Úvod » Blog » Chudnutie » Ako merať progres v chudnutí? Číslo na váhe nie je všetko!

Ako merať progres v chudnutí? Číslo na váhe nie je všetko!

Bc. Erika Zajacová

Diétuješ už nejaký ten čas, ale číslo na váhe sa nechce pohnúť? Ako si udržať motiváciu a odhodlanie pokračovať, ak ti kilá neubúdajú tak, ako si si predstavovala? Akými spôsobmi sa dá merať progres v chudnutí?

1. Progres v chudnutí spoznáš na oblečení

Určite poznáš staré známe, že svaly sú ťažšie ako tuk. A vieš čo? Je to pravda!

Na váhe síce obe tkanivá vážia rovnako, no ak si ich predstavíš na tele – 1 kilogram tuku zaberie v porovnaní so svalmi cca trojnásobný objem!

Môže sa teda stať, že ak k zdravej strave pridáš aj cvičenie, spočiatku tvoja hmotnosť mierne stúpne. Neprepadaj hneď panike a siahni aj po iných možnostiach než osobnej váhe.

Skvelé je pozorovať zmeny na oblečení. Voľnejšie tričko či padajúce nohavice ti dajú jasné znamenie, že ideš dobrou cestou.

Zmeraj si telesné obvody

Ak máš predsa len rada čísla, skvelým spôsobom, ako sledovať progres v chudnutí, je meranie obvodov. Väčšinou sa meria obvod v oblasti pŕs, pásu, pupku a okolo zadku. Ak plánuješ chudnúť viac kilogramov, pomôže aj obvod stehna či ruky.

2. Progres v chudnutí ti prezradí aj viac energie

Toto je bod, ktorý ide ruka v ruke so zmenou životného štýlu a so začiatkom zdravšieho stravovania. Ak ťažké a mastné jedlá vymeníš za niečo zdravšie a svieže, odľahčíš si trávenie a dodáš telu poriadnu nálož vitamínov a minerálov.

Po čase si zamiluješ, ako po obede nebudeš musieť polhodinu bezvládne ležať na gauči a tráviť (aj keď aj to občas nezaškodí, však?).progres v chudnutí, Ako merať progres v chudnutí? Číslo na váhe nie je všetko!

Ak k tvojej snahe pridáš aj cvičenie (kardio alebo silový tréning), skôr či neskôr si všimneš, že sa ti zlepšila aj kondička. Akosi viac vládzeš, si silnejšia a bežné denné aktivity ťa už len tak nerozhodia.

Len pre upresnenie – viac energie môžeš čakať hlavne zo začiatku. V pokročilejších štádiách diéty alebo v prípade extrémnejších foriem diét, ako je napríklad predsúťažná diéta vo fitness, je únava bežná – do tohto štádia sa však väčšina žien nedostane. Preto, ak sa neustále cítiš unavená, skús hľadať príčinu skôr v tom AKO a ČO ješ, než KOĽKO ješ.

3. Máš lepšiu náladu

Možno kilá nejdú dolu tak, ako by si očakávala, ty však vieš, že robíš niečo pre svoje zdravie a lepšie JA. Rozhodnúť sa konať a aktívne priložiť ruku k dielu je pre tvoju psychiku oveľa prospešnejšie, než sa utápať vo výčitkách a čítať o najnovších pilulkách na chudnutie.

Aj napriek tomu, že sa číslo na váhe hýbe pomalšie, než by si chcela, vidíš na svojom tele zmeny. Dodržiavaš stanovený plán, upravilo sa ti trávenie, možno si si musela kúpiť už aj o číslo menšie oblečenie. To všetko sa ráta!

Ako bonus ťa potešia aj endorfíny z cvičenia, ktoré navodzujú pocit spokojnosti a dobre vykonanej práce. A chválime ťa aj my!progres v chudnutí, Ako merať progres v chudnutí? Číslo na váhe nie je všetko!

4. Hmotnosť neklesá, ale pleť ti žiari

Keď si v diéte, prirodzene sa snažíš o to, aby bol tvoj žalúdok čo najmenej prázdny. Väčšinou to znamená, že o niečo zvýšiš pitný režim. Čaj, káva a nápoje s umelými sladidlami nepridajú kalórie a sú príjemným spestrením chudnutia.

Nemali by však tvoriť väčšinu tvojho pitného režimu. Nezabúdaj na „obyčajnú vodu“, ktorá tvorí takmer trištvrtinu našej hmotnosti. Dostatok vody znamená lepšiu hydratáciu – a to znamená žiarivejšiu a vypnutejšiu pleť.

To ale nie je všetko: zdravie tvojej pleti významne ovplyvňujú aj vitamíny a minerály. Medzi najčastejšie využívané vitamíny v kozmetickom priemysle patrí napríklad vitamín A, E alebo B5. Z minerálov je to napríklad zinok alebo selén. Viac sme o spojení stravy a výživy písali v tomto článku.

Ako si zvykneš merať progres pri chudnutí ty? Budeme radi, ak nám necháš komentár a inšpiruješ aj ostatné spolubojovníčky.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať