Úvod » Blog » Zdravie » Prejedanie a 5 tipov, ako sa mu vyhnúť

Prejedanie a 5 tipov, ako sa mu vyhnúť

Petra Ondrašáková
prejedanie sa

Nielen sviatky či oslavy nám dávajú výhovorky a dôvody, prečo sa môžeme prejedať. Množstvo návštev, stoly plné koláčikov a ďalších dobrôt. A kila idú postupne hore. No a asi tiež poznáš ten strach, keď prejedanie strieda nesmelý krok na váhu.

Aj keď občasné zhrešenie úplne podporujeme a sami praktizujeme, je potrebné mať určitú mieru, aby sme po sviatkoch či oslavách nemuseli meniť šatník :). Daj stop prejedaniu sa vďaka týmto 5 radám:

1. Nikdy nechoď na návštevu hladná – prejedanie bude menej pravdepodobné

Je rozdiel či si dáš koláčik či dva, alebo ich zješ počas jedného posedenia 10. Aby si sa vyhla zbytočnému prejedaniu sa nezdravými sladkosťami, je potrebné mať žalúdok zaplnený. Najlepšie nejakými bielkovinami (mäsko, tofu, tvaroh či cottage syr), po ktorých len tak nevyhladneš.

2. Daj si pozor na tekuté kalórie

prejedanie, Prejedanie a 5 tipov, ako sa mu vyhnúťTekuté kálorie nás nezásytia a zbytočne kvôli nim priberáme. Namiesto džúsu, koly či iného sladkého nápoja si daj čistú vodu poprípade s kúskom škorice a jablka, citrónu či uhorky. Vyskúšaj napríklad niektorú z týchto domácich 6 detox limonád.

Tiež pozor na alkohol, keď už si niečo chceš dať, uprednostni suché biele víno.

3. Nezabúdaj na zeleninu

K obloženým misám samozrejme patria klobásky či rôzne šunky. Nezabúdaj si ku nim dať väčšiu porciu zeleniny, ktorá doplní vlákninu a zasýti. Prejedanie sa nezdravými údeninami potom bude menší problém.

4. Nezakazuj si sladkosti, môžeš spustiť prejedanie!

Psychológia je mocný nástroj. Ako sa hovorí, zakázané ovocie chutí najlepšie. Miesto toho, aby si si povedala toto jesť nemôžem, uprednostni frázu môžem, ale toto jesť nechcem.

5. Pi veľa čistej vody

prejedanie, Prejedanie a 5 tipov, ako sa mu vyhnúťStaré, známe pravidlo. Veľakrát je smäd prezlečený za hlad. Pohár vody zaplní žalúdok a ty tak zješ menej.

Aké tipy pomáhajú tebe, aby si sa vyhla prejedaniu sa?

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať