Úvod » Blog » Zdravie » Sorbitol: môžu za nafukovanie žuvačky a náhrady cukru?

Sorbitol: môžu za nafukovanie žuvačky a náhrady cukru?

Erika Zajacová
sorbitol

Podľa WHO by náš denný príjem jednoduchých cukrov nemal prekročiť 5 – 10 % denného energetického príjmu. V snahe znížiť množstvo cukru v strave často siahame po náhradných sladidlách. Ako je na tom sorbitol? Je bezpečný?

Hneď na začiatok chceme pripomenúť, že o cukre a jeho obmedzovaní máme celú knihu Necukrím, chudnem! Nájdeš v nej program na 5 týždňov, ktorý ti pomôže odvyknúť si od cukru. Okrem toho tam sú ďalšie dôležité informácie, rady a tipy na vybudovanie zdravého životného štýlu, vrátane aktivity, výberu potravín či dôležitosti spánku. Nakoniec nemôžu chýbať recepty – a to aj bezláktózové, bezlepkové, vegetariánske, vegánsky či raw.

Čo je to sorbitol?

Počula si už o tzv. polyoloch alebo alkoholových cukroch? Ide o látky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v niektorých druhoch ovocia a zeleniny, napríklad v jablkách, marhuliach a slivkách, ale takisto sa hojne pridávajú do spracovaných potravín.

Sú obľúbené vďaka svojej nižšej energetickej hodnote, chuti podobnej klasickému cukru a nižšiemu glykemickému indexu.

Niektoré výskumy takisto potvrdzujú preventívne pôsobenie voči vzniku zubného kazu, tu si však treba uvedomiť, že správna dentálna hygiena bude vždy na prvom mieste, čo sa týka zdravia našich zubov.

Asi je jasné, že ti môže  pomôcť v diéte, keďže  môže znížiť kalorický príjem. Chudnutie je iba o tom, že potrebuješ príjmať menej kalórii, ako tvoje telo potrebuje na zachovanie všetkých funkcii a teda bezproblémové fungovanie. Ak toto množstvo znížiť o cca 10 – 15%, budeš zaručene chudnúť. Ale o tom si môžeš prečítať viac tu:

Sorbitol v potravinách a kuchyni: kde všade ho nájdeme?

Okrem toho, že sorbitol si dnes už môžeš ako náhradu klasického cukru, pridáva sa aj do mnohých potravín. Nájdeš ho v potravinách pre diabetikov, kde je cenený ako náhradné sladidlo, no tam jeho využitie nekončí.

V zložení výrobku hľadaj „sorbitol“ alebo „E420“.

Sorbitol sa môže nachádzať napríklad v:

  • žuvačkách
  • gumových cukríkoch
  • šumivých vitamínoch
  • salámach
  • marcipáne
  • suchároch
  • mrazených dezertoch
  • raňajkových cereáliách
  • rastlinných šľahačkách
  • croissantoch
  • zmrzline
  • džemoch
  • sirupoch

Funguje totiž aj ako stabilizátor – a tak okrem sladenia, dokáže pomôcť uchovať niektoré potraviny dlhšie čerstvé, resp. v žiadanom spracovanom stave. Viaže na seba vodu a chráni potraviny pred vysušením, no tu zároveň narážame aj na jeho najväčšiu nevýhodu.

Sorbitol môže spôsobiť hnačku či nafukovanie

V snahe žiť zdravšie a znížiť množstvo konzumovaného cukru siaha mnoho ľudí po jeho zdravších náhradách. Sladkosti s nápisom „bez cukru“ priam lákajú k zahryznutiu, no dôležité je pýtať sa, čím bol cukor nahradený.

Sladivosť sorbitolu je približne 60 % zo sladivosti sacharózy (klasického cukru). Je dokázané, že už 10 gramov sorbitolu dokáže vyvolať tráviace ťažkosti, 50  – 60 gramov tohto sladidla môže vyvolať aj hnačku.

Ak si tehotná alebo dojčíš, rozhodne sa o konzumácii sorbitolu poraď so svojím lekárom. Nemusí byť vôbec nebezpečný, ale taktiež nemáš istotu, že pre teba bude úplne vhodný. Preto radšej stav na opatrnosť a dobré zdroje, ktorá sa ti v tomto smere určite vyplatí.

sorbitol, Sorbitol: môžu za nafukovanie žuvačky a náhrady cukru?

sorbitol náhrada cukru sladenie

Vedela si, že…?

Aj z tohto dôvodu sa na výrobkoch s obsahom sorbitolu (a ďalších alkoholových cukrov) uvádza, že nadmerná konzumácia môže mať laxatívne účinky. Lenže pokým zo žuvačiek dosiahneš kritické množstvo sorbitolu veľmi ťažko, z chutnej čokolády to až taký problém nie je.

Čo si o sorbitole zapamätať?

Sorbitol patrí medzi alkoholové cukry (polyoly), ktoré môžu pri väčšom množstve spôsobiť hnačku, nafukovanie či bolesti brucha. Tak ako s ostatnými náhradami cukru, aj tu platí, že na prvom mieste by mala byť striedmosť.

Jednotlivé sladidlá je vhodné striedať. Ak potrebuješ použiť väčšie množstvo sladidla (napríklad do pečenia) a zároveň vieš, že často zažívaš podobné tráviace ťažkosti, buď s alkoholovými cukrami opatrná.

Ktoré je tvoje obľúbené sladidlo? Podeľ sa s nami o tvoje skúsenosti v komentároch.

Zdroje:

Badiga, M. S., Jain, N. K., Casanova, C., & Pitchumoni, C. S. (1990). Diarrhea in diabetics: the role of sorbitol. Journal of the American College of Nutrition, 9(6), 578–582. doi:10.1080/07315724.1990.10720412

https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E420

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať