Úvod » Blog » Premeny s Fitlaviou » Premeny s Fitlaviou: „Potrebovala som len nakopnúť a uvedomiť si, čoho je moje telo schopné”

Premeny s Fitlaviou: „Potrebovala som len nakopnúť a uvedomiť si, čoho je moje telo schopné”

Alexandra
Premeny s Fitlaviou

Bývalá atlétka Andrea (52) vďaka svojmu sedavému spôsobu života a práci v kancelárii takmer úplne zabudla na svoje zdravie. K zmene životného štýlu ju nakoniec motivoval jej priateľ, taktiež bývalý profesionálny športovec, ale aj samotný Maroš Molnár, vďaka ktorému sa opäť cítila, ako za starých čias. Dnes sa Andrea cíti omnoho lepšie a postupne chudne 1 kg týždenne. Nechajte sa inšpirovať jej príbehom. Dozviete sa aj to, ako zvládla výzvu s Fitlaviou.

Aký konkrétny okamih alebo udalosť vás motivovali k tomu niečo vo vašom živote zmeniť?

Pohľad do zrkadla posledné týždne a úprimnosť môjho partnera – dosť priamočiara. Ale my, bývalí vrcholoví športovci sme na to zvyknutí. S nami nikdy nikto nejednal v rukavičkách, vždy na rovinu – len to nás totiž vie poriadne nakopnúť. A hlavne, keď som zistila, že sa blíži jeseň a väčšinu svojich outfitov neoblečiem, bolo viac ako jasné, že je čas niečo so sebou urobiť.

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: „Potrebovala som len nakopnúť a uvedomiť si, čoho je moje telo schopné”

https://media.istockphoto.com/id/619088796/photo/fitness-girl-lifting-dumbbell-in-the-morning.jpg?s=612×612&w=0&k=20&c=m8gUYPVV1ZfWpfjrKjzWn-a8DVHnw1hGp-rjh6c40f0=

Ako sa vaše pôvodné predstavy týkajúce sa chudnutia líšili od toho, čo ste sa dozvedeli alebo zažili v rámci tejto výzvy s Fitlaviou?

Viem, že nemôžem čakať zázraky, keď sa na mňa za posledné obdobie nabalilo množstvo tuku. Ten vždy ľahko príde, ale ťažko odchádza. Na zmenu treba sebazaprenie, a to hneď od začiatku, možno trochu donútenia, a hlavne nepoľaviť. Potom sa z toho stane rutina a pohyb (aspoň mne) začne chýbať – jednoducho, zrazu ak si nemôžem odcvičiť svoje cviky alebo odbehnúť kardio, som nesvoja, povedala by som, že až nevrlá. 😀 Čiže, všetko je tak, ako má byť. S programom samotnej výzvy od Fitlavie a so svojim napredovaním som aktuálne spokojná.

Tuk vždy ľahko príde, ale ťažko odchádza. Na zmenu treba sebazaprenie, a to hneď od začiatku, možno trochu donútenia, a hlavne nepoľaviť.

Môžete opísať, ako sa váš deň pred začiatkom výzvy líšil od vášho bežného dňa dnes? Ako by ste opísali váš prístup k stravovaniu počas tejto výzvy s Fitlaviou? Stavili ste na nejakú špecifickú diétu alebo ste skôr robili drobné zmeny vo vašom jedálničku?

Môj bežný deň pred vstupom do výzvy s Fitlaviou bol rozdielny v tom, že v podstate nemal systém. A aby človek v čomkoľvek dosiahol požadované výsledky, musí postupovať systematicky. 

U mňa to bola klasika, ráno cesta autom do práce, väčšinu dňa som presedela v kancelárii, po práci zas cesta autom domov, a doma len také leňošenie pri TV. Pohyb maximálne vtedy, keď ma priateľ zapriahol do práce v záhrade, alebo keď sme išli na cyklopreteky – ako diváci, samozrejme. Tam som síce nachodila pekných pár kilometrov, ale to bolo len nárazové.

Strava je teraz u mňa presne podľa jedálnička vo výzve, vyhovuje mi. Predtým to boli neskoré raňajky, obed okolo druhej / tretej popoludní, večer okolo šiestej večera, a potom každú chvíľu nejaká sladkosť. Podotýkam, že nikdy som sa nestravovala zle, v podstate jem podobne, ako keď sa stravujem podľa jedálnička. Ale priveľa pečiva, a hlavne sladkostí, vo večerných hodinách v kombinácii so žiadnym pohybom mi pomohli k nadváhe.

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: „Potrebovala som len nakopnúť a uvedomiť si, čoho je moje telo schopné”

https://img.freepik.com/free-photo/woman-eating-salad-isolated-yellow-background_1303-27054.jpg?size=626&ext=jpg&ga=GA1.1.386372595.1698451200&semt=ais

Strava je teraz u mňa presne podľa jedálnička vo výzve a vyhovuje mi.”

Zažili ste počas výzvy s Fitlaviou nejakú stresovú situáciu alebo chvíle, kedy ste stratili motiváciu? Ako ste sa s nimi vyrovnali? Ovplyvnila výzva vaše sebavedomie a váš vzťah k sebe samej/samému?

Nie, nič nie je také, čo by ovplyvnilo moje napredovanie. Možno je to tým, že som bývalý športovec, lebo u nás to funguje skôr naopak, keď je stres, musíme si poriadne zamakať.

Sebavedomie som nemala nízke, to podľa mňa nemá nič spoločné s tým, ako človek vyzerá, resp. či má kilá navyše. Ja som k sebe maximálne sebakritická, čiže ak ma aj predtým niekto pochválil, tak som povedala – so zdravým sebavedomím – že ešte mám veľa práce pred sebou, ale v prvom rade musím byť ja spokojná sama so sebou. Viem, ako môžem vyzerať, a je to pre mňa výzva, opäť sa dostať do formy.

Dokážete opísať jednu konkrétnu zmenu, ktorá bola pre vás počas výzvy najvýznamnejšia, a ktorá ovplyvnila váš život najviac? Využili ste počas výzvy s Fitlaviou nejaké špecifické nástroje alebo zdroje, ktoré vám na vašej ceste výrazne pomohli dosiahnuť svoje ciele?

Pre mňa je výzva niečo komplexné, takže neviem konkretizovať nič, čo by nejak extra ovplyvnilo moje napredovanie. Dokonca po treťom týždni som neschudla ani kilogram, ani centimeter v obvodoch. Ale viem, ako telo funguje pri chudnutí, čiže to nebol žiadny stres. Vedela som, že dôležité je nevzdať to, a ono to príde. 

Jedna vec, ktorá ma však určitým spôsobom motivovala je, že Maroš je tiež bývalý atlét. Pri ňom mám tak pocit, že som na atletickom tréningu v príprave. Ako keby som inak chápala to, čo hovorí, je mi to prirodzené, také atletické. 🙂

Veľkým pomocníkom mi boli aj rady môjho partnera. Pomohol mnohým zbaviť sa veľkej nadváhy – je bývalý cyklista, vie ako funguje telo na 100 %, čiže veľa informácii som čerpala aj od neho.

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: „Potrebovala som len nakopnúť a uvedomiť si, čoho je moje telo schopné”

https://media.istockphoto.com/id/1441759606/photo/happy-sportswoman-with-earbuds-running-in-the-park.jpg?s=612×612&w=0&k=20&c=_RHiYpQFiZRxESWzCsr8k9SsOr-T-Qj3OcpINB1aVrg=

Po treťom týždni som neschudla ani kilogram, ani centimeter v obvodoch. Ale viem, ako telo funguje pri chudnutí, čiže to nebol žiadny stres. Vedela som, že dôležité je nevzdať to, a ono to príde.”

Máte nejakú konkrétnu radu alebo inšpiráciu, ktorú by ste chceli poskytnúť tým, ktorí hľadajú motiváciu na začatie podobnej výzvy?

Tréning bolí. Ak je riadne odmakaný, tak bolí vždy. Ale netreba sa toho báť – lebo tie výsledky, pocity, čo prídu neskôr, keď človek prekoná sám seba – to Vám nikto zadarmo nedá, ale ani nevezme. A hlavne, o váhu v tomto procese ani tak nejde. Práve zdravie si musíme vážiť, a to by mala byť hlavná motivácia každého človeka, prečo začať na sebe pracovať. Nikdy nie je neskoro. 🙂

 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: „Potrebovala som len nakopnúť a uvedomiť si, čoho je moje telo schopné”Kto je Andrea Bakešová?

Andrea má 52 rokov a pochádza z malej dediny pri Galante. Štyri dni v týždni žije sama vo veľkom rodinnom dome so záhradou, od štvrtka trávi čas s priateľom – bývalým vrcholovým športovcom, pričom sama je bývalá vrcholová športovkyňa (atletika). O to väčšia je jej motivácia zmeny životného štýlu. Aktuálne pracuje ako office manažérka v menšej kozmetickej firme, kde je čisto ženský kolektív, ktorý ju taktiež motivuje ku zmene. 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať