Úvod » Blog » Zdravie » Riadená meditácia: postup ako mať všetko pod kontrolou

Riadená meditácia: postup ako mať všetko pod kontrolou

PharmDr. Paťka Janáčková
https://as2.ftcdn.net/v2/jpg/02/01/19/03/1000_F_201190390_K3rc39GaubxGwRQVUWRSlySM8L50j7ou.jpg

Hovorí sa, že meditácia je komunikácia medzi telom a dušou. Spolu s otužovaním dnes doslova hýbe svetom. Všimla si si to, však? Valia sa na nás informácie, aká je skvelá pre lepšie zvládanie stresu či agresie, aké dôležité je mať myšlienky pod kontrolou a vedieť sa ovládať. Už toľkokrát si to chcela vyskúšať!

Keď je to taká obľúbená téma po celom svete, určite to musí mať niečo do seba. Ale nejde ti to. Cítiš sa „divne“. Nevieš sa kontrolovať a myšlienky ti odbiehajú na každú stranu. Tak to s ňou vzdáš. My však máme pre teba riešenie, ktorým je riadená meditácia. Tá by ti naozaj mohla pomôcť vytvoriť si návyk a vytrvať.

Prečo by sme mali všetci začať meditovať? 

V priebehu prvých desiatich rokov 21.storočia sa náhle výrazne zvýšil výskyt neuropsychiatrických a somatických porúch ako dôsledok dlhodobého stresu. Naše telo sa nestíhalo adaptovať na rýchly technologický pokrok, zvyšovali sa na nás nároky v práci a v rodinách. Mnoho štúdií dokázalo, že tento chronický stres hrá významnú rolu v progresii rôznych ochorení. (1)

V súčasnej dobe stres výrazne vplýva najmä na deti a mladistvých. O dnešnej generácií sa dokonca tvrdí, že je najviac vystresovanou generáciou.

Meditácia je dnes radená ako terapeutický prístup zameraný na stres a môže mať potenciál v prevencii vyššie spomínaných chorôb. Pozri sa aj na náš článok : Meditácia pre začiatočníkov, ktorý ti ukáže ako na to od základov a postupne.

Vieš, aké výhody má riadená meditácia? 

Meditácia v sebe skrýva veľké množstvo rôznych techník. Môžeš sa napríklad zamerať na určitý predmet (dych, plameň sviečky), podporiť svoju všímavosť a otvoriť myseľ alebo sa sústrediť na ciele, ktoré chceš meditáciou dosiahnuť (zlepšiť súcit, empatiu, lásku). (3,4)

Existuje stále viac dôkazov o tom, že meditácia pozitívne ovplyvňuje naše psychické aj fyzické zdravie. Je to akási forma doplnkovej medicíny, ktorá sa stala veľmi populárnou metódou zvládania stresu a zlepšovania zdravia.

 • Pomáha pri terapii depresie či poruchách príjmu potravy (PPP)
 • Prospieva v liečbe závislostí
 • Normalizuje krvný tlak a cholesterol.
 • Znižuje srdečnú frekvenciu a frekvenciu dychu
 • Zlepšuje pamäť a výkonnosť
 • Podporuje imunitu
 • Prehlbuje spánok a urýchľuje zaspávanie
 • Často sa spája s dlhovekosťou
 • Výhodná je dokonca aj pre tehotné ženy

Riadená meditácia zahŕňa relaxáciu, všímavosť a hľadanie samého seba. Často je využívaná terapeutmi pri depresívnych a úzkostlivých pacientoch

riadená meditácia, Riadená meditácia: postup ako mať všetko pod kontrolou

https://www.freepik.com/free-photo/concentrated-woman-meditating-nature_858906.htm#query=meditation&position=1&from_view=search

Riadená meditácia – zaručený návod ako to s meditáciou nevzdať

Meditácia nie je jednoduchá. Trvá mesiace až roky, kým si budeš môcť povedať, že meditovať VIEŠ. Vyžaduje si pravidelný tréning. Je naozaj ťažké zaviazať sa k pravidelnej praxi, najmä kvôli časovým obmedzeniam spojeným s pracovným či rodinným životom.

Dôležité je začať postupne, po kúskoch. Najskôr len pár minút.

Povedz si, že to chceš vydržať aspoň 5min denne v priebehu týždňa a postupne navyšuj – podľa seba.

Podľa toho, ako ti to pôjde a ako sa pri tom budeš cítiť.

Úprimne ti povieme, že zozačiatku sa budeš cítiť možno naozaj veľmi zvláštne. Ale neprestávaj.

Vyskúšaj riadené meditácie, ktoré najmä začiatočníkom veľmi pomáhajú a sú akýmsi odrazovým mostíkom k neriadenej meditácií. Je to meditácia pod vedením špecialistu či terapeuta, videa či zvukových nahrávok. Tie navedú tvoju myseľ kam je treba. Pomôžu ti sústrediť sa, nebudeš toľko odbiehať myšlienkami a naozaj svoju myseľ spomalíš a ukľudníš.

Dôležité je nájsť si tú svoju

Dnes je naozaj jednoduché sa k riadeným meditáciám dostať. Internet či rôzne aplikácie ti ponúkajú obrovský výber rôznych typov meditácií. Dôležité je vybrať si takú, ktorá bude vyhovovať práve tebe. Takú, ktorá ti bude príjemná, ktorá bude mať upokojujúci hlas a relaxačnú hudba v pozadí. Aby ti čo najviac pasovala a potom to pôjde jednoduchšie.

Riadená meditácia je veľmi výhodná a môžeš sa jej venovať:

 • ráno, ako príjemný štart do úspešného dňa
 • poobede pre ukľudnenie hlavy vystresovanej z práce
 • večer na lepší spánok

Takže je úplne na tebe, kedy máš na ňu čas a chuť. Dobré by však bolo praktizovať ju vždy v rovnakom čase, aby si si vytvorila návyk.

riadená meditácia, Riadená meditácia: postup ako mať všetko pod kontrolou

https://www.freepik.com/free-photo/close-up-male-hands-using-smartphone_3581138.htm#query=apps&position=45&from_view=search

Najlepšie aplikácie, ktoré ťa prevedú svetom meditácie (5)

 1. Aura 

  Aura je veľmi obľúbená aplikácia pre Android aj iOS, v ktorej môžeš zároveň sledovať úroveň svojho stresu, náladu, spánkové problémy a podobne. Dokážeš si dokonca nastaviť čas, kedy chceš meditovať a aplikácia sa ti sama pripomenie. Nájdeš tu aj tzv. Denník vďačnosti.  Ponúka aj bezplatné funkcie, no ak máš záujem o niečo viac, môžeš si priplatiť za členstvo.

 2. Mindbliss 

  Aplikácia pre Andoid aj iOS. Na začiatku sa zaregistruješ a nastavíš si ciele, ktoré chceš meditáciou dosiahnuť. Každý deň si vieš spustiť personalizovanú Lekciu dňa, appka obsahuje rôzne vizualizačné cvičenia a veľké množstvo rôznych meditačných nahrávok či relaxačnej hudby. Môžeš využívať jednorazové sedenia alebo mini-série trvajúce asi týždeň.

 3. Headspace 

  Vhodná pre Android aj iOS. Pri registrácií si aplikácia sama vytvorí o tebe „obraz“ na základe niekoľkých otázok, tvojich cieľov, očakávaní a skúseností s meditáciou. Aplikácia ti počíta celkové minúty, ktoré si premeditovala, ponúka možnosť notifikácií a nájdeš tu aj rôzne motivačné citáty či športové lekcie. Je výhodná aj pre úplného začiatočníka, no ponúka aj rozšírené možnosti za mesačné predplatné, to však môžeš kedykoľvek zrušiť.

 4. Sonus Island 

  Taktiež stiahneš na Android aj iOS. Obsahuje 3min a 10min vedenú meditáciu s príjemnými zvukovými efektmi a dychovým cvičením. Okrem toho je výborne graficky spracovaná a obsahuje krásne animácie či kvalitné zvukové efekty.

 5. Breethe 

  Breethe nie je zdarma, ale platí sa mesačné predplatné. Okrem meditácie je tu aj množstvo funkcií, ktoré ťa navedú k vybudovaniu návyku a naučia ťa ako správne meditovať.

 6. InshightTimer 

  Výhodná aplikácia najmä vďaka možnosti českého jazyka. Ponúka skôr dlhšie meditácie a je vhodná pre pokročilejších, no začiatočníci si tiež prídu na svoje v ponúkanom 7-dňovom meditačnom kurze zdarma. Zaujímavá je aj malá mapka, ktorá ti ukáže, koľko ľudí v tvojom okolí práve medituje a dokonca sa s nimi môžeš zapojiť do diskusie ?

 7. ZenFriend 

  Táto aplikácia ti bude denne pripomínať, aká je meditácia v tvojom živote dôležitá a tým ťa namotivuje v nej pokračovať a pomôže ti vybudovať meditačný návyk. Na začiatku nekladie žiadne otázky a nie je nutné sa do aplikácie registrovať.

 8. Oak a MindFi

  Posledné dve výborné aplikácie vhodné pre začiatočníkov, ktoré ti pomôžu s meditáciou a navedú k vytvoreniu návyku. Okrem meditácie tu nájdeš aj dychové cvičenia či denné múdrosti a motivačné citáty.

Kde ešte môžeš riadenú meditáciu nájsť?

Nevýhodou väčšiny spomínaných aplikácií je práve anglický jazyk. Ak ti základné anglické pojmy príliš nejdú, aplikácie pre teba nebudú to pravé orechové. No myslíme aj na to a ukážeme ti, kde okrem aplikácií môžeš riadenú meditáciu nájsť aj v rodnom jazyku.

YouTube

Na YT nájdeš obrovské množstvo riadených meditácií, rôzne dlhých, s hudbou, bez hudby, s mužským alebo ženským hlasom, v anglickom, španielskom aj slovenskom jazyku. Stačí zadať do vyhľadávača „riadená“ alebo „sprievodná“ meditácia a už si len vybrať tú, ktorá ťa najviac zaujme.

Okrem toho aj Aplikácia Headspace má na YT svoj vlastný kanál venujúci sa meditácií či tematický „Sleepcast“ venujúci sa problematike spánku. Odporúčame pozrieť sa aj naň.

Spotify

V neposlednom rade ako zdroj nahrávok riadenej meditácie pripomíname aplikáciu Spotify. Nájdeš tam meditácie vhodné na večer, na uvoľnenie, pre začiatočníkov, ranné… stačí si len vybrať podľa vlastného gusta.

Poznáš nejakú meditačnú aplikáciu, ktorá stojí za to a my sme o nej nepísali? Určite nám daj vedieť na našom Instagrame alebo v komentári a inšpirujme sa navzájom! 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať