Power joga je štýl jogy, ktorý spája náročnosť aštanga jogy s voľnou rukou jedinca, ktorý môže lekcie prispôsobiť svojim potrebám. Budeš sa vďaka nej cítiť slobodná, plná energie, čistá, pokojná a spojená so svojím telom a mysľou.
Ukáže ti, ako sa stať milšou, pokojnejšou, trpezlivejšou, vášnivejšou a priučí ťa vďačnosti. Zároveň ťa udrží v kondícii a pomôže ti vybudovať silu.
Nemusíš sa báť, že by si power jogu nezvládla. Malými krôčikmi sa od najjednoduchších pozícii prepracuješ k tým náročným. Priprav sa na to, že budeš potrebovať veľa trpezlivosti.
Power joga má pestrú históriu
Bryan Kest je najčastejšie spomínané meno, keď sa hovorí o vzniku power jogy. V skutočnosti táto forma jogy nevznikla až tak dávno, bolo to niekedy v deväťdesiatich rokoch minulého storočia. Stala sa vystúpením z bežných metód cvičenia jogy.
Bryan sa učil umeniu aštanga jogy, čo je tradičný štýl jogy, ktorý pochádza z Indie. Jeho učiteľom bol David Williams, ktorý sa aštange priučil práve od jej stvoriteľa, ktorým bol samotný K. Pattabhi Jois, ktorý neskôr v Indii dohliadal aj na Bryanove štúdium.
Počas tohto učenia Bryan cítil, že konkrétne aštanga nie je úplne vhodná pre jeho telo a prirodzene si začal polohy a presuny medzi nimi meniť podľa potrieb svojho tela a to všetko pod dohľadom stvoriteľa aštangy, ktorý ho len mlčky sledoval a nikdy nepovedal ani slovo.
Postupom času, bez toho, aby si to Bryan alebo jeho učiteľ uvedomoval, takto vznikol nový štýl jogy, postavený na intuícii muža, ktorý sa chcel priučiť aštange. A ako Bryan hovorí, presne o tom power joga je: sloboda a objavovanie!
Verí, že power joga je vhodná pre každého na hocijakej úrovni (začiatočníci či pokročilí), pretože sa dá veľmi jednoducho prispôsobiť svojim schopnostiam a zároveň ponúka mnoho možností, ako sa zlepšiť.
Čo je power joga?
Power joga je dynamický štýl jogy, ktorý sa zameriava na budovanie sily, vytrvalosti a zároveň zlepšuje flexibilitu a vnútorný pokoj. Kladie dôraz na plynulých pohyboch z jednej pozície do druhej, pričom by si sa mala sústrediť na správnu koordináciu pohybov a dýchanie.
V porovnaní s ostatnými štýlmi jogy sa zdá byť rýchlejšia, plynulejšia a ľahšie sa dá prispôsobiť požiadavkám cvičenca. Často sa ale zdôrazňuje, že by si na ňu mala byť aspoň trochu fyzicky zdatná. Takže ak si nikdy nešportovala, začni nejakým iným štýlom jogy, aby si si vybudovala aspoň základy predtým, ako sa vrhneš na túto dynamickú variantu.
„Power joga je zameraná na vytvorenie najvyššej úrovne energie, vitality a slobody. Jediný spôsob, ako to urobiť, je pracovať v súlade so sebou, nie proti sebe. Tvrdou prácou vytvárame prostredie, ktoré lieči a ctí každého jednotlivca a prostredie a rešpektuje naše hranice. Týmto spôsobom vytvárame atmosféru podporujúcu prirodzenú expanziu a rast. Nechceme prekročiť hranice len preto, aby sme sa dostali na to miesto, ktoré okolie považuje za to jediné správne.“
Power joga má úžasné účinky na telo: aké?
Okrem toho, že ponúka rovnaké účinky ako iné štýly jogy na psychické zdravie a vnútorný pokoj, power joga sa navyše zameriava aj na zlepšenie kondície a sily. Všetko to so sebou nesie samozrejme množstvo výhod, a to napríklad:
-
Zlepšuje vytrvalosť
Zo začiatku sa ti môže zdať power joga náročná a pravdepodobne sa dosť potrápiš, ale časom sa budeš môcť tešiť z úžasnej kondičky.
Dalo by sa povedať, že power joga je také nízko intenzívne kardio, vyžaduje to len čas a s ním spojenú trpezlivosť.
-
Power joga ťa nabije energiou
Po odcvičení každého tréningu sa budeš plná energie napriek tomu, že si sa poriadne zapotila. Bude to podobné eufórii, ktorá ťa povzbudí a namotivuje na nový deň lepšie ako šálka rannej kávy. Vďaka tomu zvládneš všetko, čo si zaumieniš a budeš mať dosť síl na každodenné povinnosti.
-
Pomôže ti vybudovať svaly
Power joga je cvičenie s vlastnou váhou s mierne rýchlym tempom, preto možno zo začiatku nebudeš môcť niektoré pozície vykonávať. Tvoje svaly budú nútené zosilnieť a tak sa časom dostaneš aj k silovo náročnejším polohám a budeš sa môcť tešiť z úžasného pokroku.
-
Zdravé srdce
Väčšina ľudí robí kardio hlavne z dôvodu zvýšenia svojho výdaja či chcenia schudnúť prebytočné kilá. Zabúdajú však na to, ako kardio prospieva kardiovaskulárnemu zdraviu.
Nedostatok fyzickej aktivity môže zvýšiť riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. (1)
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča dospelým ľudom vykonávať 150 – 300 min aeróbnu fyzickú aktivitu strednej intenzity za týždeň (to je 25 – 45 min denne), prípadne 75 – 150 min intenzívnu aeróbnu fyzickú aktivitu za týždeň.
Pohyb je jednoduchým a efektívnym nástrojom, ktorý ti môže…
- Posilniť tvoje srdce
- Zväčšiť kapacitu pľúc
- Zlepšiť krvný obeh
- Znížiť krvný tlak
- Pomôcť kontrolovať hladinu cholesterolu a cukru v krvi
- Znížiť riziko zástavy srdca a napríklad aj cukrovky
-
Zlepší sa tvoje držanie tela – zbohom bolesti chrbta!
Power joga ti rovnako ako pilates pomôže vylepšiť držanie tela, zlepšiť rozsah pohybu v kĺboch a rovnováhu protiľahlých svalov tým, že posilňuje zanedbané posturálne svaly – to sú tie, čo majú na starosti stabilitu, fixáciu tela pri pohybe a taktiež držanie tela. Pracujú nonstop, v pokoji aj v pohybe. (2)
Tým, že ti power joga pomôže zlepšiť držanie tela a zároveň dokáže spevniť celý stred tela, môžeš sa rozlúčiť s bolesťami chrbtice ak nemáš žiadne závažné problémy – pri bežných bolestiach ti stačí správne nastavený tréningový plán, každodenné prechádzky a menej času pri televízore.
-
Redukuje stres
Aj keď je power joga na meditáciu zameraná menej ako ostatné formy jogy, stále prináša množstvo účinkov aj v tomto smere – dokáže výrazne znížiť hladiny stresového hormónu kortizolu ihneď po cvičení. (3)
Niektoré štúdie zároveň naznačujú, že môže pomôcť zmierniť úzkosti a naopak nahradí tieto negatívne stavy pokojom a vyrovnanosťou.
-
Pomocný nástroj ku chudnutiu
Každá jedna fyzická aktivita ti dokáže zvýšiť denný výdaj a tak prispieť k chudnutiu. Je jedno, či si vyberieš beh, pilates, jogu, silový tréning, plávanie či tímové hry. Najdôležitejšie je, aby ťa vybraná forma pohybu bavila.
-
Power jogou k lepšiemu spánku
Okrem všetkých iných benefitov sa môže power joga chváliť aj schopnosťou zlepšiť spánok. Nemusíš ju vôbec cvičiť každý deň a aj napriek tomu sa budeš čoskoro tešiť zo všetkého, čo ponúka!
Ak máš problémy s častou únavou, potom sa pozri na tento článok: Tipy proti únave: 13 zvykov, ktoré naštartujú tvoje ráno
-
Poteší sa aj tvoje flexibilita
Pod flexibilitou si predstav schopnosť svalu predĺžiť/natiahnuť sa. Ak ti robí problém zaviazať si na prechádzke rozviazanú šnúrku, asi budeš musieť zlepšiť svoju flexibilitu.
Neľakaj sa, nepotrebuješ sa hneď naučiť šnúru či podobné gymnastické kúsky, no ak máš s flexibilitou výraznejší problém, ktorý ťa často obmedzuje aj v bežnom živote, asi je načase pouvažovať nad riešením tohto problému.
Si v joge začiatočníčka?
Ak patríš k úplným začiatočníkom, najlepšie bude, ak si nájdeš dobrého inštruktora, ktorý ťa naučí správne previesť dané pozície – to je veľmi dôležité, aby si sa vyhla zraneniu.
Keď budeš ovládať aspoň pevné základy, bude sa ti ľahšie cvičiť aj v pohodlí domova pomocou rôznych YouTube videí, ktorých je skutočne neúrekom. Nám sa veľmi osvedčila napríklad zahraničná Yoga with Adriene, no ak ti robí angličtina problém, určite nájdeš skvelé videá aj z Česka či Slovenska.
Časom sa dostaneš do bodu, kedy si budeš vedieť vytvoriť aj vlastný tréning podľa svojich preferencii. Chce to však čas a trpezlivosť.
V prípade zdravotných problémov alebo nejakých zranení v minulosti či tehotenstva konzultuj cvičenie jogy so svojím lekárom či fyzioterapeutom.
TIPY ako sa zlepšiť v joge v pohodlí domova
-
Nájdi si chvíľku na upokojenie
Pred každým tréningom power jogy sa na chvíľu zastav. Sadni si na podložku a chvíľu sa sústreď iba na svoje dýchanie – pokojne môžeš vždy pár minút meditovať. Vďaka tomuto kroku sa budeš vedieť lepšie sústrediť počas celého tréningu.
-
Vieš správne dýchať?
Pri cvičení jogy by si sa mala naučiť dýchať bránicou – takže do brucha, bez výrazného pohybu ramien. Ako na to?
Uvoľni svaly tváre. Zhlboka a rovnomerne sa nadýchni nosom zámerne do brucha. Na chvíľu zadrž dych. Vydýchni ústami a pred ďalším nádychom nachvíľu zastav.
-
Nezabúdaj na pitný režim
Voda je veľmi dôležitá, to určite vieš.
Pri joge ti môže pomôcť tak, že zriedi krv a zníži pravdepodobnosť vzniku nepríjemných svalových kŕčov.
-
Pravidelnosť je základ
Nestačí ti cvičiť jogu raz za týždeň, aby si sa v nej mohla stať „profíkom“. Na to, aby si mohla časom pozorovať výsledky, by si jogu mala trénovať aspoň 3x týždenne 30 – 60 min.
Pokojne to môže byť 5 – 6x za týždeň, nezabúdaj však ani na dôležitý oddych a dopraj telu regeneráciu, aby sa mohlo zotaviť a pripraviť sa na ďalší tréning.
Čo budeš na cvičenie jogy potrebovať?
Skvelé na joge je, že ku nej nepotrebuješ veľa predražených pomôcok – pokiaľ si teda nepotrpíš na špeciálnych bambusových podložkách.
Stačí ti už spomenutá joga podložka a prostredie, v ktorom sa cítiš dobre.
Prípadne si môžeš zaobstarať tzv. joga bloky, ktoré najmä začiatočníkom pomôžu pri postupnom zlepšovaní svojej flexibility.
Nezabudni si tiež vybrať správne oblečenie. Mala by si sa v ňom cítiť pohodlne a umožniť by ti malo vykonať akýkoľvek pohyb.