Úvod » Blog » Zdravie » Nepodceňte pálenie záhy – môže byť nebezpečné. Ako ho zvládnuť bez liekov?

Nepodceňte pálenie záhy – môže byť nebezpečné. Ako ho zvládnuť bez liekov?

Petra Ondrašáková
pálenie záhy

Pálenie záhy je problém, ktorý pravidelne trápi až štvrtinu populácie. Mnohí ľudia to berú na ľahkú váhu a častokrát siahajú po tabletkách, ktoré im prinesú krátkodobú úľavu. O nebezpečenstvách, ktoré prináša dlhodobé pálenie záhy sa však veľa nehovorí, a pritom to môže vyústiť až do rakoviny pažeráka!

Pálenie záhy je našťastie problém, ktorý sa dá jednoducho vyriešiť aj bez liekov, len zmenou životného štýlu a úpravou stravy.

Ako vzniká pálenie záhy?

Pálenie záhy vzniká spätným tokom žalúdočnej kyseliny zo žalúdka do pažeráka. To znamená, že sa časť kyseliny zo žalúdka presunie hore, do pažeráka, ktorý na rozdiel od žalúdka nie je voči tejto kyseline chránený.

Sliznica pažeráka sa vplyvom kyslého prostredia poškodí, a ak sa tento stav opakuje vzniká takzvaný Barettov pažerák, ktorý môže vyústiť do vzniku rakoviny.

pálenie záhy, Nepodceňte pálenie záhy – môže byť nebezpečné. Ako ho zvládnuť bez liekov?

Pálenie záhy a prevencia: ako zmeniť stravu a životný štýl?

Často sa hovorí, že najlepšia liečba je prevencia a najčastejšie je to skutočne dobrá rada. Poďme si teda ukázať pár bodov, ktoré ti môžu pomôcť predísť nepríjemnému páleniu záhy.

1. Jedz pomaly a malé porcie jedál.

2. Konzumuj stravu bohatú na bielkoviny, obmedz tučné, ťažké, dráždivé jedlá.

3. Aspoň 2 hodiny pred spaním už nejedz.

4. Nefajči a obmedz pitie alkoholu.

5. Vyhýbaj sa noseniu tesného oblečenia, najmä v oblasti pása.

6. Obmedz konzumáciu potravín obsahujúcich rafinovaný cukor, čerstvého cesnaku a cibule, mäty, korenín, kofeínu (káva, silný čaj).

7. Obmedz prácu v predklone a zdvíhanie ťažkých váh.

8. Zbav sa nadváhypravidelne vykonávaj pohybovú aktivitu.

Prírodná pomoc pri pálení záhy

Brest plavý

Čaj či tabletky z brestu plavého obsahujú sliz, ktorý funguje ako bariéra pred poškodením sliznice žalúdočnou kyselinou. Navyše má aj protizápalové účinky.

Chaluha bublinatá, ibištek 

Podobne ako brest funguje aj chaluha bublinatá a koreň z ibišteka.

Sladké drievko

Sladké drievko chráni sliznicu tráviaceho traktu tým, že zvyšuje sekréciu hlienu, ktorý má ochrannú funkciu. Konzumuje sa 15 minút pred jedlom.

Zázvor

Pitie zázvorového čaju 20 minút pred jedlom pomôže udržiavať žalúdočnú kyselinu v normále, pôsobí protizápalovo a tvorí ochrannú vrstvu pre pažerák.

Harmanček

Harmanček je veľmi účinný pri zapálenej či podráždenej sliznici, ktorá je pri pálení záhy prítomná. Čaj z harmančeka je odporúčané piť medzi jedlami 3-4 krát denne .

Sóda bikarbóna

Pri akútnom pálení záhy môžeš výnimočne siahnuť po sóde bikarbóne– jednu lyžičku zmiešajte v pohári vody a vypite.

Fenikel 

Niekoľkokrát denne jedz semienka feniklu, alebo si z nich urob čaj.

Žuvačka

Žuvačka po jedle podporuje tvorbu slín, ktoré pomáhajú vyplaviť kyselinu z pažeráka späť do žalúdka.

Horčica

Môžeš si vyskúšať dať aj lyžičku horčice, ktorá neutralizuje žalúdočnú kyselinu.

Mandle 

Aj keď by ťa to možno nikdy nenapadlo, 3 mandle po každom jedle ti pomôžu utíšiť pálenie záhy.

Jablčný ocot

Niekedy býva spôsobené pálenie záhy paradoxne nie nadbytkom, ale nedostatkom žalúdočnej kyseliny. Ak nič nepomáha, skús si dať denne 1-2 lyžice jablčného octu alebo ho vyskúšať doplniť prostredníctvom tabliet.

Prečo je časté pálenie záhy nebezpečné?

Ako sme už spomínali, pálenie záhy môže vyústiť do rakoviny alebo môže vzniknúť tzv. Barettov pažerák. To však nie je všetko, čo môže táto na prvý pohľad malá nepohodlnosť spôsobiť.

Žalúdočná kyselina môže v pažeráku vytvoriť aj veľmi nepríjemné vredy, ktoré často praskajú a krvácajú, potom sa dlho hoja a opäť prasknú. Môžu dlhodobo poškodiť pažerák.

Dlhodobé pôsobenie kyseliny môže tiež spôsobiť zjazvenie či zúženie pažeráka, často najmä kvôli už spomínaným vredom. To môže byť problematické pre príjme potravy.

K menej závažným ale zato nepríjemným dôsledkom môže patriť dlhodobý kašeľ.

Kedy navštíviť lekára?

V malej miere je spätný tok žalúdočnej kyseliny jav fyziologický, takže sa nemusíš obávať, ak sa vám to stane raz za čas. Ak ťa však trápi časté a silné pálenie záhy a máš problémy či dokonca bolesť pri prehĺtaní, mala by si neodkladne navštíviť lekára.

Ak sa ti tento článok páčil, zdieľaj ho so svojimi priateľmi.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať