Úvod » Blog » Premeny s Fitlaviou » Premeny s Fitlaviou: Janka na ceste za chudším telom našla samu seba.

Premeny s Fitlaviou: Janka na ceste za chudším telom našla samu seba.

Alexandra
Premeny s Fitlaviou: Janka na ceste za chudším telom našla sama seba.

Janka (33) zo Skalice po sviatkoch a pôrode cítila, že niečo nie je v poriadku. Vo svojom vlastnom tele sa viac necítila dobre a dôvodom bola pre ňu vysoká váha, akú nikdy predtým nemala. Práve to ju motivovalo k zmene, ktorej začiatok spojila s príchodom nového roka. Ako sa Janke podarilo začať chudnúť 0,5 kg za týždeň a čo všetko sa v tomto procese vlastnej premeny s Fitlaviou naučila?

Aký konkrétny okamih alebo udalosť vás motivovali k tomu niečo vo vašom živote zmeniť?

Pohľad do zrkadla a pohľad na váhu ma motivovali, aby som so sebou niečo konečne začala robiť. Od nového roka sa vždy lepšie začína, keď je všetko tak nejak na nule a človek má dosť času nielen do leta, ale v podstate cíti, že má na zmenu celý rok. 🙂

Ako sa vaše pôvodné predstavy týkajúce sa chudnutia líšili od toho, čo ste sa dozvedeli alebo zažili v rámci tejto výzvy s Fitlaviou?

Od januára som všetko krásne dodržiavala – jedla som podľa vytlačených receptov, všetky videá som si pozorne pozrela a písala som si všetko zaujímavé, čo som dovtedy nevedela. Váha išla krásne dolu – cca 0,5 kg za týždeň. Cvičila som poctivo každý deň a naozaj ma to naučilo správnej technike cvičenia. Tešila som sa, že sa váha hýbe tým správnym smerom a motivácia ma neopúšťala. Nabrala som mnohé teoretické poznatky a pekne som to premietala do praxe. 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Janka na ceste za chudším telom našla samu seba.

Od nového roka sa vždy lepšie začína, keď je všetko tak nejak na nule a človek má dosť času nielen do leta, ale v podstate cíti, že má na zmenu celý rok.”

Môžete opísať, ako sa váš deň pred začiatkom výzvy líšil od vášho bežného dňa dnes? Ako by ste opísali váš prístup k stravovaniu počas tejto výzvy s Fitlaviou? Stavili ste na nejakú špecifickú diétu alebo ste skôr robili drobné zmeny vo vašom jedálničku?

Začala som viac rozmýšľať o tom, čo a kedy jem, koľko pijem vody a koľko času venujem pohybu. Začala som si pripravovať zdravé raňajky, zdravé obedy a ľahké večere. Naučila som sa pripraviť si rýchle a zdravé jedlo vrátane rôznych snackov. Začala som skôr vstávať – okolo 6:30 ráno, aby som si zacvičila, a manžel mi začal hovoriť, že som už závislá na pohybe a cvičení. 😀 Prestala som bezdôvodne skrolovať sociálne siete a môj život začal mať úplne iný nádych. Prestala som si kupovať blbosti, ako sú sladkosti a rôzne chipsy alebo tyčinky, ktoré by ma lákali. 

Žiadnu diétu som nemala, len som vylúčila nezdravé jedlá, ktoré mi len pridávali kalórie, a žiadny hlad som nimi nezahnala. Začala som na Instagrame sledovať ľudí, ktorí sa zaujímajú o zdravú stravu, pohyb a mentorov zdravého životného štýlu. Najviac pozerám na Vlada Roška, ktorý dokáže všetko perfektne vysvetliť v pár minútach. Začala som si tiež objednávať z aktinu a všímať si zloženie surovín aj potravín, ktoré si chcem kúpiť.

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Janka na ceste za chudším telom našla samu seba.Zažili ste počas výzvy s Fitlaviou nejakú stresovú situáciu alebo chvíle, kedy ste stratili motiváciu? Ako ste sa s nimi vyrovnali? Ovplyvnila výzva vaše sebavedomie a váš vzťah k sebe samej/samému?

Moje sebavedomie sa zmenilo k lepšiemu. Nie som namyslená, ale dnes už si viem obhájiť to, čo robím, preto jem a pijem to, čo chcem, a nemám výčitky svedomia, keď si doprajem zdravšie, niekedy aj drahšie, potraviny alebo vitamíny. Nehanbím sa za to, že venujem čas sebe, čo sa predtým nestalo. Často som zabíjala čas pri rôznych blbostiach v TV. Teraz si radšej zacvičím, prečítam dobrú knihu, alebo si pozriem nejaký kvalitný rozhovor na Instagrame. Neriešim druhých, riešim seba a svoju rodinu. 

Žiadnu diétu som nemala, len som vylúčila nezdravé jedlá, ktoré mi len pridávali kalórie, a žiadny hlad som nimi nezahnala.”

Dokážete opísať jednu konkrétnu zmenu, ktorá bola pre vás počas výzvy najvýznamnejšia, a ktorá ovplyvnila váš život najviac? Využili ste počas výzvy s Fitlaviou nejaké špecifické nástroje alebo zdroje, ktoré vám na vašej ceste výrazne pomohli dosiahnuť svoje ciele?

Zmena v stravovaní, zaradenie pohybu do každého dňa a zmena pitného režimu. Všetko je to o nastavení v hlave, ujasnení si cieľa, čo človek od života potrebuje, a čo od života chce. Akým smerom sa má váš život ďalej vyvíjať. 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Janka na ceste za chudším telom našla samu seba.Najväčšia zmena je podľa mňa v pochopení samej seba, že pokiaľ bude človek jesť hlúposti, nemôže čakať, že jeho telo bude na 100 % fungovať tak, ako má. Človek sa v dnešnej dobe často stará o druhých, hlavne na sociálnych sieťach. Staráme sa o svojich domácich miláčikov, staráme sa o autá, topánky, no zabúdame sa starať o samého seba. Pričom telo máme iba jedno a zdravie tiež. Sústreďme sa viac na seba – svet bude možno lepším miestom. 

Kúpila som si tiež veľa činiek, KB, box na cvičenie, švihadlo, elliptical, expandery, gumy, kĺzavé disky a bosu. Od konca septembra som začala chodiť do fitness centra, kde sa mi venuje super trénerka, ktorá ma najskôr zmerala na In body, a teraz môžem porovnávať, ako mi ide tuk dole a svalová hmota hore. Cvičím tam 2x do týždňa a 5x do týždňa cvičím doma ľahší tréning s tým, čo mám doma. Vo fitku cvičím s takými váhami, ktoré by som si v živote nepomyslela, že niekedy zdvihnem – a náramne ma to baví.   

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Janka na ceste za chudším telom našla samu seba.

Najväčšia zmena je podľa mňa v pochopení samej seba, že pokiaľ bude človek jesť hlúposti, nemôže čakať, že jeho telo bude na 100 % fungovať tak, ako má.”

Máte nejakú konkrétnu radu alebo inšpiráciu, ktorú by ste chceli poskytnúť tým, ktorí hľadajú motiváciu na začatie podobnej výzvy?

Moje heslo, ktorým sa riadim je: Pokiaľ sa nestaráš o svoje telo, nečakaj, že sa telo postará o Teba. Telo máme len jedno, a ako sa k nemu správame, tak sa budeme potom v ňom aj cítiť. Svaly sú najlepší spaľovač tuku na svete. Človek sa rodí zdravý a je iba na ňom, aký život si vytvorí – preto nečakaj, že ti niekto dokáže vyrobiť zdravé telo za Teba. 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Janka na ceste za chudším telom našla samu seba.Kto je Janka Fajtáková Zýbalová?

Janka má 33 rokov a momentálne je na rodičovskej dovolenke. Je rodená Skaličanka, no už 3 roky žije v dedinke Brodské. Hovorí, že veľmi rada cvičí, ale ešte radšej je. Vo voľnom čase sa venuje svojmu 2 a ¾ ročnému synovi, číta motivačné knihy, počúva hudbu alebo varí, čo je jej veľkou záľubou. 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať