Úvod » Blog » Premeny s Fitlaviou » Premeny s Fitlaviou: Ako Zuzana z Nitry bez hladovania a diét schudla 19 kg?

Premeny s Fitlaviou: Ako Zuzana z Nitry bez hladovania a diét schudla 19 kg?

Viktória Janáčková
Premeny s Fitlaviou: Ako schudla Zuzana z Nitry 19 kg a cíti sa lepšie?

Sympatická Zuzana Kučerová (41) z Nitry denne bojovala s váhou, ktorá ju oberala o kvalitne strávený čas s rodinou a deťmi. Pocity nekomfortu a smútku však vystriedal prílev novej energie a radosti zo života, ktorý Zuzana zažila po tom, ako sa jej podarilo schudnúť neuveriteľných 19 kíl! Ako Zuzana zistila, že potrebuje zmenu, a ako sa jej to vôbec podarilo? To zistíte z článku v rámci novej kategórie Premeny s Fitlaviou!

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Ako Zuzana z Nitry bez hladovania a diét schudla 19 kg?

Mnohí hovoria, že prvý krok je najťažší. Ako ste sa cítili, keď ste sa rozhodli začať výzvu s Fitlaviou?

Dôvodom, prečo som sa rozhodla zapojiť do výzvy s Fitlaviou (9.1.2023), bolo moje rozhodnutie a odhodlanie, že sa niečo v mojom živote musí zmeniť. Necítila som sa „vo svojej koži“ vôbec dobre a viac-menej som sa na túto výzvu tešila – bola som zvedavá, čo mi to prinesie, a kam ma to posunie. Stále som premýšľala a váhala, či sa pripojiť, či mi to naozaj pomôže, ale nakoniec som si povedala, že stratiť nemôžem nič, môžem len získať… a tak aj bolo.

Obáv bolo veru dosť, už som vedela, čo chcem zmeniť, len som ešte presne nevedela ako.”

Opíšte svoje pocity predtým, ako ste sa pustili do výzvy. Ako sa líšia od toho, ako sa cítite teraz? Čoho ste sa najviac obávali, keď ste začínali? Ako sa vám podarilo tento strach prekonať?

Pred výzvou (s Fitlaviou) som sa necítila dobre. Cítila som sa priam veľmi zle, neforemne.  Keď som vyšla nejaké schody, predýchavala som to ešte 10 minút. Bolo to so mnou naozaj zlé – úplne som stratila sebavedomie, „kypela“ som zo svojho oblečenia, no a kondične som si dávala 0 bodov z 10.

Doteraz (nepoviem, že po výzve, lebo vo výzve s Fitlaviou stále som a plánujem v nej pokračovať) zmizlo 19 kg a posunula som sa z veľkosti XL do veľkosti M. Moje sebavedomie veru narástlo, a to priamo-úmerne s ubúdajúcimi kilogramami. Výborne spím, psychika je plná pozitívnych myšlienok, no a kondične sa prekonávam a dosahujem svoje čiastkové ciele. 

Na začiatku boli moje obavy asi bežné – ako to budem zvládať, ako zapojím pohyb, veď ja vôbec nemám na to čas, ako to všetko budem stíhať? Ako budem rátať kalorické tabuľky – veď ja vôbec neviem, ako mám pre seba správne poskladať cukry, tuky, bielkoviny, ako to všetko urobiť a uchopiť? Obáv bolo veru dosť, už som vedela, čo chcem zmeniť, len som ešte presne nevedela ako.

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Ako Zuzana z Nitry bez hladovania a diét schudla 19 kg?

Ako vyzerala vaša bežná rutina predtým, a ako sa zmenila počas tejto výzvy? Mali ste obľúbené jedlo, ktorého ste sa museli vzdať? Aké nové jedlo ste objavili a zamilovali sa doň?

Bála som sa zmeny, a najmä vystúpenia z komfortnej zóny – veď, čo budem jesť, nebudem hladná? Predtým som prišla z práce domov pred 17 hod, spravili sme úlohy s deťmi, potom na chvíľu TV, sprcha a išla som spať. Na druhý deň budík o 6.00 a znova rovnaký kolotoč. 

Dnes mám budík o 5.45, vstanem a urobím si cyklus krátkych cvikov. Každé pracovné ráno. Kliky, plank a bočné horolezecké zdvíhanie nôh z kliku. Začínala som 1 a pol klikom. Naozaj. Dnes ich urobím ráno 20, pričom mi to celé trvá asi 10 min. Idem do práce a po práci najskôr môj tréningbeh, a až potom ostatné povinnosti. Predtým som všetko prispôsobovala ostatným veciam a ľuďom a na mňa nezostal čas, teraz si deň naplánujem a všetko prispôsobujem tréningu, takže ten vybavím ako prvý. Tým pádom neexistujú výhovorky. 

Celý môj jedálniček je tiež úplne iný. Predtým to boli hlavne sladké jedlá alebo klasické menu v reštaurácii – dnes sú tieto porcie pre mňa už veľké. Ak aj idem niekam na denné menu, väčšinou polovicu nechám, lebo tú porciu dnes už nezvládam zjesť. Mám rada nové jedlá z jedálnička, napríklad kuracie mäso s hráškovým pyré alebo hokkaido rizoto. Za jedlom mi rozhodne nie je smutno, sú tu nové jedlá, nové chute, a najväčšia výhoda je v tom, že je človek aj po obede svieži a nechytá ho útlm. Strava je zdravá, svieža a vyvážená, a to ma na tom veľmi baví, lebo aj vďaka tomu sa cítim skvele. 

Dnes už viem, že v skutočnosti súťažím iba sama so sebou. Zajtra chcem byť lepšou verziou seba. Lepšia, vitálnejšia, urobiť o klik navyše, zabehnúť väčší úsek, či urobiť ďalší zhyb.”

Prišiel počas výzvy s Fitlaviou nejaký jeden konkrétny moment, kedy ste cítili, že ste dosiahli prelom? Aký bol ten pocit? Skúsili ste počas výzvy aj niečo nové alebo pre vás nezvyčajné, na čo by ste si predtým nikdy netrúfli?

Tých momentov mám viac. Do záhrady sme si dali na mieru spraviť cvičiacu rebrinu, hrazdu a kruhy. No a môj cieľ bol urobiť aspoň jeden jediný zhyb. Čítala som rôzne články (ešte pred výzvou), v ktorých som sa dozvedela, že s mojou váhou sa to ani nedá – skrátka, nič motivačné, nič pre mňa. Po výzve, zmene stravy, získaní kondície a sily prišiel ten moment – moment, kedy som visela na hrazde a skúsila som sa zdvihnúť (ako zakaždým, keď som sa tam zavesila) a zrazu som bola hore. Ja som to dokázala! Dokázala som to, čo všade písali, že je nemožné – neuveriteľný pocit! A dnes sa snažím vertikálnu hrazdu prerúčkovať z jednej strany na druhú, ale postupne 😉

Ďalším mojim cieľom bolo zabehnúť 10 km vkuse. Vždy som behala útržkovite, bol to skôr taký indiánsky beh, pričom som postupne predlžovala bežecký úsek a skracovala chôdzu. Behať som začala koncom marca 2023. Pred 3 týždňami sa mi podarilo zabehnúť 10 km vkuse prvýkrát v živote! Bol to neopísateľný pocit. Prekonala som samú seba – tomu sa hovorí výhra!

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Ako Zuzana z Nitry bez hladovania a diét schudla 19 kg?

Chcela by som v tomto nastavení zotrvať čo najdlhšie. Verím, že je to už moja súčasť, nasadla som na tento vlak a verím, že z neho už nevystúpim.”

Akú úlohu zohrávala na vašej ceste komunita alebo podpora od rodiny a priateľov? Máte nejaký špeciálny moment alebo spomienku, kedy ste si uvedomili, aké máte šťastie, že máte takúto podporu?

Určite je dôležité mať oporu a podporu, hlavne v tých začiatkoch. Keď sa mení nastavenie jedálnička problémom je, že doma sa občas objaví nejaké pokušenie, ktorému je potrebné odolať. Našťastie, vždy pri chystaní dobrôt som mohla ísť behať alebo sa prípravy večere jednoducho nezúčastniť. Ochotne ma v tom zastúpil môj manžel, čo mi veľmi pomohlo. Po 3 – 4 týždňoch už to pre mňa nebol žiaden problém. Manžel mi vždy veľmi pomáhal a ochotne chystal aj obedy, ktoré sme spolu pre nás štyroch z jedálnička v sobotu a v nedeľu naplánovali. No a veľakrát ich pre nás aj sám navaril. Jedlo z výzvy s Fitlaviou chutí celej rodine. 

Našťastie, môj manžel je naklonený zdravým verziám jedál, a tým pádom to bolo pre mňa ľahšie nielen v jedle, ale hlavne v behu. Nie vždy sa mi chcelo ísť behať, no on mi hneď povedal: „Nie je umenie ísť, keď sa ti chce, umením je ísť, keď sa ti nechce.“. Tak som sa vždy zasmiala, obliekla sa, a šla som behať. Je fakt, že raz prší, raz fučí, no na to mi zase povedal: „Neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie.“ Tie prekážky, ktoré v procese prišli, mi pomohol prekonať práve on, a teraz si veľakrát ideme zabehať aj spolu. Je to skutočne skvelé ísť si spoločne s našim 4-nohým parťákom zabehať do lesa. Vrátime sa vždy plní energie a tie endorfíny stoja za to. 

 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Ako Zuzana z Nitry bez hladovania a diét schudla 19 kg?

Čo by ste chceli povedať ostatným, ktorí sú na začiatku svojej cesty k lepšiemu a zdravšiemu životu?

Minimálne to treba vyskúšať! Ako som povedala, stratiť nemôžete nič, môžete iba získať. Už po prvých dňoch má ale človek zo seba úplne iný pocit. Zrazu vám totiž tá cesta začne dávať zmysel. Uvedomíte si, že to, čo robíte, robíte zrazu správne, a učíte sa prebrať kontrolu nad svojím vlastným „ja“.

Fitlavia poskytuje úžasnú podporu, každý večer som sa tešila na večerné video, ktoré som si s chuťou pozrela. Väčšinou som sa dozvedela nové informácie, inokedy zase len oprášila vedomosti, ale presne to bolo to, čo mňa osobne vždy nakoplo, a akoby virtuálne potľapkalo po ramene v zmysle „robíš to dobre“. Určite sa treba zapojiť do výzvy s Fitlaviou. Je to neskutočne komplexná a prepracovaná verzia, ako na celý proces zdravšieho životného štýlu naskočiť, ako to uchopiť, a ako zo seba urobiť lepšiu verziu samej seba. 

 

 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Ako Zuzana z Nitry bez hladovania a diét schudla 19 kg?

 

Kto je Zuzana Kučerová?

Zuzana Kučerová z Nitry má 41 rokov. Je šťastne vydatá a má dve krásne deti Tomáška (12) a Hanku (10). Rodinu dopĺňa ich štvornohá parťáčka Salma. Zuzkiným veľkým koníčkom je záhrada, ktorú rada zveľaďuje a následne ju využíva na relax a cvičenie. Medzi jej záľuby patrí aj tanec, ktorý si dnes už môže užiť naplno. Veľmi rada cestuje, má rada turistiku, naše hory,  ako aj pobytové výlety pri mori. Rada spoznáva nové miesta, chute a kultúru. 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať