Úvod » Blog » Fit recepty » Proteínové lievance: recept na nadýchané raňajky nielen pre fitness nadšencov

Proteínové lievance: recept na nadýchané raňajky nielen pre fitness nadšencov

maria grossova
proteínové lievance

Tieto chutné proteínové lievance so zvýšenou dávkou bielkovín sú jednoduché a rýchle na prípravu, ktorú zvládne úplné každý. Proteínové lievance si môžeš ozdobiť podľa svojej chuti a fantázie. Môžeš si ich poliať javorovým sirupom, pridať arašidové maslo alebo obohatiť ich chuť nakrájaným ovocím (jahody, maliny, čučoriedky…).

Proteínové lievance sú zdrojom bielkovín

Proteíny (bielkoviny) sú molekuly v jedle, ktoré sa v našom tele rozkladajú na aminokyseliny. Sú základom pri stavbe, raste aj regenerácií svalstva, ale aj pre činnosť imunitného systému či zdravé kosti.

proteínové lievance, Proteínové lievance: recept na nadýchané raňajky nielen pre fitness nadšencov

Proteíny ako doplnky stravy sa často spájajú s chudnutím, ale pozor! Aj keď sa v proteíne nachádza len nízke percento tukov a cukrov, nie je to žiadny zázrak, po ktorom by sa chudlo.

Proteín by si si mal zadovážiť vtedy, ak nedokážeš prijať dostatok bielkovín z potravín, ktoré konzumuješ. A čo je to dostatok bielkovín? Potrebné množstvo sa u každého líši. Ak by sme mali použiť všeobecný vzorec, tak pre dospelého človeka je to cca 1 gram bielkovín na 1 kilogram telesnej váhy. V prípade aktívneho životného štýlu sa môžeš pohybovať okolo 1,2 gramu na kilogram telesnej hmotnosti.

Ak silovo cvičíš a chceš maximalizovať efekt tréningu, môžeš zvoliť dávky až 1,6 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Vyššie hodnoty sú vhodné aj pri chudnutí, pretože ti zabezpečia udržanie vyššieho podielu svalovej hmoty – jednoducho povedané – schudneš viac tuku a menej svalov.

Bielkoviny v jedle

V ktorom jedle nájdeš najväčšie zastúpenie bielkovín? Skoro v každom. Rozdiel je v tom, že každé jedlo obsahuje

proteínové lievance, Proteínové lievance: recept na nadýchané raňajky nielen pre fitness nadšencov

Mäso – väčšina mäsa sa považuje za dobrý zdroj bielkovín. Poriadnu dávku bielkovín nájdeš v hovädzom mäse alebo v divine. Samozrejme je najlepšie mäso z voľného výbehu, pri chudnutí oceníš kuracie a morčacie prsia, ktoré obsahujú minimum tuku.

Ryby – ak nie si milovník mäsa ale ryby ti nevadia, máš šťastie, pretože bielkoviny nájdeš aj v rybách. Najviac ich nájdeš v losose, v pstruhovi, v makrele, sardinkách alebo tuniaku.

Vajíčka – v prípade, že si vegetarián a v tvojom jedálničku sa nenájdu ani ryby, ani mäso, vajíčka sú správna voľba. Jedno väčšie vajíčko obsahuje približne 6 g bielkovín a množstvo vitamínom a minerálov.

Mliečne produkty – je všeobecne známe, že mliečne výrobky sú dobrým zdrojom bielkovín. Či už ide o syry, jogurty, mlieko, kefír alebo žinčicu. O dôležitosti mliečnych výrobkov pre ženy si môžeš prečítať tu.

Proteínové lievance sú skvelým oživením každého jedálnička. Majú skvelú chuť a aj tvoje telo sa poteší z dávky bielkovín.

Ak rozmýšľaš, čo ďalšie na raňajky, máme pre teba tipy na 6x raňajky inak, alebo ak ti učarovali lievance, skús aj naše banánové.

Autor receptu: Mgr. Petra Ondrašáková

Proteínové lievance : výživové hodnoty na 5 ks:

Energia: 343 kcal

Sacharidy: 23 gramov

Bielkoviny:  36 gramov

Tuky: 12 gramov

Vláknina: 2 gramy

proteínové lievance, Proteínové lievance: recept na nadýchané raňajky nielen pre fitness nadšencov

Proteínové lievance

Vytlačiť
Počet porcií: 5
Nutrition facts: 200 calories 20 grams fat
Hodnotenie 3.3/5
( 69 x hodnotené )

Ingrediencie

  • 30 g pomletých ovsených vločiek
  • 30 g obľúbeného proteínu
  • 2 vajcia
  • 30 ml mlieka
  • 1 ČL sódy bikarbóny
  • štipka soli

Postup prípravy

  1. Všetky ingrediencie spolu zmiešame a vytvoríme husté tekuté cesto.
  2. Cesto naberačkou vylievame na teflónovú panvicu (môžeme použiť trošku kokosového oleja).
  3. Pečieme do zlatista.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať