Úvod » Blog » Počítaš kalórie a nechudneš? Možno robíš niektorú z týchto chýb

Počítaš kalórie a nechudneš? Možno robíš niektorú z týchto chýb

Viktória Janáčková
Wellness photo created by rawpixel.com - www.freepik.com

Skúsila si už takmer všetky diéty a žiadna nepomohla. Už vieš prečo, rozobrali sme si to v tomto článku o chudnutí.  Rozhodla si sa teda vyskúšať zamerať sa čisto na kalorický deficit – to je úžasný krok, ktorý ti môže zmeniť život. Počítaš si kalórie, aby sa ti darilo. Výsledky však neprichádzajú, aj keď stále znižuješ denný príjem. Prečo je to tak?

Mnoho ľudí si začalo počítať kalórie. A rýchlo s tým aj prestalo, pretože im to „nefungovalo“. Nedokázali si priznať, že by niečo mohli robiť nesprávne – a od toho sme tu my, aby sme ti ukázali, čo môžeš napraviť a zlepšiť sa. A ty môžeš byť na seba pyšná, že si odhodlaná urobiť kroky potrebné na zlepšenie.

Ak nevieš, čo sú tie kalórie zač, ako si ich počítať alebo si chceš len zopakovať svoje poznatky, určite si pred čítaním tohto článku pozri tento:

A bez ďalších omáčok, poďme na to – keď už si počítaš kalórie, nech to stojí za to!

1. A to mlieko v káve si si zapísala do kalorickej tabuľky?

Ľudia často zabúdajú na to, že aj tekuté kalórie sú kalórie. Či už to je pridané mlieko, cukor, šľahačka… Mnohým sa zdá, že je to také malé množstvo, že to nemôže mať veľký dopad.

Opak je pravdou! Zoberme  si už len také plnotučné mlieko (cca 70 ml) v káve dvakrát denne. To máš 90 kcal. Týždenne ti to v kalóriách urobí rozdiel o 630 kcal. To už je pomerne dosť, všakže.

Nehovoriac o tom, koľko kalórií celkovo majú všetky tie „fancy“ kávy od celosvetovo známych značiek. To už ani nejde o kávu, ale skôr o dezert, ktorý má hodnotu aj 600 kcal. A to jeden. Potom niet divu, že aj keď si počítaš kalórie, stále nechudneš.

2. Zapisuješ si jedlá spätne?

Ak si jedlá zapisuješ až po ich skonzumovaní alebo nebodaj si večer zapíšeš všetko, čo si počas dňa jedla, urobíš pravdepodobne veľmi veľa chýb.

Málokto si večer pamätá, koľko gramov vločiek a ovocia ráno použil vo vločkách. Možno si už takto spätne nespomenieš ani na tú hrsť orieškov, ktorú si si hodila len tak do úst v práci. Všetky tieto drobné chybičky ti na konci týždňa môžu zmariť celý deficit – aj keď ty si budeš myslieť, že v ňom stále si.

3. Veľmi často len odhaduješ

Chudnutie, samozrejme, neznamená, že nemôžeš chodiť do reštaurácií, dať si koláčik od kolegyne, ktorá sa zasnúbila alebo si poriadne užiť letné grilovanie. Musíš však brať do úvahy, že tieto činnosti ti môžu mierne spomaliť chudnutie.

Nie, dať si nejaký chutný zákusok na svadbe neznamená, že si celé chudnutie pokazila a už to nemá zmysel. Len pravdepodobne v takýto deň nebudeš v kalorickom deficite a na konci týždňa nebudeš mať tak veľký kalorický deficit, alebo sa možno dostaneš na udržiavacie kalórie. Nevyčítaj si to, nemáš sa s chudnutím kam ponáhľať a pamätaj – pomaly ďalej zájdeš. A v chudnutí to platí hádam dvojnásobne.

Ak však budeš chodiť do reštaurácií každý deň, budeš príliš veľa zápisov mať nepresných. S kalorickým deficitom súvisí aj časté obetovanie činností, ktoré by si si normálne neodopriala. Neber to ako obmedzovanie – ty sama si si dobrovoľne vybrala túto cestu.

Pozri sa na to takto: ak by si išla autom na dovolenku, pravdepodobne by si trafila aj bez mapy. Veľakrát by si ale odbočila nesprávne, stratila by si sa, musela sa pýtať na cestu a možno vybuchla z nervov. Do cieľovej destinácie by si dorazila, ale omnoho pomalšie.

Rovnako to je s chudnutím a pričastým jedením v reštauráciách.

4. Nezabúdaš na použitý olej?

Keď si pripravuješ mäso, palacinky alebo chceš opražiť chutnú cibuľku, potrebuješ použiť trochu oleja. Olej je tuk. Má vysokú kalorický hodnotu na malý objem.

Ak si ješ štyrikrát denne a pri príprave každého jedla by si používaš 3 g olivového oleja, máš to za deň 100 kcal. Týždenne to urobí rozdiel až 700 kcal.

5. Víkendové dovolenky od počítania? Chýba ti konzistentnosť!

Ak sa každý týždeň rozhodneš si nepočítať kalórie, môže to byť kameňom úrazu. Pre niekoho skúseného s počítaním kalórií to nemusí byť problém, pretože má v oku vhodné porcie a vie, koľko čoho a kedy má zjesť. To chce však dlhé roky praxe.

Pre teba, čo si počítaš možno 1 – 2 mesiace alebo aj polrok, to ale môže byť problém. Ešte nedokážeš urobiť veľmi presný odhad a to ťa môže stáť niekoľko stoviek kalórií.

Buď na ceste za svojimi cieľmi trpezlivá, konzistentná a neboj sa vzoprieť pokušeniam. Pamätaj, že každé splnenie sna si vyžaduje nejakú obetu.

6. Nezapisuj si aktivitu, pretože prepočet kalórií je nepresný

Možno si si všimla, že tabuľky ponúkajú možnosť zapísať si aj rôzne aktivity, od jednoduchej chôdze až po silový tréning. Ak zadáš, ako dlho si danú formu pohybu vykonávala, odráta ti to určité množstvo zo zjedených kalórií. Kde je ale problém?

Tieto hodnoty „spálenej energie“ v aplikáciách sú veľmi nepresné. V skutočnosti takmer vôbec nemusia odrážať realitu a ty sa necháš oklamať. Potom zješ denne omnoho viac kalórií, ako si vyžaduje tvoj kalorický deficit, ktorý je pre každého individuálny.

Mohlo by to fungovať v jednom prípade: ak by si mala kalórie nastavené na svoj bazálny metabolizmus a hodnoty spálených kalórií by boli aspoň na 99% presné (čo je veľmi málo pravdepodobné).

Takže to, jednoducho, nerob.

7. Si k sebe úprimná? Čo tá lyžička arašidového masla navyše?

Ďalšou častou chybou je, že ľudia zatvárajú pred svojimi prehreškami oči. Možno k ním patríš aj ty, čo nie je vôbec zlé – len si to treba uvedomiť a zapracovať na tom.

Ak si vedome nezapisuješ nejaké jedlá, nech už sú akékoľvek drobné, môže ťa to stáť veľa. Ak si dávaš arašidové maslo na kašu a pomimo si šupneš ešte dve lyžičky do úst, zapíš si aj tie. Toto platí na všetky rôzne potraviny.

Ak takýto, na prvý pohľad drobný prehrešok, urobíš pri chystaní každého jedla, opäť samú seba ukracuješ o výsledky.

Nie je neľudské chybovať. Buď ale dospelá, priznaj si svoju chybu a správaj sa k tomu zodpovedne a hlavne k sebe buď úprimná.

Páčilo by sa ti, keby ti niekto iný klame? Prečo to robíš ty?

Tak čo, robila si nejakú zo spomenutých chýb, ktoré ťa brzdia pri dosahovaní cieľa, aj keď si počítaš kalórie? Podeľ sa s nami do komentára aj s tým, aké kroky plánuješ vykonať, aby si sa ich zbavila. Pomôžme si a inšpirujme sa navzájom!

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať