Úvod » Blog » Premeny s Fitlaviou » Premeny s Fitlaviou: Tereza z Ostravy (- 8 kíl): „Najväčšia zmena sa prejaví na výzore a psychike.“

Premeny s Fitlaviou: Tereza z Ostravy (- 8 kíl): „Najväčšia zmena sa prejaví na výzore a psychike.“

Viktória Janáčková
Premeny s Fitlaviou: Tereza z Ostravy (- 8 kíl) „Najväčšia zmena sa prejaví na výzore a psychike."

Tereza Ťápalová (36) je kaderníčka a samoživiteľka na materskej dovolenke, ktorá sa vydala na cestu za pre mnohých nedosiahnuteľným cieľom – schudnúť 33 kg. Aj keď o sebe tvrdí, že je aktívny človek, ktorý nevie oddychovať, začať cvičiť, zmeniť jedálniček, či nastaviť si novú rutinu s bábätkom nie je vôbec jednoduché. Ako to všetko Tereza sama zvládla? A akú rolu v jej premene hrá výzva s Fitlaviou?

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Tereza z Ostravy (- 8 kíl): „Najväčšia zmena sa prejaví na výzore a psychike.“

Kedy ste si uvedomili, že je čas na novú kapitolu vo vašom živote, ktorá sa nezaobíde bez zmeny?

Nikdy som nemala dokonalú postavu, ale tri roky dozadu som začala pravidelne cvičiť a snažila som sa schudnúť, pretože sme s priateľom túžili po bábätku… Aj sa nám to podarilo, ale ako to už býva, v tehotenstve som bola na hormónoch a mala som zakázané nadmerné množstvo pohybu kvôli umelému oplodneniu – začala som teda priberať. Zlom nastal, keď som sa v siedmom mesiaci tehotenstva dozvedela, že môj priateľ si našiel inú ženu – mladšiu, s krásnou postavou. Ja som zostala sama a pribratá. 

Aj to bol dôvod, prečo som si po pôrode povedala, že začnem na sebe pracovať a dokážem mu, že aj s bábätkom môžem stále vyzerať dobre. Musím ale uznať, že to vôbec nebolo jednoduché, pretože prvého polroka som skôr pribrala a s malým dieťaťom som nemala čas ani umyť si vlasy, nie to ešte cvičiť. Navyše, chýbajúcu energiu som logicky nahradzovala sladkým (rýchlym cukrom). No a potom na mňa na Facebooku vyskočila jesenná výzva s Fitlaviou a ja som sa skrátka rozhodla, že idem do toho za každú cenu!

Aké boli vaše ciele a očakávania, keď ste začali výzvu, a ako sa zmenili v priebehu jej trvania? Mali ste pred začatím výzvy nejaké mylné predstavy o chudnutí? Ktorý konkrétny moment v rámci výzvy  s Fitlaviou vám pomohol lepšie porozumieť tomu, ako chudnutie skutočne funguje?

Predstavy boli úžasné, realita úplne iná. Moje ciele sú však jasné a sú vysoké – schudnúť 33 kg a udržať si váhu. Tiež naučiť sa stravovať sa bez rozmýšľania nad tým, čo s čím môžem kombinovať. Nastavila som sa psychicky, odfotila som sa, a o deň neskôr som išla na svoj prvý nákup.

Hneď v prvý deň prišlo prvé zúfalstvo. Uvedomila som si, že cvičiť s polročným synom nie je žiadna sranda. A už vôbec nie je sranda niečo variť, pretože neustále vyžadoval moju pozornosť a ja som na všetko bola sama. Nemal mi ho ani kto postrážiť, tak som to musela vyriešiť tak, že varím aspoň raz za dva dni, keď spí a jedlo si následne zamrazujem do krabičiek. Cvičiť som začala najmä vtedy, keď spal, alebo keď mal dobrú náladu. 

Priznám sa, že po týždni, keď som mala iba neuveriteľnú svalovicu a nevidela som žiadne výsledky, som to chcela vzdať. Navyše, aby toho nebolo málo, popri materskej musím ešte aj pracovať aby som zaplatila hypotéku, tak som si hovorila, či mi to bolo treba aby som si na plecia naložila ešte cvičenie a zmenu jedálnička.

Ale tí, čo ma poznajú, vedia, že keď sa do niečoho pustím a presvedčím hlavu, už ma nič nezastaví – snáď len čokoláda 😀! Zvykla som si na pravidelné stravovanie a nastavila som tak rovno aj svojho synčeka. A hlavne, po štyroch týždňoch som sa odfotila a porovnala s fotkami, ktoré som urobila pred začiatkom výzvy, a teda – zmena bola úžasná!

Zlom nastal, keď som sa v siedmom mesiaci tehotenstva dozvedela, že môj priateľ si našiel inú ženu – mladšiu, s krásnou postavou. Ja som zostala sama a pribratá.” 

Ako vyzeral váš bežný deň na začiatku a ako sa zapojenie do výzvy odzrkadlilo vo vašich denných rutinách? Ako výzva s Fitlaviou ovplyvnila vaše stravovanie a ako sa vám darilo zmeny v stravovaní zakomponovať do vášho jedálnička?s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Tereza z Ostravy (- 8 kíl): „Najväčšia zmena sa prejaví na výzore a psychike.“

Najskôr som mala problém zjesť všetko to jedlo! Navyše, to varenie bol masaker. Začiatok bol veľmi chaotický, pretože som varila denne a to sa nedalo stíhať. Ale režim musí byť – tak som si to postupne zorganizovala a teraz už väčšinu vecí robím automaticky.

Vstávam okolo 6:15, postarám sa o syna, dám si raňajky cca o 7:00. Potom pracujem, okolo 9:45 nasleduje desiata (podľa toho, ako sa mi podarí). Následne znovu pracujem a okolo 13:00 spolu so synom obedujeme. Nasleduje prechádzka a okolo 16:00 olovrant. Potom syn spí a ja cvičím, o 18:00 večeriam. O 19:00 kúpem syna, a keď o 20:00 zaspí – ja idem variť.

Navyše, naučila som sa aj piť veľa vody! Verím, že všetko chce čas, aj môj metabolizmus sa časom zlepšil. 

 

Zvykla som si na pravidelné stravovanie a nastavila som tak rovno aj svojho synčeka. A hlavne, po štyroch týždňoch som sa odfotila a porovnala s fotkami, ktoré som urobila pred začiatkom výzvy, a teda – zmena bola úžasná!” 

Aké boli vaše najväčšie výzvy v boji so stresom a demotiváciou počas tohto procesu? Zažili ste moment, kedy ste to chceli vzdať? Ako sa zmenil váš pohľad na seba samého/samú počas tejto výzvy?s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: Tereza z Ostravy (- 8 kíl): „Najväčšia zmena sa prejaví na výzore a psychike.“

Tak vzdať som to chcela hneď v prvý týždeň, a to asi 30-krát. V prvom rade, ten nákup bol omnoho drahší, než môj bežný nákup. To výžive a chudnutiu moc nehrá do karát, nakoľko živím ešte aj malé dieťa. No povedala som si, že peniaze budú, ale my nebudeme. Svalovica tiež nepomáhala, ale aspoň som vedela, že to robím dobre. 

Ja som celkovo veľmi pozitívny človek, takže som rýchlo zavrhla všetky prehry a predstavila som si sama seba vo veľkosti 38 (krásna motivácia). 

Samozrejme, kúpila som si aj motivačný kabátik! Každý týždeň si ho skúšam a verte alebo nie, pred 6-timi týždňami som ho nezapla, dnes už ho zapnem.  Aj keď v ňom ešte nemôžem ísť von, verím, že v decembri v ňom hrdo vykročím medzi ľudí. Ešte stále sa sama sebe nepáčim, ale to sa postupne zlepšuje – hlavne vtedy, keď okolie vidí výsledky a podporuje ma. 

Keď bolo najhoršie, pustila som si Extrémne premeny – keď som videla, čo tam ľudia dokázali, tak predsa ja nejakých 33 kg musím zhodiť za každú cenu!” 

Ktorá konkrétna zmena, ktorú ste dosiahli počas výzvy, má najväčší vplyv na váš celkový pohľad na zdravie a životný štýl? Aké konkrétne prostriedky, nástroje alebo skupiny ľudí vám pomohli pri dosahovaní vašich cieľov v rámci tejto výzvy s Fitlaviou?

Tak asi najväčšia zmena je samozrejme  na výzore, ale pozorujem aj zmeny v psychike. Lepšie sa hýbem, viac vládzem. Nemám chuť na sladké, keďže v jedálničku sú výborné sladké recepty, ktoré sú ešte k tomu všetkému sezónne, takže nie je problém s hľadaním ani kúpou potravín.

Popravde, tie online vysielania som neabsolvovala, pretože s polročným bábätkom by to bolo peklo. V každom prípade, cvičenie s Marošom pomáha, pretože ten chlap má v sebe niečo, čo dokáže človeka vyburcovať k aktivite. No a keď bolo najhoršie, pustila som si Extrémne premeny . Keď som videla, čo tam ľudia dokázali, tak predsa ja nejakých 33 kg musím zhodiť za každú cenu!

Ja som celkovo veľmi pozitívny človek, takže som rýchlo zavrhla všetky moje vnútorné prehry a predstavila som si sama seba vo veľkosti 38 (krásna motivácia!).” 

Ako by ste povzbudili ostatných, aby sa pustili do podobného procesu a akú radu by ste im dali, aby im pomohli na ich ceste k dosiahnutiu cieľov?

Najkrajší pocit je cítiť sa skvele vo svojom vlastnom tele! Mne sa to pomaly plní a verím, že aj všetkým z  výziev s Fitlaviou sa to plní tiež. Nastavte si hlavu a dávajte si maličké ciele, ktoré dokážete splniť. Tá radosť, že ste to dokázali, je tak veľká, že vám hlava jednoducho nedovolí vzdať sa a všetko zahodiť.

Tieto výzvy s Fitlaviou by som určite odporučila každému. Hlavne, máte možnosť stravovať sa podľa jedálnička od profesionálov, ku ktorým sa osobne dostanete len veľmi ťažko. Všetkým držím palce na ceste za ich splnenými snami – sme v tom spoločne!

Kto je Tereza Ťápalová?

Tereza Ťápalová je mladá mamička samoživiteľka na materskej dovolenke. Napriek nepriazni osudu sa dokázala opäť postaviť na nohy a zmeniť svoj život od základov. Je až neuveriteľné, ako dokáže cvičiť, variť, pracovať, a popri tom sa starať o svojho malého synčeka. Tereza je veľmi odhodlaná a cieľavedomá žena, ktorá je pre mnohé dámy nemalou inšpiráciou.  

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať