Úvod » Blog » Stravovanie podľa krvnej skupiny: výmysel alebo realita?

Stravovanie podľa krvnej skupiny: výmysel alebo realita?

Viktória Janáčková
Character vector created by lek_suwarin - www.freepik.com

Ak si niekedy na internete hľadala nejakú diétu, ktorá ti zaručene pomôže s chudnutím, pravdepodobne si pri tom množstve nízkokalorických diét či iných nezmyslov natrafila práve na slávne stravovanie podľa krvnej skupiny.

Snáď najväčší predstaviteľ, Dr. Peter D’Adamo, ktorý o stravovaní podľa príslušnej krvnej skupiny napísal aj niekoľko kníh v nich tvrdí, že naše krvné skupiny sú podmienené genetickými predispozíciami našich predkov a to vrátane štýlu života a typu stravy, na ktorú boli prispôsobení.

Typické vlastnosti organizmu s jednotlivými krvnými skupinami

Napríklad o ľuďoch s krvnou skupinou A sa hovorí ako o usadlých pestovateľoch, ktorý potrebujú rastlinnú stravu, lebo mäso sa im ukladá do tuku a mliečne výrobky spomaľujú metabolizmus.

Krvnú skupinu B tvoria vyrovnaný kočovníci, ktorí majú to šťastie, že sú všežravci. Sú úplným opakom krvnej skupiny A. Priberanie a spomaľovanie metabolizmu im spôsobí napríklad šošovica, pšenica, kukurica či arašidy.

Ľudia s krvnou skupinou ABtajomnou záhadou a tvoria kombináciu dvoch predošlých krvných skupín a často sú od nich fyzicky zdatnejší. Môžu jest mäso, ale v obmedzenom množstve, inak sa im uloží do zásob tuku.

A nakoniec krvná skupina 0. Tvorí sebaistých lovcov, ktorí potrebujú intenzívne cvičenie a dostatok bielkovín – vtedy sa im darí najlepšie. Jediným nedostatkom sú vyššie sklony k problémom so štítnou žľazou, čo môže spôsobiť nechcené priberanie.

V skratke o krvi: toto potrebuješ vedieť

Krv je telová tekutina červenej farby, ktorá koluje po celom tele prostredníctvom žíl a tepien. Jej funkciou je transport živín, dýchacích plynov (kyslík, oxid uhličitý), hormónov a tiež napríklad odvádzanie odpadových látok do obličiek či zabezpečovanie homeostázy. Z toho je viac než jasná dôležitosť obehového systému pre správne fungovanie nášho tela.

Krv tvoria tzv. krvné bunky, medzi ktoré patria červené a biele krvinky a krvné doštičky. Červené krvinky (erytrocyty) sa starajú o transport dýchacích plynov.

Ak si niekedy pozerala rozprávku Bol raz jeden život, biele krvinky (leukocyty) si môžeš pamätať ako bielych policajtov, ktorí dávali pozor, aby sa v tele nešírili vírusy či baktérie – sú teda súčasťou imunitného systému.

Krvné doštičky (trombocyty) majú na starosti zastavovanie krvácania.

Tieto telieska sú rozptýlené v žltkastej tekutine, ktorá sa nazýva krvná plazma a je tvorená vodou, soľou ale aj bielkovinami, glukózou, tukmi, vitamínmi

Krvné skupiny: čo sú zač?

Bol to práve Karel Landsteiner, ktorý v roku 1901 objavil tri krvné skupiny: A, B a 0, za čo získal aj Nobelovu cenu.

Neskôr sa vedci začali dohadovať o štvrtej krvnej skupine – AB, ktorá obsahovala znaky A aj B. Ťažko povedať, kto ju objavil ako prvý, ale najčastejšie ju pripisovaná českému psychiatrovi Jánovi Janskému.

To, akú máš krvnú skupinu, závisí od vlastností červených krviniek. Tie majú na svojom povrchu bielkoviny a (alebo) sacharidy, ktoré tvoria antigény. Práve tie sú východiskom pre určenie krvnej skupiny.

Každý krvný typ obsahuje iné antigény a protilátky, na základe ktorých je určené, komu krv môžu darovať a komu nie.

Ak by došlo k transfúzii nesprávnej krvnej skupiny, organizmus by krv neprijal a výsledkom by bola smrť.

Je to skoro ako u ľudí – na základe svojich vlastností môžeš určiť, či si cholerik, flegmatik, melancholik alebo sangvinik a tiež by si sa niekde pravdepodobne dočítala, aký typ človeka sa ku tebe hodí a ktorý naopak nie.

Stravovanie podľa krvnej skupiny a základné princípy tejto diéty

Ako sme už spomínali, krv prúdi celým našim telom a krvné cievy ju dostanú do každej jednej bunky. A keďže každá krvná skupina je iná a pri kombinácii dvoch nesprávnych krvných skupín by sa organizmus zbláznil by sa mohlo zdať, že stravovanie sa podľa krvnej skupiny dáva zmysel.

Rovnako ako krvná skupina A potrebuje iného darcu ako krvná skupiny B, potrebuje aj inú stravu. Alebo nie?

Predtým, ako rozlúštime pravdu očami vedy sa poďme v krátkosti pozrieť, čo tvrdia zástancovia tejto (ne)logickej diéty.

Krvná skupina 0

Pre krvnú skupinu 0 je odporúčaná strava s vysokým príjmom bielkovín, mäsa, rýb, ovocia a zeleniny. Suplementovať by mali vitamín B a K a jód.

Ľudia s touto krvnou skupinou by sa mali vyhnúť obiliu, kukurici, šošovici, letnej kapuste, karfiolu a letnej kapuste a to najmä, ak chcú schudnúť.

Chudnutie naopak podporujú morské riasy, ryby, pečeň, červené mäso, zimná kapusta, špenát a brokolica.

Vhodné je pre nich intenzívne cvičenie, napr. aerobik, beh či bojové umenia.

Krvná skupina A

Krvná skupina A najviac ocení bezmäsitú stravu, títo ľudia by mali byť vegetariáni. Jesť sa odporúča najmä tofu, ryby, obilniny, fazuľa, strukoviny a ovocie.

S cieľom chudnutia by sa ľudia s krvnou skupinou A mali vyhnúť mäsu, mliečnym produktom, fazuli a pšenici.

Pomôcť s chudnutím im naopak môže rastlinný olej, sójové potraviny, zelenina a chutný ananás.

Vhodnou suplementáciou je vitamín B12, C a E a ešte kyselina listová či pestrec mariánsky.

Zamerať by sa mali na jogu a iné upokojujúce cvičenia, napríklad pilates alebo taj-chi.

Krvná skupina B

Ah, konečne tu máme všežravca. Aj to má však svoj háčik – očividne tejto krvnej skupine nie je dopriate kuracie mäso.  Inak sa však môže tešiť z obilnín, strukovín, zeleniny a ovocia.

Ak chceš schudnúť a máš túto krvnú skupinu, radšej sa vyhni kukurici, šošovici, arašidom, sezamovým semienkam, raži a začni jesť viac vajec, diviny, pečene a piť čaj.

Doplnky výživy môžu byť magnézium, ginko a sladké drievko.

Krvná skupina B ocení, ak sa zapotíš pri miernej fyzickej záťaži ako je turistika, cyklistika, tenis, plávanie a tanec.

Krvná skupina AB

Nakoniec tu máme túto super kombináciu dvoch krvný skupín, ktorej je odporúčaná strava plná mäsa, morských jedál, mliečnych výrobkov, tofu, strukovín, obilnín, zeleniny a ovocia.

Počas chudnutia by sa mala vyhnúť červenému mäso, obličkovej fazuli, semenám, kukurici a raži a naopak jesť viac tofu, rýb, mliečnych výrobkoch, zeleniny, morských rias a pomôcť môže aj ananás.

Vhodným cvičením je joga a taj-chi v kombinácii s turistikou, cyklistikou, tenisom a plávaním.

Prečo stravovanie podľa krvnej skupiny nefunguje?

Keď už ako tak poznáš základné princípy stravovania podľa krvnej skupiny, môžeme si vysvetliť, prečo takáto diéta nebude práve zázračná – koniec koncov ako väčšina diét, všakže.

Poďme sa presunúť na tú najdôležitejšiu časť – má toto stravovanie zmysel?

Nie je podložené žiadnou vedeckou štúdiou

Veda je vskutku nádherná a najviac sa nám na nej páči, že je úplne jedno, či s ňou bude svet súhlasiť alebo nie – jednoducho bude tvrdiť svoje. Predstav si napríklad, že by sa začali šíriť hoaxy, že gravitácia neexistuje. Prestala by existovať? No, nie… Či už by na ňu ľudia verili alebo nie.

Stravovanie podľa krvnej skupiny je iba niečím, čo má množstvo zástancov po svete, ale v skutočnosti by sme žiadnu vedeckú štúdiu potvrdzujúcu pravdivosť ich tvrdení nenašli.

A rovnako by sme nenašli žiadne vedecké štúdie potvrdzujúce neexistenciu gravitácie, aj keď by tomu verila pokojne aj celá planéta.

Krvná skupina síce nedokáže určiť, ako by si sa mala stravovať, ale sú štúdie potvrdzujúce vyššie riziko vzniku niektorých chorôb u jednotlivých krvných skupín.

Nemusíš schudnúť ani ak by si nejedla „zakázané potraviny“ 

Keď ono to všetko znie tak super prepracovane, však?

Ak máš krvnú skupinu 0, skutočne si myslíš, že práve konzumácia letnej kapusty bude brániť tvojmu chudnutiu?

Môže – ak by si jej zjedla také množstvo, že by ti výrazne zvyšovala príjem. Ale keďže kapusta má naozaj veľmi málo kalórii na pomerne veľký objem, asi to nebude pravdepodobná situácia.

Celé chudnutie závisí od toho, či máš nižší príjem ako výdaj. Vo všeobecnosti sa odporúča aby bol nižší o 10 – 15%.

A predsa sme jednu štúdiu našli…

Počas jednej štúdie sa jej účastníci stravovali podľa odporúčaní stravovania pre krvnú skupinu A (vegetariánska strava). A drž sa! Skutočne objavili zlepšenie celkového zdravia.

Kde je háčik?

K tomuto zlepšeniu došlo u všetkých nezávisle od krvnej skupiny, takže nielen u ľudí s krvnou skupinou A. Pravdepodobne je to spojené s vyššou konzumáciou zeleniny a ovocia, keďže oboje sú bohaté na vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty.

Stravovanie podľa krvnej skupiny – čo si z neho vziať?

Ak chceš zlepšiť svoj životný štýl a posilniť svoje zdravie, stravovanie podľa krvnej skupiny asi nebude ideálne riešenie.

V strave sa radšej zameraj na dostatok bielkovín, sacharidov, tukov, vitamínov, minerálov, vlákniny a dostatočný pitný režim.

Mimo stravy je dôležitý pohyb – ideálne taký, ktorý ťa baví a je jedno, čo na to hovorí tvoja krvná skupina. Dopraj si dostatok spánku, nauč sa pracovať so stresom, nezabudni na každodennú prechádzku, ktorá má okrem chudnutia množstvo iných benefitov aj na psychiku a teš sa z každého maličkého pokroku, ktorý urobíš!

Ak chceš prostredníctvom stravy vyriešiť nejaký zdravotný problém, ideálne bude prekonzultovať to so svojím lekárom alebo kvalitným výživovým poradcom – daj si však ozaj pozor pri výbere, lebo mnoho ľudí v tejto sfére netuší, o čom rozpráva.

Na ceste za lepšou verziou teba ti môže pomôcť aj Fitlaviár. Nezabudni nás sledovať na Instagrame, aby si sa všetky novinky dozvedela ako prvá! Taktiež na ňom nájdeš chutné recepty, ktoré na webe nie sú.

Držíme ti palce pri plnení každodenných výziev a zdolávaní prekážok!

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať