Úvod » Blog » Zdravie » Svalová horúčka: ako sa prejavuje a ako ju riešiť

Svalová horúčka: ako sa prejavuje a ako ju riešiť

Filip Sasarák
svalová horúčka

Prehnala si to s cvičením? Od bolesti necítiš niektoré časti tela? Svaly začínajú horieť a prestáva to byť sranda? Je tu veľká možnosť, že máš svalovú horúčku.

Dnes sme si pre teba pripravili čítanie na tému svalovej horúčky. V článku sa dozvieš okrem iného aj:

  • čo je to svalová horúčka,
  • ako vzniká,
  • ako sa jej môžeš vyhnúť
  • a čo robiť, ak už svalovú horúčku máš.

Čo je svalová horúčka?

Svalová horúčka je stav, ktorý sa u teba môže vyskytnúť po dlhotrvajúcej a intenzívnej pohybovej aktivite. Väčšinou nastane, ak to človek extrémne preženie s pohybom. Mohli by sme povedať, že sú príbuzné so svalovicou. Avšak, zatiaľ čo svalovica má sprievodné javy ako:

  • bolesť svalov,
  • stuhnutosť,
  • citlivosť na dotyk
  • a únava,

svalová horúčka sa prejavuje špecifickým znakom – zvýšenou teplotou svalov / organizmu. Jednoducho máš pocit, ako by ti horelo celé telo. Zároveň ďalším veľmi častým príznakom je slabosť celého tela ako napríklad počas chrípky. To ťa môže viesť k mylnej domnienke, že si ochorela, no nemusí to tak byť. Svalová horúčka má tendenciu do niekoľko desiatok minút alebo niekoľkých hodín od pohybovej aktivity úplne odznieť. Zanechá však za sebou citeľnú svalovicu a únavu. Okrem toho ju môžu sprevádzať kŕče alebo v ťažších prípadoch aj zimnica.

Prečo vzniká svalová horúčka?

Svalová horúčka vzniká v dôsledku zvýšeného množstva prebiehajúcich metabolických procesov v organizme kvôli predchádzajúcej fyzickej aktivite, na ktorú telo nebolo pripravené, pretože to bola príliš vysoká záťaž. Svalová horúčka však nemusí prísť vždy, keď to s pohybom preženieš. Určite sa dostaví svalovica, no svalová horúčka nie je samozrejmosť a často sa to obíde aj bez nej.

Ak by ťa zaujímalo niečo viac ohľadom svalovice a svalovej bolesti, u nás na webe máme zopár článkov, ktoré sa touto problematikou zaoberali:

Môžeš cvičiť, ak máš svalovicu?
Regenerácia svalov: Ako pomôcť svalom po ťažkom tréningu?
Bolesť svalov na celom tele: Ako to napraviť?
Uvoľnenie svalstva: masáž, strečing alebo masážny valec?

Ako svalovej horúčke predísť?

Svalová horúčka môže byť pomerne nepríjemná záležitosť a aj keď pri nej môžeš mať pocit zadosťučinenia, pretože si spravila pomerne veľké množstvo intenzívnej pohybovej aktivity, nemala by byť cieľom. Taktiež upozorníme, že svalová horúčka, rovnako ako svalovica, nie sú dobrým ukazovateľom efektivity tréningu.

Aby si vedela, ako sa svalovej horúčke môžeš vyhnúť, musíš najprv vedieť, prečo vzniká. Túto informáciu sme už tak trochu načrtli vyššie. Jednoducho povedané, vzniká keď to človek s fyzickou aktivitou zaženie príliš do extrému alebo keď telo nie je pripravené na fyzickú aktivitu, napríklad po dlhšej pauze od cvičenia.

1. Tréning zaraďuj postupne

Ak si tréning/fyzickú aktivitu na chvíľu vyradila zo svojho života, či už kvôli iným prioritám, ochoreniu alebo z iného dôvodu, nezabudni, že musíš späť nabehnúť postupne. To isté platí aj vtedy, keď s cvičením alebo inou pohybovou aktivitou ešte len začínaš. Venuj prvých pár tréningov skôr učením sa techniky a vytváraním návykov chodiť cvičiť. Postupne zvyšuj záťaž a dovoľ tak telu sa adaptovať.

2. Pretrénovanie u skúsenejších

Po dočítaní prvého bodu, si si mohla povedať, že pre teba to predsa neplatí, keďže si v tréningu skúsenejšia a pauzu si už dlho nemala. A máš pravdu, riziko svalovej horúčky je u teba nižšie. No maj sa na pozore pred pretrénovaním. Pristupuj zodpovedne k tréningovému objemu, intenzite a deloadom.

3. Plánovanie tréningov

Naplánuj si tréningy vzhľadom k svojim cieľom. Je to ďalšia super stratégia, ako sa vyhnúť svalovej horúčke. Je super mať predstavu o tom, čo budeš cvičiť, no ešte lepšia vec je, keď si svoje myšlienky hodíš niekde na papier, alebo do tabuliek a spravíš si tréningový plán. Tak uvidíš či daný rozpis dáva zmysel a dovedie ťa k tvojím cieľom. Alebo sa môžeš poradiť s rozumným trénerom, ktorý v danej oblasti má skúsenosti.

Svalová horúčka útočí – čo s ňou, keď už sa objavila?

Ak sa ti náhodou stalo, že si to prehnala a máš svalovú horúčku, neľakaj sa hneď, nemusíš sa jej báť, vo väčšine prípadov odznie do pár hodín. V prípade vážnejších problémov a veľkých bolestí radšej konzultuj svoj stav s lekárom.

Oddych

Určite ti pomôže oddych. A najlepším prostriedkom pre oddych a regeneráciu po náročnej fyzickej aktivite je spánok. Takže ak máš možnosť si na chvíľu zdriemnuť, neotáľaj. 10 – 30 minút spánku poobede v zatemnenej chladnej miestnosti (aby si navodila atmosféru ako pred spánkom v noci) a organizmus sa ti poďakuje.

Jedlo

Predtým sa však najedz. Telo potrebuje na regeneráciu dostatok živín, ktoré si fyzickou aktivitou minula z jeho zásob. V tomto prípade nemusí byť zlé riešenie ani jednoduchý cukor či už v tuhej alebo tekutej forme. Pravdepodobne naň budeš mať aj chuť. Samozrejme, nemusíš hneď vypiť 7 litrov džúsu, no pár stoviek mililitrov nezaškodí. Super však bude ak zvolíš nejaké ovocie, napríklad banán, ktorý je okrem jednoduchých sacharidov dobrým zdrojom draslíka. Prípadne nejaké oriešky, kvôli horčíku. A samozrejme nezabudni na bielkoviny, či už to bude grécky jogurt, tvaroh, proteínový šejk, vajce, mäso, alebo niečo iné.

Pitný režim

Nezabudni na pitný režim. Odporúčania hovoria, že by si mala vypiť 120 – 150% tekutín z hmotnosti, ktorú si počas výkonu stratila.

Lieky

Na lieky siahať nemusíš, keďže svalová horúčka nie je až tak závažná. Vo všeobecnosti sa ale odporúča kyselina acetylsalicylová, ktorá pôsobí protizápalovo – konzultuj to však s lekárom alebo farmaceutom.

Zhrňme si to

Svalová horúčka zvykne byť zamieňaná za svalovicu, no nemali by sme medzi ne dávať znak rovnosti. Svalová horúčka je stav, ktorý prichádza akútne po výkone a odznieva do niekoľkých desiatok minút alebo hodín. Môže pripomínať začiatok chrípky. Ak sa jej chceš vyhnúť, pristupuj k fyzickej aktivite rozumne a choď na to postupne – telo nemá rado extrémy. Keď už u teba svalová horúčka prepukla, pomôže dostatočný oddych, jedlo a doplnenie tekutín po výkone.

Komentáre

Mohlo by ťa tiež zaujímať