Úvod » Blog » Premeny s Fitlaviou » Premeny s Fitlaviou: „Túžila som začať si užívať život inak, čo však s mojou veľkou váhou nešlo”.

Premeny s Fitlaviou: „Túžila som začať si užívať život inak, čo však s mojou veľkou váhou nešlo”.

Alexandra
Premeny s Fitlaviou: „Túžila som začať si užívať život inak, čo však s mojou veľkou váhou nešlo”.

Beáta (45) sa snažila schudnúť už dlhú dobu, no bojovala s diétami, po ktorých skôr pribrala, než schudla, a s nepravidelným cvičením, ktoré si následne kompenzovala zvýšeným apetítom. Túžba začať si užívať život inak, chodiť po horách, či konečne vidieť želané zmeny na svojom zdraví a tele, však Beátu priviedli k zásadnému rozhodnutiu. Prečítajte si zaujímavú spoveď o tom, ako Beáta túto výzvu s Fitlaviou zvládla, a nechajte sa inšpirovať.

Aký konkrétny okamih alebo udalosť vás motivovali k tomu niečo vo vašom živote zmeniť?

Hlavným dôvodom aby som začala so sebou niečo robiť bola, okrem mojej váhy, neschopnosť normálne sa stravovať, nespokojnosť sama so sebou, túžba chodiť po horách, a túžba užívať si život inak, ako doposiaľ. 

Nehovorím, že som predtým necvičila, ale bolo to veľmi nepravidelné, pretože som jednoducho cvičila, kedy sa mi chcelo. No keď sa mi aj podarilo cvičiť pravidelne, bola som hladná a jedla som všetko zaradom 🙁 

Všetky tie diéty a rôzne typy stravovania moju váhu dotiahli na veľké číslo a vtedy to prišlo. Bol to január 2022 a ja som sa prihlásila do jedného z online portálov. Bolo to to najlepšie rozhodnutie v mojom živote! Naozaj, pretože popri každodenných povinnostiach mi nezostával čas na to, aby som niekam chodila cvičiť, lebo to máte hneď dve hodiny v čudu. Na začiatku mi to všetko išlo a chudla som naozaj rýchlo, pretože som chudla z veľkej váhy. Stačila mi aj malá zmena na to, aby som pokračovala a zhadzovala svoje prebytočné kilá rýchlo a ľahko. Po roku som však už potrebovala skúsiť niečo nové, no a vtedy prišla práve Fitlavia so svojou prvou výzvou

Všetky tie diéty a rôzne typy stravovania moju váhu dotiahli na veľké číslo a vtedy to prišlo.”

Pre mňa to bolo ako stvorené, bola som nadšená – presvedčil ma Maroš Molnár, ktorý je pre mňa veľkou motiváciou vzhľadom na jeho úspechy pri premenách. Je mojím tajným snom stretnúť ho naživo, zamakať si s ním a s jeho pani manželkou Zuzkou, takže viac som nepotrebovala. 😍

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: „Túžila som začať si užívať život inak, čo však s mojou veľkou váhou nešlo”.

Aké boli vaše začiatky? Ako sa vaše pôvodné predstavy týkajúce sa chudnutia líšili od toho, čo ste sa dozvedeli alebo zažili v rámci tejto výzvy s Fitlaviou?

Začiatky sú všade ťažké. Najmä čo sa týka pochopenia stravovania sa. Každý si myslí, že nesmie jesť pečivo, cestoviny, ryžu a iné. A tak som to mala v podstate aj ja. Čakala som pri jedálničkoch malé porcie, po ktorých budem zaručene hladná, samé zeleninové jedlá, žiadne prílohy, veď klasické „obmedzovanie sa”, našou rečou „diétu”. 

Počas výziev som sa naučila, že kameň úrazu je strava – pochopiť, koľko jedla mám prijať pri svojej váhe, pri svojom cvičení a zvyklostiach, práci… A tu má podľa problém veľmi veľa ľudí, pretože tento systém nechápu, preto jedia málo. Dajte si na to pozor, pýtajte sa, čítajte, raďte sa, je to veľmi dôležité pre Vaše zdravie. Tápala som aj ja, lebo ako sa váha znižovala, úbytok hmotnosti po čase bol menší a pomalší. Bála som sa, a tak som zvyšovala intenzitu cvičenia, no porcie som si nezväčšila. Už teraz viem, že to bola chyba, a veru chyby sa naprávajú veľmi dlho, pretože náš metabolizmus sa prispôsobuje tomu, čo mu dávame, a aby si „odvykol”, potrebuje čas. 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: „Túžila som začať si užívať život inak, čo však s mojou veľkou váhou nešlo”.

Počas výziev som sa naučila, že kameň úrazu je strava – pochopiť, koľko jedla mám prijať pri svojej váhe, pri svojom cvičení a zvyklostiach, práci… A tu má podľa problém veľmi veľa ľudí, pretože tento systém nechápu, preto jedia málo.”

Môžete opísať, ako sa váš deň pred začiatkom výzvy líšil od vášho bežného dňa dnes? Ako by ste opísali váš prístup k stravovaniu počas tejto výzvy s Fitlaviou? Stavili ste na nejakú špecifickú diétu alebo ste skôr robili drobné zmeny vo vašom jedálničku?

Moje bežné dni boli predtým na báze klasickej rutiny – ráno som vstala, dala som si dva kusy pečiva, lebo inak som bola hladná… šunka, saláma, syr a ideš. Veď, najedená som bola… chvíľu. Nasledovalo nejaké ovocie na desiatu, obed ako pre „furmana” (naozaj som mala veľké porcie aj napriek zloženiu toho jedla – teda to som si aspoň myslela ja, že keď je to zdravé, tak môžem zjesť veľa – nie nie, aj to je omyl, všetko má svoje kalórie), potom až večera.  

Nikdy som nemala problém so zeleninou, ale teraz jej jem oveľa viac. Jem pomalšie a pravidelne (mám desiatu a väčšinou aj olovrant). Ovocie si dávam aj poobede, už ma netrápi to, že ho jem poobede, pretože celkový denný príjem jednoducho neoklamete. Záleží v podstate len na Vás, ako si to rozdelíte, samozrejme s rozumom a časovou rezervou pred spaním

Zažili ste počas výzvy  s Fitlaviou nejakú stresovú situáciu alebo chvíle, kedy ste stratili motiváciu? Ako ste sa s nimi vyrovnali? Ovplyvnila výzva s Fitlaviou vaše sebavedomie a váš vzťah k sebe samej/samému?

Samozrejme, aj ja sama som prišla do bodu, kedy sa váha zastavila. Veľmi ma to trápilo a celý môj svet pomaličky sivel. Nemala som radosť z cvičenia, hoci som sa snažila, nemala som radosť z varenia, hoci som chcela aj naďalej variť zdravšie. Nevedela som, čo robiť, a tak som čítala rôzne články, napr. aj o spomalenom metabolizme, o „rest day” a podobne. Začalo mi to dávať zmysel a postupne som sa tým prestala tak zapodievať. 

Nehovorím, že to bolo alebo je ľahké, ale ide to… pomalšie, ale ide to. Hlavné je neprestávať jesť! Keď máte výdaj, musíte aj jesť. Naozaj odporúčam prečítať si články o BMR alebo o výpočte príjmu. Ten si potom urobiť nielen z nejakej dostupnej kalkulačky, ale aj formou manuálneho výpočtu, ktorý nájdete aj na Fitlavii – ten je zrovna naozaj veľmi dobrý a aj ľahko pochopiteľný. 

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: „Túžila som začať si užívať život inak, čo však s mojou veľkou váhou nešlo”.

Samozrejme, aj ja sama som prišla do bodu, kedy sa váha zastavila. Veľmi ma to trápilo a celý môj svet pomaličky sivel. Nevedela som, čo robiť, a tak som čítala rôzne články. Začalo mi to dávať zmysel a postupne som sa tým prestala tak zapodievať.”

Dokážete opísať jednu konkrétnu zmenu, ktorá bola pre vás počas výzvy s Fitlaviou najvýznamnejšia, a ktorá ovplyvnila váš život najviac? Využili ste počas výzvy s Fitlaviou nejaké špecifické nástroje alebo zdroje, ktoré vám na vašej ceste výrazne pomohli dosiahnuť svoje ciele?

Z môjho pohľadu je najdôležitejšie pochopiť stravu – že si môžem dať prílohu, že si môžem dať pečivo, že si môžem raz za čas dať aj nejaký zákusok, a to aj vonku, nielen doma, že si môžem dať pizzu… Je len potrebné naučiť sa správne jesť! Všetko však ide pomaly a postupne, nič nejde bezhlavo a rýchlo. Inšpirácií je na stránke dosť, aj v skupine na Facebooku, ale keďže každý sme iný, je preto potrebné porovnávať sa len sám so sebou – tak najlepšie uvidíte svoje pokroky a svoje zmeny mier. 

Nie je chyba sledovať viac názorov, je ale potrebné sledovať tie, ktoré sú relevantné, a ktoré píšu naozajstní odborníci a nutriční špecialisti. Ja stále hľadám, čítam a baví ma to. Venujte sa tomu, aby ste pochopili princípy stravovania – na stránke Fitlavie nájdete aj rôzne videá, recepty, jedálničky, rozhovory… Aj s cvičením je to tak, keď máte chuť na niečo iné, nebojte sa pridať si niečo naviac, dať si iný typ cvičenia (teda, ak nie ste vo výzve), proste robte veci tak, aby ste z nich mali radosť.  

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: „Túžila som začať si užívať život inak, čo však s mojou veľkou váhou nešlo”.

Z môjho pohľadu je najdôležitejšie pochopiť stravu – že si môžem dať prílohu, že si môžem dať pečivo, že si môžem raz za čas dať aj nejaký zákusok, a to aj vonku, nielen doma, že si môžem dať pizzu… Je len potrebné naučiť sa správne jesť!”

Máte nejakú konkrétnu radu alebo inšpiráciu, ktorú by ste chceli poskytnúť tým, ktorí hľadajú motiváciu na začatie podobnej výzvy?

Dôležité je, aby sa človek cítil dobre, aby nemal pocit, že sa musí do niečoho strašne nútiť. Všetko začína v hlave, pretože keď chcem, podarí sa to, aj keď pomaly. 

Ani mne sa niekedy nechce cvičiť, sú dni keď nestíham, ale vtedy si teda nedám napríklad takú klasickú večeru, ale zvolím zeleninovú polievku a na ďalší deň si zamakám, aj keď možno niekedy, kým sa prezlečiem do športového oblečenia, sa musím neuveriteľne premáhať. 😀 Viem, však, že je to je pre mňa veľmi dôležité, a po tréningu je to super pocit. 

Cvičenie s Marošom a Zuzkou je super, no ak nevládzete, nevzdávajte to, pôjde to, len treba všetko postupne. Verte mi, naučíte sa to, no najmä pozorne čítajte a počúvajte, ako sa má ktorý cvik spraviť, aby ste si viac neuškodili. 

Musíme sami na sebe vidieť zmeny a pokroky. Mám pred sebou ešte dlhú cestu, no nevzdávam sa, aj keď je to niekedy ťažké. Možno trošku postojím, ale ono sa to zase rozbehne, pretože to robím hlavne kvôli SEBE a svojmu zdraviu, a ja už sa nechcem vrátiť späť!!! Začínam si plniť aj turistické, cyklistické a bežecké sny… to by som naozaj pred januárom 2022 nezvládla (hoci snaha bola, no bolo to veľmi ťažké s tou váhou). A keď som to zvládla JA, zvládnete to aj VY!!!! Nie je to až také ťažké, len človek musí CHCIEŤ.

s Fitlaviou, Premeny s Fitlaviou: „Túžila som začať si užívať život inak, čo však s mojou veľkou váhou nešlo”.Kto je Beáta Matúšková?

Beáta má 45 rokov a je zamestnaná ako ekonómka. S Fitlaviou cvičí od prvej výzvy, no skúsenosti so zdravým životným štýlom mala už o niečo skôr. 

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať