Úvod » Blog » Chudnutie » Sú účinné steroidy na chudnutie? Pravda, mýty a zdravotné riziká

Sú účinné steroidy na chudnutie? Pravda, mýty a zdravotné riziká

PharmDr. Paťka Janáčková
https://www.freepik.com/free-photo/sporty-athletic-couple-slim-females-muscular-bearded-male-posing-big-constructive-tunnel_24493327.htm#query=steroids&position=2&from_view=search&track=sph&uuid=e332396e-d564-4ab5-9af3-fff3beec237f

Veľký objem svalov, rýchla regenerácia, fitness centrá, ťažké činky. To ako prvé napadne väčšine ľudí, keď sa spomenie slovo steroid. Vedela si však, že steroidné látky sa nachádzajú aj bežne v tele a hrajú mnohé dôležité úlohy pri fungovaní organizmu? A čo steroidy na chudnutie, majú význam alebo je lepšie dať od nich radšej ruky preč?

Vráťme sa do lavíc: steroidy na chudnutie, chémia a využitie

Steroidy sú chemické látky lipidového (tukového) charakteru a nachádzajú sa v mnohých rastlinných aj živočíšnych bunkách. Pravdepodobne už si počula o cholesterole, žlčových kyselinách, testosteróne / estrogéne či kortikoidoch. Všetky tieto látky majú vplyv na rôzne aspekty telesnej funkcie a sú dôležité pre správne fungovanie organizmu. Ich využitie je naozaj široké.

Okrem nich však poznáme aj skupinu steroidov vytvorenú „umelo“, ktorá sa používa v medicíne vo forme liečiv a taktiež sú často zneužívané práve vo fitness sfére.

Kortikosteroidy

Kortikosteroidy – veľmi dôležitá skupina liekov vo farmakoterapii zápalov, ekzémov či alergií, pri liečbe astmy, autoimunitných ochorení (napr. reuma) a taktiež znižujú opuchy mozgu. Používajú sa nie len vo forme tabliet, ale tiež ako injekcie, krémy, inhalátory či očné kvapky. Okrem toho sa vytvárajú aj prirodzene v tele, konkrétne v kôre nadobličiek a zasahujú do mnohých fyziologických systémov, ako odpoveď na stres, metabolizmus cukrovkatabolizmus (rozklad) proteínov, hladina elektrolytov v krvi a správanie.

Anabolické steroidy

Anabolické steroidy – ide o látky schopné zvyšovať syntézu (tvorbu) bielkovín a zároveň znižovať ich odbúravanie. Vďaka tomu dochádza k rastu svalstva. Okrem toho však podporujú regeneráciu, znižujú únavnosť a množstvo tuku v tele. Športovcom umožňujú častejšie, výkonnejšie a intenzívnejšie trénovať a dosahovať maximálne výsledky. Lekármi sú predpisované v prípadoch, kedy telu chýba prirodzene sa vyskytujúci testosterón – napr. chlapcom s oneskorenou pubertou, po liečbe rakoviny či AIDS a podobne.

steroidy na chudnutie, Sú účinné steroidy na chudnutie? Pravda, mýty a zdravotné riziká

https://www.freepik.com/free-photo/close-up-shirtless-sportsman-holding-injection-steroids-gym-s-locker-room_25591452.htm#query=testosterone&position=0&from_view=search&track=sph&uuid=ea150e0e-bd39-40b7-a496-fc59b634cc15

Vedľajšie účinky steroidov – aké vysoké je ich riziko?

Aj keď liečivá vo všeobecnosti sú veľmi dôležité a sme vďační, že ich máme, všetky so sebou nesú aj dávku nežiadúcich účinkov. Či už ide o paralen, antibiotiká či práve spomínané steroidné látky.

Steroidné látky:

 1. oslabujú imunitný systém, ovplyvňujú hladinu bielych aj červených krviniek,
 2. znižujú kvalitu kostí – môžu viesť k osteoporóze,
 3. zvyšujú chuť do jedla, narúšajú metabolizmus tukov,
 4. zadržiavajú v tele vodu a sodík tým zvyšujú krvný tlak, tvoria opuchy, znižujú množstvo draslíka v organizme,
 5. ovplyvňujú hladinu cukru v krvi – môžu viesť k tzv. steroidnému diabetu mellitu (cukrovke),
 6. poškodzujú tráviaci trakt, pečeň, srdce aj obličky,
 7. zvyšujú krvácanie – opatrne hlavne pri vredových ochoreniach žalúdka, hemoroidoch; pozor na kombinácie s inými liekmi,
 8. vedú k zmenám psychiky, zvyšujú agresivitu, depresiu,
 9. spôsobujú hormonálnu nerovnováhu,
 10. zhoršujú vypadávanie vlasov,
 11. spôsobujú hrubnutie hlasu, neplodnosť, menštruačné poruchy, gynekomastiu,
 12. zvyšujú riziko tromboembólií (zrážanie krvi),
 13. navodzujú tzv. Cushingov syndróm.

Aj keď všetky tieto negatíva vyzerajú hrozivo, v terapii chorôb majú úžasné výsledky a z krátkodobého hľadiska plusy prevyšujú negatíva. Nežiadúcim účinkom sa dá správne nastavenou liečbou a pomocnými doplnkovými látkami vždy predchádzať.

Užívanie steroidov bez lekárskeho dohľadu a správne nastaveného dávkovania môže mať vážne zdravotné následky!

steroidy na chudnutie, Sú účinné steroidy na chudnutie? Pravda, mýty a zdravotné riziká

https://www.freepik.com/free-photo/band-aid-plasters-pills-bandage-syringe-marble-surface_11333205.htm#query=corticoids&position=20&from_view=search&track=ais&uuid=341abb75-737d-4322-b23a-42f7b9d2435f

A čo teda tá hmotnosť – pomôžu ti steroidy na chudnutie?

Rastúci počet štúdií uvádza, že steroidy hrajú dôležitú úlohu v metabolizme cukrov a tukov. Ukazuje sa, že dlhodobá liečba testosterónom vedie k:

Tieto účinky pripisujeme lepšiemu využitiu energie z potravy, zvýšenej sile a mitochondriálnej funkcii. Samozrejme, aj to si musíš poriadne odmakať. Tak načo riskovať?

Čo sa týka kortikosteroidov v rámci terapie, tie spôsobujú tzv. katalýzu bielkovín a redistribúciu tuku v organizme. To v slovenskom preklade znamená, že znižujú množstvo svalov a tuk sa hromadí v oblasti brucha a tváre.

A pamätaj, telo bez svalov nikdy nebude vyzerať tak, ako s nimi, aj keď hmotnosť sa pravdepodobne zníži.

Vedela si? Kortikoidy často pri dlhodobom užívaní spôsobujú Cushingov syndróm, ktorý je charakterizovaný mesiačikovým tvarom tváre, tenkými chudými končatinami a abdominálne rozloženým tukom.

steroidy na chudnutie, Sú účinné steroidy na chudnutie? Pravda, mýty a zdravotné riziká

https://www.freepik.com/free-photo/young-beautiful-asian-woman-with-athletic-body-doing-push-ups-modern-fitness-center_30136426.htm#page=2&query=fitness&position=1&from_view=search&track=sph&uuid=eba4b955-beb5-469e-964a-a459f8ec6504

Steroidy na chudnutie – ktoré látky sem patria?

Medzi steroidy na chudnutie radíme napríklad:

 • oxandrolon (Oxandrin, Anavar, Lonavar) – podporuje spaľovanie tukov a zároveň udržiava množstvo svalovej hmoty.  V minulosti sa používal na liečbu porúch rastu, pri chirurgických traumách, anémii, HIV / AIDS či osteoporóze. Dnes sa v medicíne používa najmä na liečbu ťažkých popálenín.
 • stanozolol (Winstrol) – zvyšuje výkonnosť a dokonca pomáha zachovať množstvo svalovej hmoty pri zníženom množstve kalórií. V dôsledku toho dochádza k chudnutiu a znižovaniu váhy, avšak telo neprichádza o svalstvo. Okrem toho pomáha spaľovať tuky.
 • klenbuteroltechnicky nejde o steroid, nakoľko nemá steroidnú štruktúru, ale skôr ako o anabolické činidlo. V medicíne pôsobí ako tzv. bronchodilatátor, čiže rozširuje priedušky a pomáha zmierniť problémy s astmou. Vo fitness centrách sa často zneužíva na podporu chudnutia, zvyšuje tepovú frekvenciu a metabolizmus, čím pomáha znižovať množstvo tuku.

Aj keď tieto steroidy boli spojené so schopnosťou podporovať chudnutie alebo udržať svalovú hmotu počas redukčných období, ich užívanie mimo lekárskeho dohľadu je nezákonné a môže mať závažné zdravotné následky. 

Dôležité je zdôrazniť, že steroidy nie sú bezpečným alebo odporúčaným spôsobom na chudnutie. Ich užívanie by malo byť len pod dohľadom lekára a len v prípade, ak sú predpísané na liečbu konkrétnych zdravotných problémov.

steroidy na chudnutie, Sú účinné steroidy na chudnutie? Pravda, mýty a zdravotné riziká

https://www.freepik.com/free-photo/set-pills-brain-boost-memory-improvement_62972663.htm#page=2&query=corticoids&position=29&from_view=search&track=ais&uuid=c19ad541-35cc-4877-a914-ef47e05104ac

Zdravý prístup k chudnutiu – zvoľ bezpečnejšie alternatívy

Vzhľadom na riziká spojené s užívaním steroidov je dôležité hľadať zdravšie alternatívy chudnutia. Ak poznáš Fitlaviu, naše články a filozofiu dlhšie, vieš, že to naozaj zdravo ide. A dokonca lacno.

 • Dôležité je zamerať sa na zdravú stravu, správne prevedené cvičenie, dostatok aktivity, veľa chôdze a prechádzok, dobrý spánok, veľa tekutín a celkový životný štýl.

Pokiaľ dlhodobo tápaš a nedarí sa ti chudnúť, vyhľadať kvalitného trénera, výživového poradcu, alebo sa poraď s lekárom. Taktiež ti odporúčame niektoré z našich starších článkov, ktoré by ti mohli s chudnutím či naberaním svalov pomôcť:

Steroidy na chudnutie a ich miesto v zdravom životnom štýle

Na záver znova pripomíname – napriek tomu, že steroidy majú na chudnutie určitý vplyv, ich riziká sú naozaj vysoké. Zdravie je pre nás vo Fitlavii prioritou, preto ti ich neodporúčame skúšať ani hľadať. Kľúčom k dlhodobému úspechu je nájsť si vlastný, udržateľný spôsob dosiahnutia svojich cieľov.

 

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37900128/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25105998/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26219417/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22268394/

 

 

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať