Úvod » Blog » Premeny s Fitlaviou » Premeny s Fitlaviou: Petra z Popradu schudla 8,5 kg a cvičenie s Marošom ju veľmi bavilo

Premeny s Fitlaviou: Petra z Popradu schudla 8,5 kg a cvičenie s Marošom ju veľmi bavilo

Alexandra
Premeny s Fitlaviou Petra z Popradu

Petra dlho bojovala s nekonzistentnosťou, vďaka ktorej mala roky problém schudnúť. Upravila stravu alebo začala cvičiť, no výsledky sa nedostavovali. Nemala motiváciu ani pevnú vôľu, aby zvládla chudnutie uchopiť ako proces, v ktorom nie sú potrebné drastické zmeny ani diéty – jednoducho, často stačí iba vstať z gauča a mierne upraviť jedálniček. Ako si s tým Petra nakoniec poradila a ako jej výzva s Fitlaviou pomohla?                                                                                             

Kedy ste si uvedomili, že je čas na novú kapitolu vo vašom živote, ktorá sa nezaobíde bez zmeny?

Celý svoj život som si musela dávať pozor na svoju váhu, pretože ženy v našej rodine sú typ “krv a mlieko”. Po štyridsiatke som sa prestala tak veľmi kontrolovať, prestala som cvičiť a nedbala som ani na jedálniček. Jedného dňa som s prekvapením zistila, že vážim 80 kg. To bolo pred dvomi rokmi. Vtedy sa vo mne niečo zlomilo a vedela som, že ak s tým niečo nespravím, bude to už len horšie. 

„Podarilo sa mi schudnúť 12 kg za 4 mesiace. Pokračovala som tak, že som si aj naďalej dávala pozor na stravu, ale necvičila som. V januári 2024 váha znovu ukazovala 73 kg.”

Keďže som v minulosti vyskúšala delenú stravu a vždy som schudla, začala som tým, že som upravila stravu a podarilo sa mi schudnúť 12 kg za 4 mesiace. Pokračovala som tak, že som si aj naďalej dávala pozor na stravu, ale necvičila som

V januári 2024 váha znovu ukazovala 73 kg. V tom čase som opakovane videla príspevok od Fitlavie na Novoročnú nakopávačku s Marošom, no a keďže som ho poznala z Extrémnych premien, zaujala ma možnosť skúsiť chudnutie inak. Zdravšie, s odborníkmi, a hlavne ma lákala možnosť cvičiť v pohodlí domova.

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Petra z Popradu schudla 8,5 kg a cvičenie s Marošom ju veľmi bavilo

https://img.freepik.com/free-photo/portrait-sportswoman-stretching-body-exercising-doing-fitness-leg-raise-smiling-running-standing-white-background_176420-50323.jpg

 

Mali ste pred začatím výzvy s Fitlaviou nejaké mylné predstavy o chudnutí? Ktorý konkrétny moment v rámci výzvy vám pomohol lepšie porozumieť tomu, ako chudnutie skutočne funguje?

Vždy som počúvala, že cvičenie bez úpravy stravy nie je efektívne a musím uznať, že je to veľká pravda. Keď som sa aktívne venovala cvičeniu, môj jedálniček nebol práve ideálny. A naopak, ak som upravila stravu, necvičila som. Keď som oneskorene začala s Novoročnou nakopávačkou povedala som si, že to skúsim a uvidím či to bude fungovať. 

„Dala som si za cieľ, že moja ideálna váha bude 63 kg. Nedala som si termín, ale chcela som to číslo na váhe vidieť ešte tento rok. To som ešte vôbec netušila, že presne na deň o tri mesiace tam uvidím číslo 62,5 kg.”

Mojou silnou vlastnosťou je pevná vôľa. Keď si niečo vezmem do hlavy, viem sa zaťať a nepoľavím. Tak tomu bolo aj v januári 2024, keď som začala chudnúť. Dala som si za cieľ, že moja ideálna váha bude 63 kg. Nedala som si termín za aký čas sa k nej dopracujem, ale chcela som to číslo na váhe vidieť ešte tento rok. To som ešte vôbec netušila, že presne na deň o tri mesiace tam uvidím číslo 62,5 kg.

Ako výzva s Fitlaviou ovplyvnila vaše stravovanie? Ako sa vám darilo zmeny v stravovaní zakomponovať do vášho jedálnička?

Keďže už žijem v domácnosti len s manželom, zmena v jedálnička pre mňa nepredstavovala veľký problém. Veľmi mi vyhovovalo, že som nemusela premýšľať nad tým, čo budem variť. Spravila som si nákup na celý týždeň a držala som sa predpísaného jedálnička. Musela som síce v kuchyni stráviť o trochu viac času pri príprave jedál, ale váženie a krabičkovanie sa stalo prirodzenou súčasťou môjho života.

„Veľmi mi vyhovovalo, že som nemusela premýšľať nad tým, čo budem variť. Spravila som si nákup na celý týždeň a držala som sa predpísaného jedálnička.”

Musím priznať, že vďaka novému jedálničku som začala jesť veľa potravín, ktoré som si v obchodoch predtým ani nevšimla. Dôležitá zmena v mojom stravovaní sa udiala aj v tom, že jem pravidelne, ale menšie, a hlavne zdravšie porcie. Niektoré jedlá zachutili dokonca aj manželovi. 🙂

PRED VÝZVOU S FITLAVIOU

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Petra z Popradu schudla 8,5 kg a cvičenie s Marošom ju veľmi bavilo

PO VÝZVE S FITLAVIOU

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Petra z Popradu schudla 8,5 kg a cvičenie s Marošom ju veľmi bavilo

Aké konkrétne prostriedky, nástroje alebo skupiny ľudí vám pomohli pri dosahovaní vašich cieľov v rámci tejto výzvy s Fitlaviou?

Na začiatku chudnutia mi veľmi pomáhala predstava, že robím niečo pre seba, aby som sa cítila dobre nielen fyzicky, ale aj psychicky. Posledné roky som bola frustrovaná, keď som si v obchode skúšala oblečenie a necítila som sa v ňom dobre. Viem, že výzor nie je všetko, ale kilá naviac ma štvali.

Keďže som nechcela chodiť cvičiť do fitka medzi davy ľudí, možnosť cvičiť v pohodlí domova ma lákala. Skúšala som hľadať nejaké domáce cvičenie na internete, ale nič sa mi nepáčilo. Musím uznať, že cvičenie s Marošom ma veľmi bavilo a tešila som sa na každý tréning. Nemusela som sa nútiť do cvičenia a dokonca som cvičila Marošov tréning aj v deň, kedy som chodila na jogu

„Na začiatku chudnutia mi veľmi pomáhala predstava, že robím niečo pre seba, aby som sa cítila dobre nielen fyzicky, ale aj psychicky. Posledné roky som bola frustrovaná, keď som si v obchode skúšala oblečenie a necítila som sa v ňom dobre.“

Veľkou motiváciou boli pre mňa zmeny, ktoré som videla na svojej postave a hlavne keď som si mohla znovu obliecť veci, do ktorých som sa predtým nevošla. Určite mi to zvýšilo sebavedomie a hlavne som spokojná, že som to nevzdala a vďaka pomoci celého tímu Fitlavie som dokázala, že vek je len číslo a nikdy nie je neskoro urobiť zmenu vo svojom živote.

Ako by ste povzbudili ostatných, aby sa pustili do podobného procesu, a akú radu by ste im dali, aby im pomohli na ich ceste k dosiahnutiu cieľov?

Dosiahla som svoj cieľ, ale zostávam verná novým návykom. Naďalej využívam jedálničky z predchádzajúcich výziev a cvičenie sa stalo tiež mojou rutinou. Cítim sa dobre a už sa veľmi teším na letnú výzvu. Vďaka podpornej skupine na FB viem, že v tom nie som sama. Som vďačná, že mám pevnú vôľu a dokázala som zmeniť svoje zlé návyky a premohla som svoju lenivosť. 

„Treba si nájsť dobrý dôvod na zmenu a nerobiť to pre svoje okolie alebo preto, že z časopisov na nás pozerajú samé dokonalé telá. Je to ako s fajčením, ak to človek sám nechce, nič sa nezmení.”

Je mnoho ľudí, ktorí to šťastie nemajú, ale nemali by to vzdávať. Treba si nájsť dobrý dôvod na zmenu a nerobiť to pre svoje okolie alebo preto, že z časopisov na nás pozerajú samé dokonalé telá. Je to ako s fajčením, ak to človek sám nechce, nič sa nezmení. Pre mňa je pocit cítiť sa dobre vo svojom tele na nezaplatenie. 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Petra z Popradu schudla 8,5 kg a cvičenie s Marošom ju veľmi bavilo

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/08/02/20/24/woman-2573216_640.jpg

Držím palce všetkým, ktorí to nevzdávajú aj napriek občasným zlyhaniam. Nikto z nás nie je dokonalý. Ešte raz z celého srdca ďakujem úžasným ľuďom z Fitlavie, že mi pomohli vykročiť správnou cestou k môjmu zdravšiemu ja.

Kto je Petra?

Petra má 47 rokov a žije v Poprade. Má jedného dospelého syna a je už aj dokonca babkou dvojročnej vnučky. Pracuje ako zdravotná sestra. Celý život aktívne cvičí – chodila do fitka, cvičila zumbu, vyskúšala jumping a 4 roky už chodí na jogu. Vďaka Novoročnej nakopávačke a Jarnej výzve sa jej podarilo schudnúť 8,5 kg.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať