Úvod » Blog » Chudnutie » Potraviny na chudnutie » Proteínový puding: prečo sa oplatí čítať etikety?

Proteínový puding: prečo sa oplatí čítať etikety?

Erika Zajacová

Spolu s väčším dopytom po fitness potravinách sa roztrhlo vrece s proteínovými (bielkovinovými) alternatívami klasických potravín. Proteínová čokoláda, proteínové čipsy, proteínový puding. Nápisy predávajú, no nie vždy platí, že čo je proteínové, je lepšie.

Ako vybrať správny proteínový puding?

Čo je to proteínový puding?

Kto by z detstva nepoznal voňavý puding s piškótami a jahodami? Šikovní výrobcovia nečakali dlho a na trhu sú už niekoľko rokov aj proteínové varianty obľúbenej maškrty. Spočiatku ich vyrábali najmä firmy zamerané na športovú výživu a výživové doplnky, dnes už majú svoje proteínové rady aj tradiční výrobcovia.

Proteínový puding je puding s vyšším obsahom bielkovín – a zväčša obsahuje aj menej cukru ako klasické varianty.

Aké zloženie má proteínový puding?

Klasické pudingy sú tvorené väčšinou kukuričným škrobom, cukrom a arómami. V prípade proteínových pudingov je to trochu inak.

Na prvom (v prípade dehydrovaných výrobkov), resp. druhom mieste v zložení by mal byť zdroj bielkovín – čo napovie, že proteínový puding skutočne obsahuje dostatočné množstvo bielkovín a nejde iba o marketingovú slovnú hračku.

Najčastejšie sú to mliečne bielkoviny (súhrnné označenie pre srvátku a kazeín), ale aj samostatné bielkovinové zdroje, ako napríklad srvátkový koncentrát či izolát.

Ako zdroj bielkovín môžu byť použité v podstate všetky zdroje: vaječné bielka, sója, ryžový proteín… Fantázii sa medze nekladú a je už iba na tebe, pre ktorý puding s akým zdrojom bielkovín sa rozhodneš.

Ktorý zdroj bielkovín v pudingu je najlepší?

Ak nie si vegánka a dobre toleruješ srvátkové proteíny, odporúčame puding s obsahom srvátkovej bielkoviny, resp. s mliečnymi bielkovinami.

Aby sme hovorili o pudingu, musí byť hustý

V zložení sa ďalej nachádza niečo, čo pudingu dodá jeho charakteristickú textúru a hustotu. Na to sa využívajú zahusťovadlá, ako napríklad vláknina, guarová či celulózová, guma, karagénan, ryžová múka či kukuričný škrob.

Arómy a farbivá sú samostatná kapitola, ktorým sa nevyhneš ani v klasickom pudingu. Proteínové pudingy sú často sladené umelými sladidlami (sukralóza, aspartam) alebo stéviou, čo znižuje množstvo cukru v porcii.

Aké parametre by mal spĺňať kvalitný proteínový puding?

  • minimálne 15, ideálne 20 a viac gramov bielkovín na porciu – daj si pozor, v prípade práškových pudingov treba prepočítať množstvo bielkovín zo 100 gramov na jednu porciu
  • obsahuje kvalitný zdroj bielkovín (ideálne srvátkové)
  • neobsahuje veľa cukru a tuku

Aké sú nevýhody proteínového pudingu?

Tak ako väčšina potravín, ktoré sa pýšia označením „proteín“, aj proteínový puding je vysoko technologicky spracovaný výrobok, ktorý – aj keď sa to výrobcovia snažia vábivými popismi schovať – obsahuje pomerne veľa pridaných látok.

Zahusťovadlá, emulgátory, arómy a umelé sladidlá – to je len zlomok toho, čo v proteínovom pudingu väčšinou nájdeš. Považovať ho teda za ultra-zdravú potravinu s veľkým benefitom pre naše zdravie asi nemôžeme.

Na druhej strane – tieto zložky obsahujú aj takmer všetky ostatné technologicky spracované potraviny, ktoré konzumujeme (cukríky, čokolády, menej kvalitné mliečne dezerty, mrazené polotovary). Navyše sú považované za bezpečné a ich používanie prísne upravuje legislatíva, takže sa ich ani netreba báť.

Radšej popremýšľaj, či by nebolo vhodnejšie obmedziť menej vhodné zdroje týchto prísad a uvoľniť miesto napríklad proteínovému pudingu.

Nevýhodou môže byť pre niekoho aj vyššia cena, kedy za kelímok hotového pudingu v obchodoch zaplatíš od 1,50 € vyššie. Kompromisom sú práškové proteínové pudingy, tie už ale s nižšou cenou znamenajú aj nižšie pohodlie: treba ho najprv uvariť, resp. pretrepať – nie je „ready to eat“.

proteínový puding, Proteínový puding: prečo sa oplatí čítať etikety?

Zdroj: www.rozumnehubnuti.cz

Kedy sa proteínový puding oplatí?

Ak miluješ puding a nevieš si bez neho predstaviť víkend, výmena klasického pudingu za proteínovú variantu ti pomôže získať viac bielkovín a zmenšiť množstvo prijatého cukru.

Proteínový puding môže urobiť jedlo s dostatkom bielkovín aj z pokrmov, ktoré ich bežne neobsahujú.

Už aj tebe sa zbiehajú slinky na dukátové buchtičky preliate proteínovým vanilkovým pudingom?

Čo si o proteínovom pudingu zapamätať?

Proteínový puding je vhodným zdrojom bielkovín a určite bude príjemným spestrením tvojho jedálnička. Pri výbere sa zameraj na kvalitný zdroj bielkovín a dbaj na to, aby v jednej porcii obsahoval minimálne 15, ideálne 20 a viac bielkovín.

Ak to tak nie je, môžeš ho s pokojným svedomím nechať v regáli a byť na seba pyšná, že si sa nenechala nachytať klamlivým marketingom.

A čo ty – používaš proteínový puding?

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať