Úvod » Blog » Cvičenie » Sprievodca tréningami: Kedy použiť gumy na cvičenie?

Sprievodca tréningami: Kedy použiť gumy na cvičenie?

Kedy použiť gumy na cvičenie

Gumy na cvičenie sa stali neoddeliteľnou súčasťou arzenálu každého, kto sa venuje fitness a cvičeniu. Sú to účinné nástroje, ktoré ponúkajú množstvo výhod vrátane zlepšenia sily, flexibility a stability. Avšak, aby si mohla čo najlepšie využiť ich potenciál, je dôležité vedieť, kedy ich použiť počas tréningu.

Ak cvičíš v našich výzvach určite gumy na cvičenie poznáš. V tréningoch na doma ich používame často.

Gumy na cvičenie a ich výhody

Aké výhody majú gumy na cvičenie sme si prebrali v článku: TOP 10 cvikov na cvičenie s gumou. Preto si ich dnes len veľmi v krátkosti zhrnieme:

 • Posilňovacie gumy zmestíš do kabelky a ide o jednu z najlacnejších a najdostupnejších fitness pomôcok,
 • je to dobrý spôsob na precvičenie celého tela, 
 • existuje extrémne množstvo cvikov, pri ktorých ju môžeš použiť,
 • výhodné sú pri zahrievaní či rozcvičke, no odcvičíš s nimi aj celý tréning,
 • pomôžu ti zvládnuť náročnejšie cviky,
 • sú vhodné aj do kombinácie s bežným silovým tréningom,
 • nezaťažujú kĺby,
 • pomôžu ti so správnym držaním tela,
 • využiješ ich pri rehabilitácií zranení,
 • priaznivo pôsobia na rozvoj dynamiky – skoky, odrazy.

Kratšie gumy sú vhodné pre posilňovanie nôh, zadku, ramien či pŕs, kedy potrebuješ menší rozsah pohybu a silnejší odpor, dlhšie gumy (expandery) sú o niečo pružnejšie, využitie nájdu pri rôznych typoch príťahov alebo sa pomocou nich môžeš naučiť zhybovať.

gumy na cvičenie, Sprievodca tréningami: Kedy použiť gumy na cvičenie?

https://www.freepik.com/free-photo/upper-body-beautiful-young-female-athlete-practicing-studio-monochrome-blue-portrait_14855571.htm#fromView=search&page=1&position=16&uuid=9ec36df2-b1d1-41c6-baa7-2baf9d51c8ed

Ako môžeš využiť gumy na cvičenie v tvojom tréningu?

Kúpila si si gumy na cvičenie, ale nevieš, čo s nimi ďalej? Pozrime sa spoločne na to, ako ich môžeš použiť v tréningu:

1. Rozohrej si svaly a priprav sa na záťaž

Gumy na cvičenie ponúkajú skvelý spôsob, ako rozohriať svaly a aktivovať ich na nadchádzajúci pohyb. S použitím ľahších gúm môžeš vykonať rôzne cviky na zlepšenie mobility a stability, čím pripravíš svoje telo na ďalší tréning.

Ukážeme ti aj príklad cvikov na rozohriatie svalstva dolných končatín pred tréningom nôh:

 • Lateral Band Walks: týmto cvikom sa zameriaš na vonkajšie stehenné svaly a boky. Nasaď si gumu na členky a postav sa do polovičného drepu. Následne rob krátke kroky do strán, avšak daj si pozor, aby si udržala stále napätie v gume.
 • Clamshells: polož sa na bok s gumou nad kolenami a nohy nechaj zohnuté, ako ukazuje video. Následne pomaly dvíhaj hornú nohu (stále udržiavaj gumu napätú) a potom ju pomaly spusti dole.
 • Glute Bridges with Band: tento cvik môžeme zaradiť už aj ako priamo posilňovací, aj ako rozohrievací. Polož sa na chrbát s gumou cez stehná. Potom zdvíhaj panvu smerom hore, udržuj napätie v gume a pomaly ju spúšťaj späť na zem. Ide o veľmi známy cvik s gumou, pravdepodobne ho aj ty poznáš 🙂 .

2. Zvýš intenzitu a náročnosť tréningu

Počas tréningu môžu gumy na cvičenie pomôcť zvýšiť intenzitu a efektivitu tréningu. Ak používaš gumy na cvičenie, zvyšuješ tak odpor a viac aktivuješ svaly. To v konečnom dôsledku vedie k lepším výsledkom a väčšiemu spáleniu kalórií.

Najmä pokiaľ cvičíš doma, časom sa môže stať, že sa tvoje telo adaptuje a zosilnieš tak, že už ti vlastná váha nebude stačiť. A pokiaľ sa necítiš na chodenie do fitka, gumy na cvičenie môžu byť dobrou alternatívou ako zvýšiť záťaž, intenzitu a náročnosť tréningu aj bez činiek. Vieš ich využiť napr. pri drepoch, klikoch či mŕtvych ťahoch, pokiaľ ti veľká činka príliš nevonia.

Jednou z najväčších výhod gúm na cvičenie je ich portabilita. Sú ľahké, prenosné a odcvičíš s nimi kdekoľvek. Či už doma, vonku, v práci alebo na cestách, gumy na cvičenie ti umožnia udržať svoj tréningový režim bez ohľadu na okolnosti (a zabránia ti vyhovárať sa 🙂 ).

gumy na cvičenie, Sprievodca tréningami: Kedy použiť gumy na cvičenie?

https://www.freepik.com/free-photo/side-view-woman-training-with-elastic-band_6874684.htm#fromView=search&page=1&position=21&uuid=f5edb127-9ae3-4ee7-a64e-54a1d812f438

3. Regeneruj telo po tréningu

Strečing ani preťahovanie svalstva po tréningu sa už dnes neodporúča ako kedysi. Mnohé zo štúdií dokonca poukazujú na to, že môže zvyšovať riziko úrazov. Mnohí tréneri ho preto už neodporúčajú zaraďovať.

Nič však nie je čierno-biele a ak ti naťahovanie svalov po tréningu robí dobre a poznáš svoje telo, prečo nie? A práve použitím mäkších gúm vieš svaly ponaťahovať a uvoľniť napätie.

4. Gumy na cvičenie pre zvládnutie náročnejších cvikov

Najmä ak s cvičením ešte len začínaš, niektoré cviky môžu byť pre teba náročné. Gumy na cvičenie vieš využiť aj v tomto prípade. Vieš si tak pomôcť napríklad pri klikoch, dipoch na bradlách alebo zhyboch.

gumy na cvičenie, Sprievodca tréningami: Kedy použiť gumy na cvičenie?

https://i0.wp.com/www.muscle-fitness.sk/wp-content/uploads/2019/09/zhyby-duo.jpg?ssl=1

Gumy na cvičenie a slovíčko na záver

Gumy na cvičenie sú vynikajúcim doplnkom každého tréningového programu. Dajú sa vyžiť naozaj rôzne: či už pri silovom tréningu, na zlepšenie dynamiky v crossfite či zvýšenie sily úderu v bojových športoch. Pamätaj však, že ako pri každom cvičení je dôležité dodržiavať správnu techniku a vyhnúť sa preťaženiu svalov.

A čo ty? Používaš gumy na cvičenie alebo radšej volíš cvičenie s vlastnou váhou? 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať