť mnoho vedľajších účinkov. Predsa len, tak rýchle a obrovské obmedzenie v energetickom príjme je pre telo veľký šok.

BOLESŤ HLAVY

Bolesťou hlavy telo reaguje na znížený príjem cukru, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie mozgu a iných orgánov. Môže zmiznúť v krátkom čase, kedy si telo na tento nový stav zvykne. Dá sa to zmierniť dodržiavaním pitného režimu.

ZÁVRATY A ZIMA

Telo bude na výrazné zníženie kalórii reagovať závratmi a chladom. Závraty časom prestanú, no chlad môže byť niečo, čo môžeš pociťovať dlhodobo, pretože má tvoje telo málo energie.

ZNÍŽENA POZORNOSŤ A ÚNAVA

Nedostatok energie sa zobrazí aj na tvojej schopnosti sústrediť sa. Budeš sa cítiť dosť ospalo a paradoxne to môže narušiť aj tvoj spánok. Nehovoriac o tom, ako to celé môže negatívne ovplyvniť tvoju náladu.

HLAD

Hlad je nevyhnutná súčasť prechodu na nízkokalorickú stravu. Žalúdok si musí zvyknúť na obmedzené množstvo potravy. V priebehu pár dní by sa pocit hladu mal znížiť, prípadne zmiznúť.

NUPO diéta, NUPO diéta: Veľmi nízkokalorická diéta – štýl rýchleho chudnutia?

Autor fotky: Polina Zimmerman na Pexels

Poďme si NUPO diétu rozobrať bližšie: kde je háčik?

Všetky tie tvrdenia, ktoré výskumníci a odborníci o NUPO diéte tvrdia znejú super. Za krátky čas schudneš veľké množstvo kalórií, vôbec nebudeš pociťovať hlad a ušetríš svoj čas prípravou jedál? Krásna predstava.

Ak chceš byť zdravá, potrebuješ prijímať živiny z rôznych zdrojov a v dostatočnom množstve, a to pri príjme 700 kcal nie je možné.

Všeobecne odporúčaný denný príjem kalórii je pre bežného muža 2000-2800 kcal a pre ženu 1600-2400 kcal. To je ale veľmi individuálne a závisí to od množstva faktorov, o tom sa viac dočítaš v tomto článku: Ako počítať kalórie? Tu je 6 tipov, vďaka ktorým budeš mať chudnutie pod kontrolou

V každom prípade, keď si porovnáme tieto čísla so smiešnymi 700 kcal, môže nám byť zrejmé, že niekde bude chyba.

Poďme sa pozrieť na pár argumentov, ktoré ti môžu pomôcť pri rozhodovaní, či je NUPO diéta skutočne vhodná a zázračná.

 1. Nenaučí ťa vyvážene sa stravovať

Častý problém väčšiny diét je, že ťa vôbec nepripravia na stravovanie po jej skončení. Napríklad: začneš konzumovať NUPO výrobky po dobu 3 týždňov. Bude sa ti dariť, schudneš a nezažiješ príliš veľa vedľajších účinkov. Následne prejdeš na bežnú stravu, čo v preklade znamená, že sa vrátiš k návykom, ktoré si mala pred NUPO diétou.

Kilá sa ti rýchlo vrátia nielen nesprávnym zložením jedálnička, ale hlavne navýšením kalórii na hodnotu, ktorú tvoje telo potrebuje pre správne fungovanie a tiež sa ti vráti stratená voda.

 1. Extrémne nízke množstvo kalórii

Tvoje telo potrebuje prijať určité množstvo kalórii, aby mohlo správne fungovať a zabezpečovať 3 hlavné procesy:

 • BAZÁLNY METABOLIZMUS (BMR): zahŕňa počet kalórii, ktoré potrebuješ pre pokrytie základných funkcii tvojho tela. Takže ak by si celý deň ležala na posteli bez pohybu, tvoje telo by spálilo toto množstvo kalórií.
 • TRÁVENIE: telo využíva určité množstvo kalórií aj na trávenie, čo sa tiež nazýva termický účinok potravín (TEF)
 • FYZICKÁ AKTIVITA: sem už spadá všetok tvoj pohyb, od umývania zubov až po náročný tréning

Veľmi rapídne zníženie kalórií potom môže viesť k viacerým problémom, a to napríklad:

 • Nedostatok bielkovín sa odrazí na strate svalovej hmoty, nesprávnom fungovaní orgánov, čo vedie k rôznym ochoreniam, tenkým a lámavým vlasom a nechtom (2)
 • Deficit sacharidov sa prejavuje problémovým trávením a vyprázdňovaním, častou únavou, nedostatkom energie, oslabenou imunitou, zlou náladou spojenou s úzkosťami, pomalšou regeneráciou a spomalenou mozgovou činnosťou
 • Obmedzené množstvo tukov sa ukáže na problémoch s hormonálnou sústavou (ženy môžu prísť o menštruáciu), nedostatkom vitamínov v tukoch rozpustných (D, E, K, A), suchou pokožkou, zlou sústredenosťou a problémoch s cholesterolom
 • Málo vápnika z potravín ako sú mliečne výrobky a listová zelenina znižuje pevnosť kostí a zvyšuje riziko zlomenín (3)
 • Strava bez vitamínov skupiny B (celozrnné výrobky, strukoviny, vajca, orechy…) môže mať za následok svalovú slabosť, vypadávanie vlasov a šupinatú pokožku (4)
 • Nedostatok horčíka sa prejaví únavou, migrénami, svalovými kŕčmi a abnormálnymi srdcovými rytmami (5)

Veľmi nízkokalorické diéty by nemali dodržiavať tehotné a dojčiace ženy, deti, dospievajúci a ľudia starší ako 50 rokov.

 1. Strata svalovej hmoty

Aj keď sme na začiatku spomínali, že NUPO diéta sľubuje minimum stratenej svalovej hmoty a všetka miznúca hmotnosť bude tvorená tukom, nie je to úplne možné.

Bielkoviny, rovnako ako sacharidy a tuky, plnia aj nutričnú funkciu. Telo využíva bielkoviny ako zdroj energie len v nutných prípadoch – je to preň posledná možnosť. Ak príliš znížiš príjem sacharidov a tukov, nedávaš svojmu telu na výber a začne energiu čerpať z bielkovín a teda svalov.

NUPO diéta, NUPO diéta: Veľmi nízkokalorická diéta – štýl rýchleho chudnutia?

Autor fotky: Andrea Piacquadio na Pexels

 1. Žlčové kamene

Ďalší veľmi vážny a bežný vedľajší účinok nízkokalorických diét je vznik žlčových kameňov. Deje sa to preto, že ak schudneš veľmi rýchlo, tvoja pečeň vylučuje extra cholesterol, čo vedie k nadmernému množstvu cholesterolu v žlčí.

Žlčové kamene potom stoja za bolesťami brucha a chrbta, nevoľnosťou, zvracaním, nadúvaním, poruchami trávenia, pálením záhy a plynatosťou

 1. Zníženie plodnosti a strata menštruácie

Rapídne zníženie kalórii má negatívny vplyv na plodnosť. To sa v tomto prípade týka najmä žien, keďže menštruačný cyklus je ovplyvnený najmä pomocou hormónov.

Reprodukčná funkcia je potláčaná u žien, ktoré prijímajú o 22-42% menej kalórii, ako je potrebné na udržanie hmotnosti. Napríklad, ak je žena, ktorá by mala prijímať 2000 kcal denne a prejde s NUPO diétou na 700 kcal denne, zníži svoj príjem až o 65%. (6)

Medzi príznaky zníženej plodnosti patrí nepravidelná, vynechávajúca alebo žiadna menštruácia. Na presnú diagnostiku je nutné vyšetrenie lekárom.

Mala by si začať s NUPO diétou?

Ak chceš schudnúť, najdôležitejším krokom je zníženie celkového príjmu kalórii a vôbec to nemusí byť v tak extrémnom množstve, ako to je v prípade NUPO diéty. Už vieš, aké následky má extrémne nízke množstvo kalórii.

Problémom je, že veľa ľudí stráda vytrvalosť a trpezlivosť. Hľadajú skratky a nepáči sa im, že chudnutie je dlhodobý proces, ktorý so sebou prináša množstvo obiet a času. Práve to je dôvod, prečo sa rozhodnú siahnuť po niečom, čo sľubuje rýchle a obrovské účinky.

Namiesto trápenia svojho tela nedostatkom energie potrebnej pre jeho fungovanie, skús popracovať na základoch: vyvážená strava, denná aktivita, spánok, pitný režim a tiež sa lepšie naučiť pracovať s pevnou vôľou a vytrvalosťou.

Viac o vyváženom chudnutí si môžeš prečítať v týchto článkoch:

Ako vyzerá zdravé chudnutie? Dodržiavaš všetkých 5 zásad?

Najčastejšie mýty o chudnutí: ktorým z týchto 5 ešte veríš?

Chudnutie po pôrode: 6 tipov ako sa zbaviť prebytočných kíl

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať