Úvod » Blog » Zdravie » Selén a jeho účinky na zdravie

Selén a jeho účinky na zdravie

PharmDr. Paťka Janáčková
Image by 8photo on Freepik

Selén nie je až tak veľmi známy ako horčík, zinok či vápnik, no napriek tomu je to významný minerál ovplyvňujúci množstvo procesov v tele. V doplnkoch stravy ho nájdeš najmä v oblasti imunity a krásy. Zaujíma ťa, ako pôsobí na ľudský organizmus a prečo nie je vhodné prijímať ho príliš veľa? Čítaj ďalej.

Posvieťme si na tento minerál viac: čo je selén?

Selén (lat. selenium) je pre nás veľmi dôležitý minerál.

Avšak náš organizmus nie je schopný si ho nasyntetizovať (vytvoriť) sám a musíme ho preto prijímať v potrave alebo v doplnkoch stravy. Jeho nedostatok je väčšinou spôsobený zníženým obsahom minerálov v pôde a prejavuje sa najmä oslabenou imunitou či únavou.

selén, Selén a jeho účinky na zdravie

https://www.freepik.com/free-photo/closeup-shot-fresh-fruits-with-different-medicine-wooden-spoon_17359709.htm#page=4&query=vitamins&position=30&from_view=search&track=sph

Selén a jeho účinky na tvoj organizmus

Výhod má selén naozaj dosť a myslíme si, že sa ti budú páčiť. Poznáš nejaké z nich?

1. Imunita 

Väčšina vitamínov a minerálov je známa tým, že má antioxidačné účinky. A platí to aj o seléne. Vychytávaním voľných radikálov znižuje stres v bunkách a pôsobí proti zápalom, znižuje škodlivosť ťažkých kovov na organizmus a podporuje funkcie imunitného systému.

A kedy podporiť imunitu viac ako na jeseň, kedy sa objavuje najviac vírusových ochorení? (1,2,3)

2. Štítna žľaza 

Dôležitosť štítnej žľazy pre telo asi nemusíme zdôrazňovať. Je zodpovedná za správnu funkciu hormonálneho systému a hormóny sú alfa a omega správneho fungovania celého organizmu. Aby táto žľaza robila, čo má, potrebuje (okrem iného) dostatok selénu. (4)

Menšia štúdia (5) dokonca udáva, že nízke hladiny selénu sú spojené so zvýšeným rizikom rakoviny štítnej žľazy.

3. Vlasy, nechty, krása

Výskum (6) potvrdzuje, že nerovnováha hladín selénu môže byť spúšťacím faktorom pre apoptózu (bunkovú smrť), čo môže následne viesť k narušeniu vlasového cyklu a k zvýšenému vypadávaniu či lámavosti vlasov.  

Selén nájdeš takmer v každom doplnku stravy zameranom na výživu a rast vlasov či nechtov. Väčšinou sa kombinuje so zinkom, rôznymi vitamínmi a methionínom. Preto ak hľadáš niečo, čo by podporilo rast vlasov a zabránilo ich vypadávaniu, popozeraj sa po tejto kombinácii.

Avšak daj si pozor! Nadmerný príjem selénu v potrave alebo doplnkoch môže rovnako viesť k zvýšenému vypadávaniu vlasov. Viac si o tom povieme ďalej v článku.

selén, Selén a jeho účinky na zdravie

https://www.freepik.com/free-photo/portrait-overjoyed-funny-woman-keeps-cosmetic-sponge-eye-laughs-sincerely-wears-undereye-patches-removes-wrinkles-cares-about-skin-has-natural-beauty_12496051.htm#page=2&query=beauty&position=13&from_view=search&track=sph

4. Kardiovaskulárne zdravie ♥ 

Dostatočný príjem selénu znižuje riziko ochorení srdca a cievneho systému. Pravdepodobne je za to zodpovedná vyššie spomínaná antioxidačná aktivita tohto minerálu, ktorá pozitívne ovplyvňuje aterosklerotické zmeny na cievach. Ateroskleróza totiž vedie k mnohým problémom, ako je infarkt myokardu či dolných končatín, cievna mozgová príhoda… (7,8,9)

5. Astma

Protizápalové účinky selénu znižujú astmatické príznaky, ktoré veľmi silno obmedzujú kvalitu života pacientov s týmto ochorením. A to ocenia určite všetci, čo tieto dýchacie problémy majú. (10,11,12)

Nedostatok selénu v organizme podľa niekoľkých štúdií (13) tiež zvyšuje riziko vzniku astmy.

6. Pamäť a kognícia

To, že sa nám vekom znižujú kognitívne funkcie a pamäť nie je žiadna novinka. Alzheimer či Parkinson sú v starobe veľmi rozšírené ochorenia, ktoré vedia narobiť poriadne problémy. A dá sa im predchádzať. Správnym životným štýlom, neustálym učením sa nových vecí a precvičovaním mozgových závitov a taktiež správnou stravou.

Výživa je dôležitá aj pre náš mozog. Dopriať si dostatok minerálov a živín je must. A medzi ne radíme práve aj selén. Nezabúdaj naň dnes a môžeš tak predísť zabúdaniu v starobe. (14)

Avšak netýka sa to len stareckých demencií. Dostatok selénu ti pomôže lepšie sa koncentrovať a zapamätávať si dôležité informácie aj v mladšom veku.

Avšak netreba zabúdať na to, že ide o minerál bežne dostupný v organizme a v potravinách. Nečakaj od neho zázraky. Jeho suplementácia ti zrazu nezaručí fotografickú pamäť. Výhody selénu pocítia najmä ľudia trpiaci jeho nedostatkom.

Vedela si? Železo a jód majú neuroprotektívne účinky.

Antioxidanty (vitamíny, zinok, selén, luteín) zabraňujú oxidačnému stresu a znižujú tak mentálny úpadok a zlepšujú kogníciu. (15)

selén, Selén a jeho účinky na zdravie

https://www.freepik.com/free-photo/copy-space-paper-brain-with-light-bulb_7796316.htm#query=mind&position=15&from_view=search&track=sph

7. Plodnosť, tehotenstvo, zdravie mamičky aj bábätka

Dostatočný príjem selénu v tehotenstve je dôležitý pre správny vývin nervového a imunitného systému či zdravú váhu dieťatka. Jeho nedostatok môže viesť k neplodnosti, v prípade tehotenstva až k srdcovým ochoreniam u bábätka.

Okrem selénu je v tehotenstve dôležité aj železo a kyselina listová. V priebehu tehotenstva sa preto snaž jesť dostatok rozmanitej stravy, aby si svojmu vytúženému bábätku dala všetko, čo pre svoj vývin potrebuje. (16)

Niekoľko štúdií však poukazuje na fakt, že každá žena je originál a je preto dôležité dbať na správne nastavenie dennej dávky. Vždy sa poraď s užívaním čohokoľvek s lekárom. Selén má pomerne úzky terapeutický index a je nutný ďalší výskum v tejto oblasti. (17)

Vieš, v ktorých potravinách sa selén nachádza a koľko by si ich denne mala zjesť?

  • Denná dávka selénu sa pohybuje v rozmedzí 50-70 mikrogramov.

Na vyšší príjem by mali dbať najmä ľudia trpiaci jeho nedostatkom a tehotné ženy. No pozor, neodporúča sa prekročiť dávka 400mcg denne.

Ak užívaš nejaké lieky, je vhodné sa poradiť o suplementácii selénu s lekárom. Spozornieť by mali najmä ľudia s hormonálnymi poruchami.

Selén je možné dopĺňať vo výživových doplnkoch – zoženieš ho v každej lekárni. Využívajú sa najmä anorganické formy selénu (seleničitan a selénan). No väčšinou jeho suplementácia nie je potrebná, v potravinách je ho dostatok.

selén, Selén a jeho účinky na zdravie

https://www.freepik.com/free-photo/ketogenic-low-carbs-diet-food-selection-white-wall_12757338.htm#query=food&position=42&from_view=search&track=sph

Na ktoré potraviny sa zamerať?

Každá látka môže byť jedom, závisí na dávke

Tvrdil to už Paracelsus a je to prvá vec, ktorú učia o liekoch na farmácii.

Ak to preženieš s dávkou vitamínu C niekoľko-stonásobne, môže ťa zabiť. Aj taká bežná, bezpečná a zdravá látka. U všetkých doplnkov a liekov hrá dávka najdôležitejšiu rolu. A musí byť nastavená správne.

Ani so selénom to netreba preháňať. Dávka 900mcg je pre náš organizmus toxická.

  • Niektoré štúdie dokonca bijú na poplach s tým, že vysoké dávky selénu môžu viesť až k rakovine prostaty. (18)
  • Alebo k nesprávnej funkcii vaječníkov. (19)
  • Jeden starší prípad v Číne dokonca hovorí až o smrteľnej otrave selénom. (20)
  • Štúdia z roku 2020 zaznamenala problémy so srdcom a dýchaním, ktoré môžu viesť k úmrtiu. (21)
  • Napriek tomu, že sme si vyššie spomínali výhody selénu v oblasti krásy a štítnej žľazy, jeho nadmerné užívanie môže pôsobiť na štítnu žľazu negatívne alebo viesť k vypadávaniu vlasov. (22)
  • Môžu sa tiež objaviť tráviace problémy, nadúvanie, vracanie, hnačka/zápcha, bolesť brucha či zápach z úst.  
selén, Selén a jeho účinky na zdravie

https://www.freepik.com/free-photo/top-view-colorful-pills-wooden-spoons-orange-background-horizontal_7417959.htm#query=vitamins&position=3&from_view=search&track=sph

Čo si z toho celého vziať? Selén áno alebo nie?

Spomenuli sme si veľa skvelých výhod selénu. No na druhej strane otrava, rakovina prostaty či vypadávanie vlasov ťa asi veľmi nepresvedčilo o tom začať ho užívať, však?

Tak ako to teda je?

Žiadny extrém nie je dobrý. Veľký nedostatok selénu vedie k závažným problémom rovnako, ako jeho nadbytok.

Vo farmácií sa často spomína písmeno U. Pokiaľ sme príliš vysoko na jednej (nedostatok) alebo na druhej strane (nadbytok), nie je to dobré. Snažíme sa byť niekde uprostred. Pozitívne a škodlivé účinky závisia na dávke a forme prijímaného selénu. (23)

Taktiež znova podotýkame, že ide o minerál bežne sa nachádzajúci v strave. Môže pôsobiť ako doplnková liečba, ale výraznejšie problémy nevyrieši. Profitovať budú najmä ľudia trpiaci jeho nedostatkom.

Snaž sa preto stravovať rozmanito, dbať na dostatok minerálov, vitamínov a živín v strave, ale zbytočne si to nekomplikuj. Nemá to zmysel.

Tak ahoj pri ďalšom článku.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať