Úvod » Blog » Zdravie » Sprievodca pre mamičky: Ako vybrať suplementy pre tehotné?

Sprievodca pre mamičky: Ako vybrať suplementy pre tehotné?

PharmDr. Paťka Janáčková
Image by 3907349 from Pixabay

Tehotenstvo je obdobie, kedy si väčšina budúcich mamičiek dáva naozaj záležať na tom, čo zje. Vyhýbajú sa potravinám, ktoré môžu byť potenciálne nevhodné pre zdravie dieťatka a naopak, snažia sa prijímať čo najviac živín, minerálov a vitamínov. Najlepšie, čo môžeš pre seba aj bábätko urobiť, je sa o strave a doplnkoch poradiť so svojim lekárom. Ten najlepšie pozná tvoj stav a aktuálne potreby tvojho organizmu. Aké suplementy pre tehotné najčastejšie lekári odporúčajú?

Výživové doplnky pre tehotné: Ktoré si vybrať?

Prinášame ti zoznam 10 najdôležitejších suplementov, ktoré sa v tehotenstve užívajú. Suplementy pre tehotné však rozhodne nemusíš užívať všetky, ktoré spomíname. Hlavnou stratégiou by mala byť zdravá a vyvážená strava. Alfou a omegou zo suplementov je kyselina listová, ktorú je pomerne náročné získavať v potrebnom množstve jedlom.

Ostatné látky by mal zvážiť lekár na základe krvných testov či prípadných príznakov nedostatku.

suplementy pre tehotné, Sprievodca pre mamičky: Ako vybrať suplementy pre tehotné?

https://pixabay.com/photos/medicine-pills-medication-bottle-8287535/

1. Kyselina listová – Prevencia neurologických porúch

Kyselina listová (vitamín B9) je jednou z najdôležitejších mikroživín potrebných pred, ale aj počas tehotenstva. Prirodzene sa nachádza v ovocí, zelenej listovej zelenine, orechoch, strukovinách a pečeni. Počas tehotenstva klesá jej koncentrácia v plazme takmer na polovicu [1, 2] a následný nedostatok sa spája s výskytom anémie, s komplikáciami počas tehotenstva a vážnymi zdravotnými problémami plodu, ako je:

 • obmedzenie vnútromaternicového rastu,
 • predčasný pôrod a nízka pôrodná hmotnosť,
 • preeklampsia, 
 • defekty neurálnej trubice – vrodené chyby, ktoré prispievajú k celoživotnému postihnutiu až k detskej úmrtnosti,
 • a iné malformácie [3, 4].

Vedecké dôkazy ukázali, že adekvátna suplementácia kyseliny listovej (≥400 μg/deň) pred a počas prvých týždňov tehotenstva môže znížiť riziko defektov neurálnej trubice u plodu až v 46 % prípadov [5].

 • Daj si však pozor na formu kyseliny listovej.
 • Ak máš prípravok, ktorý obsahuje tzv. metafolin alebo metylfolát, ide o aktívnu formu kyseliny, s ktorou vie tvoje telo pracovať.
 • Pri iných formách môžeš riskovať fakt, že peniaze za prípravok poputujú do záchoda.
 • Kyselina listová slúži ako prevencia vývojových vád plodu či preeklampsie. Neovplyvňuje však fertilitu ako si mnohí myslia.
 • Na vytvorenie nervovej trubice je však potrebná na začiatku tehotenstva, približne 28 dní po počatí, keď väčšina žien nevie o svojom tehotenstve. Je preto vhodné ju dopĺňať aj pred počatím [6].
 • Daj si pozor na prípravky s príliš vysokým množstvom látky – napr. 1000 ug a viac.
 • Odporúčaná denná dávka kyseliny listovej sa pohybuje medzi 400 – 800 μg. 
suplementy pre tehotné, Sprievodca pre mamičky: Ako vybrať suplementy pre tehotné?

https://pixabay.com/photos/pregnant-belly-baby-bump-months-1597889/

2. Železo – Podpora krvotvorby

Nedostatok železa je najčastejšou nedostatkovou mikroživinou počas tehotenstva. Podieľa sa na životne dôležitých procesoch, ako je erytropoéza (krvotvorba), imunitné reakcie a čo je dôležité – počas tehotenstva – vývoj placenty a plodu. Jeho nedostatok vyvoláva anémiu [7].

Suplementácia železa počas tehotenstva sa preto považuje za nevyhnutnú [8].

3. Vápnik – Zdravý vývoj kostí a zubov

Vápnik je ďalším dôležitým minerálom, pretože jeho nedostatok môže spôsobiť nízku pôrodnú hmotnosť a negatívne ovplyvňuje obsah minerálov v kostiach u detí [9].

Nízky príjem vápnika je navyše spojený s:

Predpôrodnú suplementáciu vápnika odporúča aj WHO, pretože môže zabrániť približne polovici prípadov preeklampsie. [12].

suplementy pre tehotné, Sprievodca pre mamičky: Ako vybrať suplementy pre tehotné?

https://pixabay.com/photos/eggs-milk-butter-outdoors-garden-2191991/

4. Omega-3-mastné kyseliny – Vývoj mozgu a zraku

Predčasný pôrod predstavuje viac ako 85 % všetkých popôrodných komplikácií a novorodeneckých úmrtí. Deti narodené predčasne môžu trpieť nespočetnými komplikáciami (detská mozgová obrna, poruchy sluchu a zraku, problémy s učením, psychiatrické poruchy).

Najsľubnejšou prevenciou,  ktorá znižuje riziko predčasného pôrodu, je suplementácia matky omega-3 polynenasýtenými mastnými kyselinami (najmä kyseliny dokosahexaénovej (DHA) a kyseliny eikosapentaénovej (EPA)).

 • Okrem toho omega-3 mastné kyseliny podporujú rast mozgu plodu. 

Tehotné ženy by mali konzumovať približne 200 – 400 mg EPA+DHA za deň. Toto množstvo možno dosiahnuť z pestrej stravy vrátane rýb, morských plodov, chudého červeného mäsa a vajec [13, 14, 15].

 • Viac o omega-3 nájdeš v článku tu. 

5. Vitamín D – Imunita a pevné kosti

Vitamín D je základným vitamínom pre zdravie nášho organizmu, nie len v tehotenstve. Jeho dôležitosť a účinky sme opísali vo viacerých článkoch (tu, tu a tu), preto sa im dnes nebudeme venovať a zameriame sa výhradne na vitamín D v tehotenstve.

Vitamín D u tehotných žien má množstvo funkcií, ktoré sú dôležité pre rast a vývoj, vrátane regulácie rozvoja buniek (bunkovej diferenciácie), vývoja imunitného systému a vývoja mozgu dieťaťa.

suplementy pre tehotné, Sprievodca pre mamičky: Ako vybrať suplementy pre tehotné?

https://pixabay.com/photos/pill-yellow-isolated-316601/

Nedostatok vitamínu D v tehotenstve je spájaný s poruchami ako:

Primerané hladiny vitamínu D prispievajú k zdravému tehotenstvu.

6. Vitamín B12 – Nervový systém a tvorba krvi

Vitamín B12 je dôležitý pre správnu činnosť nervovej sústavy. Hrá dôležitú úlohu pri vývine detí, je dôležitý pri raste a syntéze DNA. Bez dostatočného množstva nedokáže organizmus tvoriť funkčné červené krvinky a vzniká anémia (chudokrvnosť).

Čo sa však týka dôležitosti užívania vitamínu B12 v tehotenstve, viaceré štúdie ukazujú, že nie je úplne nutné je suplementovať. Stačí sa zamerať na dostatok zdrojov živočíšneho pôvodu (vnútornosti, mäso, vajíčka, mlieko).

 • Randomizovaná kontrolovaná štúdia z roku 2023 prišla k záveru, že: “ Suplementácia B12 nezlepšila rast ani neurovývoj dojčiat. Naše zistenia podporujú súčasné odporúčania WHO, že počas tehotenstva nie je potrebné rutinne dopĺňať vitamín B12.“  [20
 • Ďalšia štúdia z tohto roku (2024) hovorí: „Dôkazy sú veľmi neisté. Suplementácia vitamínu B 12 počas tehotenstva môže zlepšiť stav vitamínu B 12 u matiek a dojčiat , ale vplyv na dlhodobé klinické a funkčné výsledky zdravia matiek a detí ešte nebol stanovený.“ [21]
suplementy pre tehotné, Sprievodca pre mamičky: Ako vybrať suplementy pre tehotné?

https://pixabay.com/photos/vitamin-b-tablet-success-glass-4308676/

7. Vitamín C – Imunitný systém, absorpcia železa

Vitamín C v tehotenstve je potrebný najmä pre normálny vývoj placenty a mozgu. Okrem toho zlepšuje vstrebávanie železa, podporuje syntézu kolagénu a podporuje imunitu matky. 

Vedela si? V priebehu tehotenstva sa nároky na vitamín C zvyšujú asi o 30%.

Nezabúdaj preto na ovocie a zeleninu v dostatočnom množstve (asi 400g a viac denne). 

8. Zinok – Správny vývoj plodu, podpora imunity

Zinok a meď sú tiež považované za nenahraditeľné mikroživiny počas tehotenstva.

Nedostatok zinku u matky môže spôsobiť zmeny v syntéze proteínov a bunkovej replikácii, čo môže ovplyvniť vývoj plodu a viesť k malformáciám a nízkej pôrodnej hmotnosti [22, 23].

9. Horčík – Vývoj nervového systému a kostí

Magnézium prispieva k:

suplementy pre tehotné, Sprievodca pre mamičky: Ako vybrať suplementy pre tehotné?

https://pixabay.com/photos/pregnant-maternity-mother-6189040/

10. Probiotiká – Suplementy pre tehotné

Možno sa to nezdá, ale črevo a mozog sú súčasťou jedného systému (enterického) a vzájomne sú prepojené, „komunikujú“ spolu. Črevná mikroflóra ovplyvňuje okrem nálady a imunity aj mozgové funkcie.

Probiotiká vo všeobecnosti majú mnoho prospešných funkcií či už pre dospelých, tak aj deti či tehotné ženy.

Počas tehotenstva sa totiž mení mikroflóra tráviaceho traktu, čo môže viesť k vzniku rôznych ochorení. A práve probiotiká môžu zabraňovať vzniku gestačného diabetu, znižujú hladinu glukózy (cukru) v krvi a tiež riziko komplikácií pôrodu [25].

Ak ťa zaujíma téma probiotík bližšie, odkážeme ťa na naše staršie články:

Výskumy na tehotných sú veľmi, veľmi obmedzené. Avšak nikdy sa nezistili žiadne súvislosti s ich užívaním a potratmi, malformáciami plodu, rizikom cisárskeho rezu ani vplyvom na hmotnosť bábätka.

suplementy pre tehotné, Sprievodca pre mamičky: Ako vybrať suplementy pre tehotné?

https://pixabay.com/photos/fresh-fruits-bowls-fruit-bowls-2305192/

Suplementy pre tehotné – slovíčko na záver

Na trhu existujú mnohé kombinované prípravky pre tehotné, ktoré obsahujú všetky potrebné látky v jednej kapsulke či prášku. Je to veľmi jednoduchá a rýchla cesta, ako tieto látky v tehotenstve doplniť. Všeobecne však nie je potrebné dopovať sa 20 prvkami v 1 tabletke, pokiaľ máš zdravú a vyváženú stravu.

Doplnky sú naozaj len doplnky, výhodné, pokiaľ máš časté nevoľnosti, alergie či intolerancie, a nie si schopná jednotlivé živiny prijať prostredníctvom jedla.

Ak jedávaš:

Suplementy pre tehotné môžeš v kľude konzultovať aj s farmaceutmi, ktorí ti určite ochotne poradia a vyberú s tebou prípravok vhodný priamo pre teba. Neboj sa opýtať :).

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať