Úvod » Blog » Výživa » Slnečnicové semienka: prečo sa oplatí zaradiť ich do jedálnička?

Slnečnicové semienka: prečo sa oplatí zaradiť ich do jedálnička?

Erika Zajacová
vysypané slnečnicové semienka

Leto sa blíži a s ním aj žlté polia plné krásnych slnečníc. To najcennejšie, čo z nich môžeme získať, sú slnečnicové semienka. Výhodou je ich nízka cena a všestranné využitie – a milujeme ich aj my vo Fitlavii.

Čo obsahujú slnečnicové semienka?

Slnečnicové semienka obsahujú zdravé tuky, vitamíny, minerály. Ako bonus skvele chutia, takže ich jednoducho zaradíš do každodenného jedálnička – v rozumnom množstve môžu byť skvelou súčasťou zdravého stravovania aj pri chudnutí.

Ako pri všetkých semienkach – aj tu musíme ísť pri hľadaní skutočne prospešných látok doslova pod povrch. To najlepšie je totiž ukryté pod šupkou.

 Za pozitívne účinky slnečnicových semienok na zdravie môžu bioaktívne látky rastlinného pôvodu – flavonoidy a fenolové zlúčeniny.

slnečnicové semienka, Slnečnicové semienka: prečo sa oplatí zaradiť ich do jedálnička?

Aké pozitívne účinky na naše zdravie majú slnečnicové semienka?

  • prospievajú zdraviu srdca a ciev
  • podporujú činnosť mozgu a nervovej sústavy
  • môžu znížiť krvný tlak
  • obsahujú antioxidanty
  • bojujú proti zápalom
  • zlepšujú hojenie rán

V bežnej porcii (približne 10 gramov, čo zodpovedá jednej polievkovej lyžici) slnečnicových semienok nájdeš takmer pätinu dennej odporúčanej dávky fosforu, mangánu, selénu či medi.

Slnečnicové semienka môžu pomôcť aj v prevencii proti anémii: 100 gramov obsahuje približne 240 µg kyseliny listovej, ktorá je nevyhnutná pre tvorbu funkčných červených krviniek.

Nezanedbateľný je aj obsah horčíka, draslíka, železa, vitamínu E, niacínu (vitamín B3) a kyseliny pantoténovej (vitamín B5).

Nutričné hodnoty slnečnicových semienok

Slnečnicové semienka obsahujú na 100 gramov:

Energia: 620 kcal / 2590 kJ

Tuky: 52 gramov ( z toho nasýtené mastné kyseliny: 5 gramov)

Bielkoviny: 21 gramov

Sacharidy: 11 gramov (z toho cukry: 3 gramy)

Vláknina: 7 gramov

Slnečnicové semená znižujú cholesterol

Viac ako polovicu olejového obsahu semien tvorí esenciálna omega-6 mastná kyselina – kyselina linolová. Tá má antioxidačné účinky a vo viacerých výskumoch vedci potvrdili jej potenciál znižovať „zlý“ LDL cholesterol.

To však nie je všetko: slnečnicové semienka sú bohatým zdrojom kyseliny olejovej, ktorá dokáže zdvihnúť hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu.

LDL cholesterol sú tukové čiastočky, ktoré sa ukladajú v stenách ciev a postupne ich poškodzujú. Množstvo LDL cholesterolu v krvi je do istej miery regulované hladinou HDL cholesterolu. Ten má schopnosť vychytávať čiastočky LDL cholesterolu a transportovať ich naspäť do pečene, kde cholesterol telo využije napríklad na tvorbu hormónov či vitamínu D.

Slnečnicové semienka sú bohatým zdrojom omega-6 mastných kyselín: kde je háčik?

Nadmerný príjem omega-6 na úkor omega-3 mastných kyselín je jednou z vecí, ktoré v poslednej dobe trápia odborníkov na výživu. Je totiž jednoduché „prešvihnúť“ denný príjem omega-6: nachádzajú sa prevažne v rastlinných potravinách, ktoré všeobecne považujeme za „zdravšie“.

Ich nadmerná konzumácia a zabúdanie na dôležitosť omega-3 môže viesť k zvýšeným zápalom či poruchám imunitného systému.

O dôležitosti omega-3 mastných kyselín sme písali v článku o rybom tuku. Tu iba spomenieme, že ideálny pomer omega-3 : omega-6 by mal byť 1:3 – 1:4. Slnečnicové semienka sú na tom horšie ako 1 : 400.

Znamená to, že sú nezdravé?

V žiadnom prípade nepíšeme, že slnečnicové semienka nepatria do zdravého jedálnička! Snažíme sa iba priniesť komplexný pohľad na výživu a na to, ako všetko so všetkým súvisí.

Pokojne si ich vychutnajte v obľúbenom šaláte či ako zdravú posýpku na lievancoch či ovsenej kaši, nezabudnite ale aj na dôležitosť omega-3, ktoré nájdete hlavne v tučných morských rybách.

Ktoré slnečnicové semienka si vybrať?

Ako pri všetkých orechoch a semienkach, aj tu pozeraj po čo najmenšom technologickom spracovaní. Pražené a solené varianty voľ minimálne.

Pri pražení môžu vznikať nebezpečné látky, ktoré jednoducho „prebijú“ všetky výhody, ktoré semienka pre zdravie znamenajú. Pri výbere sa preto sústreď na nepražené a nesolené produkty.

Ako si najradšej vychutnáš slnečnicové semienka ty?

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať