Úvod » Blog » Zdravie » Stravovanie pri dojčení: čo by si mala jesť?

Stravovanie pri dojčení: čo by si mala jesť?

Viktória Janáčková

Posledných 9 mesiacov si túžobne očakávala už ten deň, kedy konečne budeš držať svoje dieťatko v náručí. A možno naň ešte stále čakáš. Celý proces tehotenstva a následne aj po počatí si vyžaduje upriamiť pozornosť aj na svoju životosprávu – určite vieš, že niektoré potraviny sa odporúčajú jesť vo vyššom množstve, iné sú „zakázané“, pretože by mohli ublížiť tebe alebo plodu. Stravovanie pri dojčení je taktiež samostatná problematika.

Výber vhodnej a kvalitnej stravy je kľúčový pre dobrú kvalitu mlieka, čo je počas prvých mesiacov jediným zdrojom živín a energie pre dieťatko. Preto je veľmi dôležité, aby si si na tom dala záležať.

Povieme si, aké má dojčenie skvelé benefity pre teba a aj pre tvoje dieťa a potom si zhrnieme, ako by celá tvoja strava mala vyzerať.

Upozorňujeme, že tento článok nie je náhradou za konzultáciu s odborníkom a vždy je lepšie poradiť sa so svojim lekárom.

Dojčenie je skvelé pre teba aj pre tvoje dieťatko!

WHO (svetová zdravotnícka organizácia) odporúča dojčiť dieťatko 6 mesiacov úplne bez inej potravy, pričom tvrdí, že v ideálnom prípade by sa nemali používať žiadne fľašky, či iné prostriedky určené na kŕmenie dieťaťa materským mliekom.

Po šiestich mesiacoch je dobré začať dieťatku dávať aj potravu vhodnú pre deti a popritom pokračovať v dojčení aspoň do dvoch rokov.

A prečo je to dojčenie také dôležité?

Výhody materského mlieka pre dieťatko

  • Je zdrojom potrebných vitamínov, bielkovíntukov,
  • je ľahko stráviteľné,
  • zabezpečuje zdravú váhu,
  • obsahuje protilátky, ktoré pomáhajú s bojom proti baktériám a vírusom,
  • znižuje riziko vzniku astmy, alergii, ušných infekcii, pľúcnych chorôb, porúch trávenia a dokonca aj leukémie,
  • znižuje riziko náhlej smrti vyskytujúcej sa u novorodencov,
  • zvyšuje IQ,
  • proces dojčenia zlepšuje puto medzi dieťatkom a matkou,
  • znižuje riziko obezity, cukrovky a niektorých typov rakoviny,

Výhody dojčenia pre teba (matku):

  • Pomôže ti po tehotenstve schudnúť – a ak si s chudnutím po tehotenstve nevieš dať rady, klikni sem a my ťa to pomocou našich 6 tipov naučíme!
  • Orgány tvojej rozmnožovacej sústavy sa vrátia rýchlejšie do pôvodného stavu,
  • znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka a vaječníkov,
  • taktiež zníži ťažkosti spojené s osteoporózou, ktorej sa v pokročilejšom veku vyhne málokto,
  • budeš mať nižšie riziko vzniku depresie, ktorá sa nazýva aj popôrodná depresia, čo môže byť aj vďaka už spomínanému lepšiemu vzťahu dieťaťa s matkou
  • zlepší ti zdravie aj z dlhodobého hľadiska – budeš mať nižšie riziko vysokého krvného tlaku, vzniku cukrovky či srdcových ochorení

Tak čo, ešte stále váhaš, či je dojčenie pre teba aj tvoje dieťa skutočne správne? Ak z nejakého dôvodu dojčiť nemôžeš, s najväčšou pravdepodobnosťou ti to oznámi tvoj lekár.

Stravovanie pri dojčení: tieto potraviny si zaslúžia tvoju pozornosť

Hneď na začiatok je upozorňujeme, aby si si dala pozor na celkové množstvo denného príjmu. Počas dojčenia sa totiž zvýši tvoj výdaj o približne 500 kalórii! Presne to je dôvod, prečo ti dojčenie pomôže s chudnutím po tehotenstve. Odporúča sa však nechudnúť rýchlejšie ako 0,5 kg za týždeň.

Musíš však jesť dostatočne veľa, aby bolo materské mlieko čo najkvalitnejšie. Pozornosť by si mala upriamiť na potraviny, ktoré sú dobrým zdrojom bielkovín, vitamínov A, E, D a B, selénu a zinku.

V prípade, že nemáš intolerancie alebo alergie, by tieto potraviny mali tvoriť veľkú časť tvojho jedálnička:

  • Mäso: kuracie, hovädzie, jahňacie, bravčové a tiež orgány (pečeň)
  • Strukoviny: fazuľa, šošovica,
  • Ryby a morské plody: losos, sardinky, krevety či treska (s rybami ale opatrne, netreba ich konzumáciu preháňať – skús ich zaradiť 2x týždenne)
  • Mliečne výrobky: mlieko, plnotučný jogurt, syr
  • Ovocie: bobuľové ovocie, banány,
  • Zelenina: paradajky, paprika, kapusta, kel, mrkva, cesnak, brokolica, zemiaky, tekvica, kyslá kapusta, listová zelenina, špargľa,
  • Orechy: mandle, vlašské orechy, arašidy, para orechy
  • Semienka: chia semienka, konopné semienka, ľanové semienka
  • Zdravé tuky: avokádo, kokos, vajcia,
  • Ostatné: ovos (ovsené vločky), quinoa, pohánka, celozrnná pšenica, tofu, horká čokoláda

Zvážiť môžeš tiež suplementáciu multivitamínu, omega-3 mastných kyselín, vitamínov skupiny B (napr. kyselinu listovú) a vitamínu D.

Nezabudni taktiež na dostatočný príjem vody! Nevieš si s pitným režimom dať rady? Pozri sa na tieto články:

Stravovanie pri dojčení: tomuto sa určite pri dojčení vyhni!

Mala by si si dať veľký pozor na príjem kofeínu. Nejaká tá káva či dve denne nie je problém, ale aj kofeín z tvojej stravy sa dostane do materského mlieka a tvoje dieťatko ho nedokáže spracovať. Mysli na to, že kofeín sa nachádza aj v nejakých čajoch, sladených nápojoch či dokonca v čokoláde a nie iba v káve, tak si to pozorne odsleduj.

Druhou položkou na čiernom zozname je alkohol, ktorý si pravdepodobne očakávala. Netreba zabúdať na to, že či už počas alebo mimo tehotenstva, alkohol je pre naše telo stále jed a preto je možno dobré, že si teraz viac menej nútená ho vyradiť pre dobro svojho dieťatka.

Rovnako ako aj pri káve, určité mále množstvo alkoholu denne nemusí spôsobiť problém – údajne môžeš prijať 0,5 g alkoholu na kilogram telesnej hmotnosti. My sa však pýtame, budeš to riskovať?

Ak už aj nejaký ten alkohol náhodou mať budeš, pár hodín potom určite nedojči!  

Ďalšie zakázané potraviny sú tie, na ktoré si ty alebo tvoje dieťatko alergická – to sú najčastejšie nejaké orechy alebo kravské mlieko.

Čo si z týchto informácií o dojčení vziať?

Dojčenie prináša pre teba aj tvoje dieťatko množstvo zdravotných benefitov a okrem toho vám pomôže upevniť puto, ktoré spolu máte.

Dieťa by malo byť dojčené aspoň 6 mesiacov bez príjmu inej potravy, následne je dobré zaradiť aj iné potraviny vhodné pre daný vek a pokračovať v dojčení do aspoň druhého roka života dieťaťa.

Správne stravovanie pri dojčení je veľmi doležité. Ak nemáš žiadne zdravotné problémy, alergie alebo intolerancie je väčšina potravín povolená. Daj si pozor na dostatočný príjem kalórii, bielkovín a zváž suplementáciu vitamínov (napr. multivitamín), omega-3 mastných kyselín či niektorých minerálov.

Všetko je dobré najskôr prekonzultovať so svojim lekárom, ktorý najlepšie pozná zdravotný stav teba aj tvojho dieťatka.

Vyhni sa radšej kofeínu a alkoholu, ideálne úplne ale bude stačiť držať ich množstvo na minimálnej hodnote. Okrem toho nejedz potraviny, na ktoré je alergické tvoje dieťa.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať